Test Sony Ericsson Xperia active - smartfonowy terminator

Sony Ericsson Xperia active to najnowszy androidowy smartfon, który jest w stanie znieść i deszcz, i błoto, i bliskie spotkanie z samochodem. Dla kogo tak naprawdę jest ta pancerna słuchawka?

Segment smartfonów dedykowanych osobom aktywnie spędzających swój czas wolny jest na tyle niewielki, że każdą nowość w nim wita się ze sporym zaciekawieniem. Nie inaczej mogło być w przypadku smartfona Sony Ericsson Xperia active. Co odróżnia go na tle nielicznej konkurencji?

Pancerny rodzynek

Reklama

Nie każdy człowiek jest w stanie wytrzymać ciężar samochodu osobowego, atak młotkiem czy kąpiel w lodowatej wodzie. Nie każdy jest jednak tak wytrzymały, jak najnowszy twór japońsko-szwedzkiego giganta - Sony Ericsson Xperia active. Ten drobny i lekko pokraczny telefon jest jak terminator w świecie ludzi.

Xperia active to kolejny model androidowej rodziny popularnego producenta. Sprzęt nie przebija luksusowych słuchawek zamontowanymi podzespołami, doskonałej jakości wyświetlaczem czy nowatorskim systemem operacyjnym. Xperia active to po prostu telefon dla ludzi aktywnych. Użytkownicy mający dość ładnie opakowanych, ale kruchych i delikatnych urządzeń powinny sięgnąć właśnie po tego smartfona.

Producent w załączonej do zestawu instrukcji klarownie wyjaśnia w jakich warunkach nie należy testować odporności Xperii active. Maluch nie zniesie gorącej wody, ciekłych chemikaliów czy lekcji nurkowania (głębokość, której się opiera wynosi 1 m). Smartfon doskonale spisze się natomiast podczas wspinaczki, jazdy na rowerze, joggingu czy zwykłego spacerowania w deszczu. Nikt nie powinien obawiać się, że telefon uszkodzi się, gdy wypadnie do kałuży lub w śniegową zaspę.

Niezniszczalny

Smartfon jest niewielki, choć dzięki specyficznej budowie dobrze leży w dłoni. Pewny chwyt nieco psuje umieszczony u spodu bryły uchwyt na pasek lub smycz - w terenie okazuje się on jednak niezawodny. Wyświetlacz Xperii active ma przekątną 3 cali i pracuje z natywną rozdzielczością 320 na 480 pikseli - dla typowego użytkownika może wydawać się on mały, blady i słabo odwzorowujący kolory. Panel ten ma jednak inną ważną zaletę; wyposażono go w technologię Wet Finger Tracking, która pozwala na bezproblemową nawigację mokrymi palcami. W praktyce ta właściwość komórki spisuje się znakomicie, zwłaszcza podczas deszczowych dni lub odbierania rozmów telefonicznych na basenie.

Serce słuchawki stanowi jednordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon MSM8255 o taktowaniu 1 GHz wspierany przez 512 MB pamięci RAM. Całość zamknięta została w trwałej obudowie wykonanej z grubego plastiku, choć jego masa wynosi zaledwie 118 gramów. Wymiary smartfona są niezwykle kompaktowe i wynoszą 92 na 55 na 16,5 mm, dzięki czemu nowa Xperia zmieści się w każdej kieszeni.

Warto zaznaczyć, że pomimo pancernej charakterystyki, Sony Ericsson Xperia active zachowuje pełną funkcjonalność klasycznej słuchawki. Smartfon ma wbudowany 1 GB wewnętrznej pamięci, a za pomocą karty microSD można rozbudować ją aż do 32 GB. Załączona w zestawie bateria pozwoli na maksymalnie 5,5 godzin ciągłych rozmów lub nawet 25 godzin odtwarzania muzyki. Nad całością czuwa system Google Android 2.3.4, który jest prawidłowo zoptymalizowany i działa bez zarzutów. Producent zainstalował na Xperii active całą masę bonusowych aplikacji, które sportowcom niejednokrotnie mogą się przydać, podobnie zresztą jak oryginalny pokrowiec na smartfona w formie opaski na ramię czy zauszniki do słuchawek.

Xperia active może pochwalić się także takimi zbędnymi"zwykłym" użytkownikom usprawnieniami jak wbudowana latarka, oparty na systemie GPS barometr, aplikacja monitorująca pracę serca, program WalkMate czy iMapMyFitness. Telefon obsługuje także przydatną w joggingu lub codziennych ćwiczeniach aplikację SportyPal Pro.

Żyj active-nie!

Sony Ericsson Xperia active nie jest technologicznym majstersztykiem - pod względem podzespołów przypomina model Xperia mini. Tym razem to jednak wygląd i pancerne opakowanie czyni go wyjątkowym na tle porcelanowej konkurencji. Ten telefon bez wątpienia jest w stanie znieść wiele, choć tak naprawdę docenią go jedynie osoby, które w życiu i w sporcie nie lubią się oszczędzać. Wyciskając siódme poty na morderczym treningu możemy być pewni, że Sony Ericsson Xperia active nie zawiedzie i dotrzyma nam kroku.

Sony Ericsson Xperia active na polskim rynku dostępny jest za około 1300 zł.

Plusy:

+ "wszystkoodporna" obudowa;

+ możliwość obsługi mokrego ekranu;

+ niezła żywotność baterii;

Minusy:

- niewielki ekran;

- nietypowy wygląd;

- kiepska jakość rozmów.

Dowiedz się więcej na temat: Xperia | Sony Ericsson | Android | sportowiec

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje