Rejestracja kart pre-paid do 1 lutego - oto, co trzeba wiedzieć

W nocy z 1 na 2 lutego wszystkie nie zarejestrowane karty karty pre-paid zostaną dezaktywowane. Jak zarejestrować kartę SIM u konkretnego operatora? Jakie dokumenty są potrzebne? Na co uważać? Odpowiadamy na te oraz na inne pytania.

Konieczność rejestracji kart pre-paid wiąże się z wejściem w życie ustawy antyterrorystycznej. Nowe prawo wymaga od operatorów telekomunikacyjnych weryfikacji tożsamości kupującego. Jeśli nie zarejestrujemy karty, nie będzie można już wykonywać rozmów telefonicznych, wysyłać SMS-ów czy korzystać z internetu. Dodatkowo przepadną nam wszystkie środki zgromadzone na karcie. W skrócie - nasz numer zostanie usunięty. Ostatecznie? To częściowo zależy od operatora. Przykładowo, Plus "zamrozi" niezarejestrowane numery do 15 grudnia 2017 - zatem, jeśli nie zarejestrujemy numeru, będzie szansa na jego odzyskanie. Lepiej jednak nie ryzykować.

Reklama

Jakich danych będą chcieli od nas operatorzy?

Standardowe informacje: Imię, nazwisko i  numer PESEL.  Firmy muszą jeszcze przedstawić REGON, NIP lub numer w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Karta pre-paid - jak ją zarejestrować?

Według operatorów, na rynku znajduje się około 20 mln kart pre-paid. Z pewnością nie wszystkie są wykorzystywane, ale jeśli nie chcemy, aby nasza karta została dezaktywowana po 1 lutego 2017 roku - musimy ją zarejestrować u operatora. Proces należy przeprowadzić w punkcie wyznaczonym przez operatora lub w inny umożliwiony przez niego sposób (np. korzystając z usług kuriera). Na końcu materiału przedstawiamy informacje o rejestracji kart u największych operatorów.

Kto może zarejestrować kartę SIM?

Każdy powyżej 13. roku życia posiadający dowód osobisty lub paszport. W rzeczywistości nie ma znaczenia, że - na przykład - zarejestrujemy na siebie kartę, z której będzie korzystać nasze dziecko lub rodzice. Operator nie będzie sprawdzał, kto rzeczywiście korzysta z karty. Jeśli jednak dojdzie do zdarzenia, w którym wykorzystano daną kartę SIM (np. ktoś zadzwonił z informacją o podłożeniu bomby), wtedy ograny ścigania w pierwszej kolejności skierują się do osoby, na którą zarejestrowano kartę SIM.

Co, jeśli płacę abonament?

Jeśli płacimy abonament - nasza karta SIM jest zarejestrowana. Rejestracja nie jest wtedy konieczna.

Promocje za rejestrację

Operatorzy postanowili wykorzystać okazję i zachęcają swoich klientów do rejestracji już posiadanych kart, oferując różnego rodzaju bonusy. Niektóre sieci prowadzą nawet loterię z pulą nagród o wartości około 3 mln złotych (Play), inne przygotowały nagrody takie jak chociażby nowy samochód marki BMW (T-Mobile). Bardzo możliwe, że odwiedzając salon naszego operatora w celu rejestracji karty, obsługująca nas osoba będzie próbowała zachęcić nas do przejścia na abonament. Nie musimy tego robić - wybór należy do nas. Operatorzy postanowili skorzystać z wymogu rejestracji, aby przekonać swoich abonentów do przejścia na stałą umowę, a nie na korzystanie z karty.

Chcę kupić kartę pre-paid dzisiaj lub po 1 lutego - co wtedy?

Kartę kupimy w kiosku bez problemu, ale będzie ona nieaktywna. Aby ją aktywować, musimy udać się do operatora, pokazać dokument potwierdzający tożsamość - dopiero wtedy karta będzie działała prawidłowo. Ta procedura obowiązuje już od połowy zeszłego roku i będzie obowiązywała aż do (ewentualnej) zmiany w prawie.

Na co trzeba uważać?

Niestety, oszuści postanowili wykorzystać obowiązkową rejestrację kart SIM do wyłudzenia danych osobowych. Na co dokładnie należy uważać podczas rejestracji numeru, i jak nie dać się oszukać - piszemy w tym materiale.

Rejestracja istniejących kart SIM u operatorów

Jeśli mamy kartę SIM należącą do jednego z czterech największych operatorów w Polsce, niezależnie od tego, czy jest to karta SIM z nazwą operatora (Orange, Play, Plus, T-Mobile), czy karta jednej z marek należących do któregoś z tych operatorów (Nju Mobile, Heyah, Plush) - wystarczy udać się do salonu (lub innego, wyznaczonego przez nich punktu).  Większe problemy mogą pojawić się w przypadku operatorów wirtualnych, którzy korzystają z infrastruktury większego operatora, ale rejestracja i tak musi odbyć się w ich siedzibie lub w wyznaczony przez nich sposób. Ponieważ tego typu operatorzy nie mają swoich oddziałów - rejestracja będzie większym wyzwaniem. Najlepiej sprawdzić bezpośrednio na stronie operatora, jak zarejestrować posiadaną lub zakupioną kartę.

Jak zarejestrować kartę u mojego operatora - zobacz następną stronę

ORANGE

Udając się do salonu zabierz ze sobą:

  • dokument potwierdzający tożsamość
  • dokumenty firmy (dokumenty potwierdzające nadanie NIP i REGON, zaświadczenie o wpisie do Ewidencji Działalności Gospodarczej lub KRS) oraz
  • kartę SIM, którą chcesz zarejestrować.

W Salonie Orange otrzymasz formularz rejestracyjny. Czytelnie go wypełnij i podpisz.

Prawidłowo wypełniony formularz powinien zawierać:

  • Twój numer telefonu
  • numer karty SIM
  • Twój numer NIP
  • Twój numer identyfikacyjny REGON
  • nazwę firmy
  • dane reprezentanta, czyli imię i nazwisko oraz numer PESEL
  • adres firmy (miejscowość, ulica, numer domu/mieszkania, kod pocztowy)
  • Twój czytelny podpis

Po wypełnieniu formularza, pracownik salonu zweryfikuje Twoje dane z dokumentem tożsamości, sprawdzi numer telefonu, a następnie dokona rejestracji w systemie.

PLUS (w tym Plush)


Gdzie zarejestrować numer?

Rejestracji numeru dokonasz osobiście w każdym salonie Plusa i Cyfrowego Polsatu 

Jakich danych potrzebujesz do rejestracji numeru?

  • numeru telefonu;
  • numeru seryjnego karty SIM;
    Numer karty SIM możesz uzyskać poprzez:
    - odczytanie z nowo zakupionego startera,
    - odczytanie z karty SIM,
    - odczytanie z pozycji urządzenia,
    - przesłanie bezpłatnego SMS o treści KARTA na numer 80105 z numeru, który chcesz zarejestrować.
  • dokumentu tożsamości (dowód osobisty, paszport, a dla obcokrajowców z poza UE Karta Pobytu).
    Jeśli chcesz zarejestrować numer na firmę,wymagane jest podanie nazwy firmy, numeru identyfikacyjnego REGON lub NIP, lub numeru w Krajowym Rejestrze Sądowym albo ewidencji działalności gospodarczej lub innym właściwym rejestrze prowadzonym w państwie członkowskim.

Rejestracja numeru zostanie zrealizowana w terminie 7 dni, o czym zostaniesz powiadomiony SMS zwrotnym.

Dodatkowe informacje

- Swój numer telefonu mogą zarejestrować również osoby niepełnoletnie, które skończyły co najmniej 13 lat i posiadają dokument tożsamości. W przypadku niespełnienia powyższych wymagań wiekowych lub nie posiadania wymaganego dokumentu rejestracji może dokonać rodzic lub inna osoba pełnoletnia
- Aby sprawdzić czy Twój numer jest zarejestrowany wyślij SMS o treści STATUS pod nr 80104.
- Kiedy zarejestrujesz numer otrzymasz bonus o wartości 500 zł na rozmowy i SMS-y do wszystkich oraz 50 GB i usługę Rok ważności konta.

PLAY (w tym Red Bull Mobile)

Wizyta w salonie. Jeśli masz abonament w Play, numer na kartę możesz dopisać do istniejącego konta. Wystarczy dowód osobisty lub paszport.

Odbierz bonus

Dla zarejestrowanego numeru Play na Kartę dostaniesz:

- gwarantowane doładowanie 100 zł,

- pakiet 10 GB,

- rok ważności konta.

Jeśli długo jesteś z Play, możesz dostać bonus nawet 500 zł.

Aktywuj bonus kodem *111*300*1#

T-MOBILE (w tym Heyah i tuBiedronka)


Jak sprawdzić, czy numer jest zarejestrowany?

Najprościej i najszybciej na telefonie, wpisując bezpłatny, ekspresowy kod: *100# i zatwierdzając klawiszem połączenia. Na ekranie uzyskamy informacje o tym, czy numer jest zarejestrowany.

Jak zarejestrować numer?

Przez telefon, jeżeli posiadamy już inny numer zarejestrowany w T-Mobile, Heyah lub tuBiedronka:

- dzwoniąc na specjalną bezpłatną infolinię +48 606 606 606 - najlepiej z numeru, który chcemy zarejestrować.
-korzystając z aplikacji Mój T-Mobile
-wchodząc na stronę www.zarejestruj-karte.pl i logując się w aplikacji do samodzielnego zarządzania kontem na www

W sklepie T-Mobile zabierając ze sobą kartę SIM wraz z dowodem osobistym. Jeżeli nie mamy dowodu możemy zabrać paszport lub kartę pobytu, a w przypadku firm konsultant poprosi nas dodatkowo o podanie numeru NIP, REGON lub KRS.

Gdzie można zarejestrować numer?

Oczywiście w jednym ze sklepów T-Mobile. Szczegółowa lista punktów rejestrujących numery jest dostępna na stronie:  www.t-mobile.pl/zarejestruj

Bonusy za rejestrację

Odwiedzając sklep, czy kontaktując się z infolinią warto zapytać o aktualne promocje dostępne dla klientów rejestrujących numery. T-Mobile przygotował specjalne bonusy m.in. za przeniesienie numeru do MIXa, czy do usług abonamentowych. Dla klientów chcących nadal korzystać z telefonu na kartę będą odsłanianie kolejne promocje i wystarczy tylko wybrać najlepszą dla siebie. W pierwszym tygodniu dla klientów rejestrujących numery przygotowaliśmy niespodziankę - telefon MAXCOM MM237 Dual SIM za 19 złotych. Idealny dla osób lubiących dużo rozmawiać i SMS-ować telefon, który bez ładowania wytrzyma w stanie czuwanie ponad tydzień.

Bonusy za przeniesienie numeru

W tej chwili oferujemy Klientom innych sieci za przeniesienie numeru do nas specjalne pakiety ważne aż 90 dni. Jeżeli przejdą do T-Mobile na kartę, otrzymują na powitanie 100 złotych do wykorzystania na rozmowy i SMS-y. Z kolei w Heyah dajemy aż 1 000 minut rozmów do wszystkich.

Więcej informacji o zasadach rejestracji numerów na kartę w sieci T-Mobile można uzyskać na:

- www.zarejestruj-karte.pl
-  pod numerem telefonu +48 606 606 606
- w sklepach i autoryzowanych punktach T-Mobile.

POZOSTALI OPERATORZY - TAK ZWANI OPERATORZY WIRTUALNI

MOBILE VIKINGS

Rejestracja możliwa w biurze firmy, po zamówieniu kuriera (szczegóły na stronie operatora) lub w salonach sieci Play.

VIRGIN MOBILE

W Virgin rejestracji możesz dokonać w następujący sposób:     

- Udając się do punktu partnerskiego (m.in. RUCH).

Wypełniając wniosek online i udając się do punktu partnerskiego tylko w celu potwierdzenia swoich danych.

Wypełniając wniosek online i zamawiając bezpłatnego kuriera, który potwierdzi Twoje dane.

Informacje o punktach oraz sposobie zamówienia kuriera do znalezienia na stronach Virgin Mobile

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy