Reklama

Problem z baterią w telefonie? Radzimy, jak przedłużyć jej pracę

Bateria jest zmorą wszystkich urządzeń mobilnych, a szczególnie telefonów komórkowych. W jaki sposób można wydłużyć jej żywotność i czy smartfona naprawdę trzeba ładować codziennie?

Bateria wciąż jest dla wielu z nas jednym z najważniejszych czynników branych pod uwagę przy wyborze telefonu. Okazuje się, że długość jej życia w dużej mierze zależy od naszych przyzwyczajeń i sposobu korzystania z funkcji urządzenia. Rozsądne i świadome może dać naprawdę zdumiewający efekt.

Stare nawyki, a nowe technologie

Reklama

W czasach kiedy obiektem marzeń była Nokia 3310, ogromna większość użytkowników komórek zakodowała sobie, że baterię w nowym telefonie trzeba sformatować (formowanie). Proces ten polegał na całkowitym rozładowaniu akumulatora, a następnie ładowaniu go bez przerwy przez 10-12 godzin. Ostatecznie cały cykl trzeba było powtórzyć trzy razy. Niektórzy uskuteczniają tę metodę do dzisiaj, chociaż wraz z wprowadzeniem ogniw litowo-jonowych (Li-ion), przestała mieć jakikolwiek sens.

Zasady ładowania telefonu z baterią litowo-jonową

- Bateria w nowym telefonie jest naładowana w około 30 proc., co wynika z faktu, że akumulatory pozbawione zapasów energii nie mogą być przechowywane. Jeśli zamierzacie odłożyć swój telefon na półkę - na dłużej niż kilka dni - warto go na chwilę podłączyć do zasilania.

- Należy również unikać rozładowywania do "zera" w trakcie normalnego codziennego użytkowania.

- Warto wiedzieć, że wysokie temperatury szkodzą bateriom litowo-jonowym. Komórki nie powinno się zostawiać w mocno nagrzanym samochodzie lub wystawionej na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Odpowiednie nawyki

Biorąc pod uwagę fakt, że baterie litowo-jonowe lubią być często podłączane do zasilania, warto zainwestować w biurkową (lub samochodową) stację dokującą. Ta ma wiele pożytecznych funkcji, a przy tym gwarantuje stałe źródło zasilania i nieprzerwanie uzupełnia energię. Doskonale sprawdzają się również nawyki podłączania ładowarki np. w trakcie szykowania się do wyjścia do pracy lub szkoły. Nawet jeśli bateria nie naładuje się w całości, to i tak zagwarantuje działanie urządzenia do następnego poranka. Większość nowoczesnych akumulatorów ładuje się bardzo szybko, więc taka strategia jest jak najbardziej wskazana.

Przenośne ładowarki

Powyższe techniki przestają mieć znaczenie w przypadku dłuższego pobytu poza domem lub pieszej wycieczki - kiedy podłączenie smartfona lub tabletu do źródła prądu nie wchodzi w grę. Doskonałym wyjściem z takich sytuacji jest przenośna ładowarka. To mobilne źródło prądu ma pojemność rzędu 5000 mAh, więc od 2 do nawet 5 razy więcej, niż bateria przeciętnego smartfona. Jest przy tym niewielka i kompatybilna z każdym telefonem, a także wybranymi aparatami fotograficznymi, konsolami, odtwarzaczami multimediów czy tabletami.

Jak korzystać z telefonu, żeby bateria wystarczała na długo

Dalsza część artykułu dotyczy przede wszystkim smartfonów, ponieważ to one zużywają energię szczególnie szybko. Mają jednak wiele inteligentnych systemów, które pozwalają to zużycie kontrolować.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje