Reklama

Kwitnie czarny rynek zarejestrowanych kart SIM

Obowiązek rejestracji kart SIM sprawił, że w Polsce pojawił się czarny rynek kart pre paid. Na portalach aukcyjnych bez problemu znajdziemy już zarejestrowaną kartę przedpłaconą.

W nocy z 1 na 2 lutego w życie weszło prawo dotyczące rejestracji kart SIM. Jeśli ktoś tego nie dokonał, jego karta powinna zostać dezaktywowana. Więcej informacji można znaleźć w tym materiale.

Reklama

Tymczasem użytkownicy, który nie chcą rejestrować swoich kart, mogą poradzić sobie w inny sposób. Na platformach akcyjnych takich jak Allegro, Olx czy Gumtree pojawiły się oferty sprzedaży zarejestrowanych kart różnych sieci. Można odebrać je osobiście lub zamówić z dostawą do domu, a ich koszt to jest różny i waha się w przedziale 15-20 złotych. Zdarzają się jednak także droższe aukcje i ogłoszenia.

Dziennikarze Antyradia w mgnieniu oka obeszli ustawę antyterrorystyczną. Kosztowało ich to 20 złotych - postanowili zakupić przez internet już zarejestrowany starter. Telefonicznie ustalili szczegóły spotkania i umówili się ze sprzedawcą na placu w centrum Warszawy. Finalizacja transakcji zajęła im zaledwie chwilę. Sprzedający niechętnie odpowiedział na kilka pytań, z których wynika, że zainteresowanie kartkami nie jest tak duże, jak mogłoby się wydawać, a kupcy zjawiają się okazjonalnie. Podzielił się także cennym spostrzeżeniem - karta musi być zarejestrowana, jednak niekoniecznie na osobę, która jej używa.


Transakcje takie jak wyżej opisana nie są niezgodne z prawem. W ustawie nie ma jednoznacznego zapisu o zakazie handlu. Nie ustalono także limitu posiadanych kart. Na jedną osobę można zatem zarejestrować dowolną ilość numerów. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zareagowało na informacje o handlowaniu kartami i opublikowało komunikat, w którym podkreślono, że osoba sprzedająca kartę naraża się na pociągnięcie do odpowiedzialności prawnej, wykorzystanie danych osobowych oraz konieczność składania zeznań.


Na problem sprzedaży kart zareagowało Allegro, wprowadzając do swojego regulaminu zapis o zakazie handlu zarejestrowanymi kartami. Dodano je do czarnej listy, a wystawiającym z nimi aukcje grozi blokada konta. 

Handel kartami prepaid nie narusza ustawy, ale należy pamiętać, że kupujący nie będzie mógł załatwić żadnych spraw u operatora. Co więcej, osoba która sprzedała nam kartę może ją w każdej chwili dezaktywować.

Monika Kuchta

Mobileclick.pl.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje