Tablet, telefon i notebook na komunię

Test Sony Xperia Z Ultra - smartfon XXL

Co wyjdzie z połączenia smartfonu i tabletu? Sony Xperia Z Ultra. Ten wielki smartfon Japończyków to nowy segment urządzeń - z dużym ekranem oraz potężną specyfikacją, ale nadal pełniący rolę telefonu. Czy to dobre połączenie?

Na rynku urządzeń mobilnych pojawił się nowy gatunek - phablet. Nie wszystkim podoba się ta nazwa. Niektórzy nie chcą nawet jej stosować, ale nie ulega wątpliwości, że czeka nas kilka premier wielkich smartfonów. Takich, które mają ekran o przekątnej powyżej 6 cali, ale jednocześnie nie przekraczają bariery 7 cali. Jednym z nich jest Sony Xperia Z Ultra ze swoim ekranem o przekątnej 6,44 cali.

To jest wielkie

Z Ultra jest duże - to banalne stwierdzenie, ale oczywiście prawdziwe. Ma prawie 18 cm długości - zatem przebija inne smartfony. Telefon (jeśli można go tak nazywać) jest jednocześnie smukły, mając jedynie 6,5 mm grubości. Przypomina on dużą wersję Xperia Z1 (albo Z1 to mała wersja Z Ultra). Phablet, pomimo że podobny do topowego Xperia Z, jest wykonany lepiej niż "Zetka" - elementy konstrukcji zakrywające slot karty microSIM i microSD są zrobione z lepszego materiału. Całe urządzenie sprawia wrażenie bardzo solidnego i prezentuje się bardzo dobrze. Oczywiście, jego rozmiary to osobna, bardzo subiektywna kwestia.

Reklama

Ekran jak tablet

Xperia Z Ultra ma wielki ekran Full HD. Ekran, który  jest świetny - charakteryzują go bardzo dobre kolory, efektywny kąt patrzenia jest bez zarzutów. Klasa sama w sobie. Równie świetnie sprawuje się procesor Snapdragon 800 - obecnie najpotężniejsze, co można włożyć do urządzeń z Androidem (i nie tylko). Mówimy tutaj o wyniku w benchmarku Quadrant Standard Edition na poziomie około 22 000 punktów! Dla porównania - Galaxy S4 i HTC One ze Snapdragonami 600 mają wyniki na poziomie około 12 000 -13 000 punktów. Nie trzeba tego komentować. Cena? Obecnie około 2550 zł. To mniej, niż miesiąc temu - kiedy nadal sugerowano około 2899 za ten sprzęt.


Urządzenie mobilne Sony ma zainstalowany system Android 4.2.2 z wszystkimi nakładkami Xperi znanymi m.in. z Xperia Z (w wersji po najnowszej aktualizacji). Jedyna różnica polega na tym, że możemy na ekranie umieścić znacznie więcej ikon aplikacji. Reszta pozostaje taka sama. Potężny procesor i 2 GB pamięci RAM to jedno, ale i tak Z Ultra potrafi na przykład zaciąć się - bardzo, bardzo rzadko - przy przeglądaniu sieci. Nie jest to o tyle wina urządzenia, co problemów z optymalizacją systemu Android. Każde urządzenie z Androidem, które testowaliśmy, miało takie problemy. Niektóre, jak Xperia Z Ultra, rzadko - ale jednak. To nie stwarza jednak problemów przy użytkowaniu.

Aparat i bateria

Co natomiast pozostaje najsłabszym elementem Z Ultra, to aparat. Chociaż na papierze ma 8 mpix, to w rzeczywistości jest on bardzo przeciętny i dodatkowo pozbawiony flesza (!). Wykonywane nim zdjęcia nie zachwycają, odstając od średniej współczesnych smartfonów, nawet tych ze średniej półki. Słabe kolory, artefakty i brak lampy - to duży problem. Z rejestrowanymi materiałami wideo jest równie przeciętnie.

Zobacz zdjęcia wykonane Sony Xperia Z 

Pochwalić należy baterię - mający 3050 mAh akumulator, przy zastosowaniu trybu Staminam starczy na więcej niż dobę użytkowania. Przy takim ekranie oraz komponentach - to dobry wynik.

Podsumowanie testu Xperia Z Ultra

Nie ukrywam, że Z Ultra wywołał mieszane uczucia w redakcji, a dzwonienie z takiego kolosa często wiąże się z dziwnymi  reakcjami osób trzecich. Samemu korzystałem z Z Ultra przez ponad tydzień, jak ze smartfonu. Początkowo był to problem - z czasem się przyzwyczaiłem. Pewnych kwestii nie da się jednak rozwiązać - takiego kolosa nie weźmiemy ze sobą na siłownię i nie wsadzimy go do kieszeni, aby słuchać muzyki. Co zrobić latem, kiedy mamy krótkie spodenki z płytką kieszenią? I tak dalej. Tego typu sytuacji jest znacznie więcej - kupujący musi wiedzieć, na co się porywa. To na pewno urządzenie dla wąskiego grona użytkowników. Będą oni jednak zadowoleni z Z Ultra - jeśli szukają smartfonu XXL.

Xperia Z Ultra jest dostępna na rynku w trzech kolorach - biały, czarny i purpurowy.

Sony Xperia Z Ultra

System operacyjny  Android 4.2.2
Procesor  Qualcomm Snapdragon S800 o częstotliwości 2,2 GHz
RAM  2 GB RAM
Ekran  6,4-calowy ekran TFT, 16 milionów kolorów, 1920 x 1080 pikseli
Kamera  8 megapikseli z tyłu
Transmisja danych 2G/3G (WCDMA), HSPA+, LTE
Pamięć  16 GB (slot na kartę microSD do 64 GB)
Wymiary  179 x 92 x 6,5 mm
Bateria 3050  mAh
Waga 212 g
Cena  Około 2550 zł
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Sony Xperia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama