Tablet, telefon i notebook na komunię

Test Samsung Galaxy Note 4 - postęp ponad wszystko

Samsung Galaxy Note 4 to smartfon bliski ideału. W stosunku do poprzednika nie jest urządzeniem rewolucyjnym, a naturalnym krokiem ewolucji. Działa jednak znakomicie i mimo sporych rozmiarów... znakomicie leży w dłoni!

Obok modelu Edge, Galaxy Note 4 jest najbardziej zaawansowanym smartfonem w portfolio Samsunga. Jest ładniejszy, solidniej wykonany, wydajniejszy i zaopatrzony w lepszy aparat niż poprzednik. To urządzenie, które bez kompleksów może konkurować z iPhonem 6 Plus.

Wygląd

Na pierwszy rzut oka Note 4 jest niemal identyczny co Note 3. Z kilkoma stylistycznymi wyjątkami. Mowa o aluminiowej ramce otaczającej urządzenie (jak w Galaxy Alpha) i tylnej klapce, która nadal imituje skórę, ale nie jest tak wulgarna jak generację temu. Nie uświadczymy to bazarowych wstawek z cyklu "imitacja skórzanego szwa" - tylna klapka jest w całości plastikowa i znacznie bardziej elegancka.

Reklama

Note 4 jest dłuższy od "trójki" o 2,28 mm, węższy o 0,76 mm i nieznacznie grubszy - o 0,2 mm. Jeżeli chodzi o masę to Note 4 jest cięższy od poprzednika o 8 gramów. Perfekcyjnie leży w dłoni, nawet mimo swoich dużych rozmiarów i 5,7-calowego ekranu.

Plus dla Samsunga, że wreszcie wpuścił aluminium do swoich linii produkcyjnych. Metal jest przyjemny w dotyku, utrzymany w kolorystyce obudowy i wzorów wzmacnia całą konstrukcję. Dzięki takiemu prostemu zabiegowi, obudowa Note 4 jest zwarta, nie skrzypi ani nie ugina się pod punktowym naciskiem, a jednocześnie bezpieczna w dłoniach dziecka. Warto zwrócić uwagę na delikatne wgłębienia po u dołu i góry aluminiowej ramki, które sprzyjają pełniejszemu chwytowi, szczególnie przy poziomym trzymaniu urządzenia, np. podczas wykonywania zdjęć.

Dolna krawędź obudowy Note 4 jest profilowana, z wyraźnym wybrzuszeniem w miejscu lokalizacji gniazda Micro USB 2.0. Taki zabieg nadaje całej konstrukcji większej gracji. Warto zauważyć, że przy okazji czwartej generacji Note'a, Samsung zrezygnował ze standardu ładowania USB 3.0, co należy uznać za dobrą decyzję. Statystyki mówią, że w 87 proc. przypadków, możliwości tego portu nie są wykorzystywane. Poza tym znajdziemy tu dwa niewielkie otwory, w których skrywają się mikrofony i kieszeń dla rysika S Pen.

Górna krawędź również jest profilowana, ale nie centralnie. Wybrzuszenie znajdziemy w okolicach złącza słuchawkowego 3,5 mm minijack. Poza tym znalazło się tu jeszcze miejsce dla portu podczerwieni.

Front nowego Note'a jest standardowy, żeby nie powiedzieć - identyczny jak poprzednika. Trzy czarne kropki umieszczone nad ekranem, bok maskownicy głośnika, to czujnik światła, czujnik zbliżeniowy i oko aparatu 3,7 Mpix. Pod ekranem znajdziemy fizyczny przycisk Home z wbudowanym czytnikiem linii papilarnych i dotykowe klawisze cofania i multitaskingu. Ich responsywność jest bardzo dobra, szczególnie warto pochwalić czytnik linii papilarnych, który działa lepiej niż w Galaxy S5 czy nawet Galaxy Tab S.

 Z tyłu, poza wypukłym obiektywem aparatu 16 Mpix, znajdziemy diodę doświetlającą LED i pakiet dodatkowych czujników: sensor promieni UV, poziomi tlenu we krwi i pulsometr. Tylny głośnik gra poprawnie, choć do flagowych smartfonów HTC się nie umywa.

Podsumowując tę część, Samsung Galaxy Note 4 to smartfon wykonany wzorowo i zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi w branży trendami. Szkoda, że koreański gigant nie zastosował certyfikatów IP, przez co urządzenie zyskałoby pyło- i wodoodporność. Patrząc na ruchy konkurencji, należy uznać to za mały minus, zwłaszcza, że w Galaxy S5 udało się zaimplementować te normy.

Ekran

Zastosowany przez Samsunga ekran jest rewelacyjny. Ma on identyczną przekątną, co poprzednik, czyli 5,7 cala, ale pracuje w zauważalnie większej rozdzielczości 2560 na 1440 pikseli. Zagęszczenie pikseli wynosi tu 515 ppi, czyli aż 130 ppi więcej niż w Note 3. Postęp jest zauważalny, co widać po zbliżeniu się do urządzenia na odległość ok. 25-30 cm.

Zastosowany ekran Super AMOLE wyświetlający 16 mln kolorów gwarantuje żywe, soczyste kolory i bardzo wysoki kontrast. Jest to samsungowa klasyka gatunku. wiele osób będzie narzekać na mocno przejaskrawioną i nienaturalną intensywność barw, bo przecież świat wokół nie jest zbudowany ze Skittlesów, ale z czasem można się do tego przyzwyczaić i polubić. Dzięki odgórnie zdefiniowanym trybom pracy, można wybrać taki, w którym nagromadzenie efektów wizualnych będzie mniejsze.

Wyświetlacz Note 4 może pochwalić się niesamowitymi kątami widzenia. Warto odnotować, że z nowego flagowca Samsunga bardzo dobrze korzysta się także w pełnym słońcu dzięki specjalnej warstwie antyrefleksyjnej. Ekran smartfona pokryto także odporną na zarysowania warstwą Gorilla Glass 3 oraz powłoką oleofobową, która utrudnia przyczepianie się drobin tłuszczu.

Poprzez rewelacyjny wyświetlacz w Note 4, Samsung bardzo wysoko ustawił sobie poprzeczkę dla następnej generacji.

Aparat

Samsung Galaxy Note 4 doczekał się kilku usprawnień fotograficznych. Aparat główny ma matrycę 16 Mpix ma teraz optyczną stabilizację obrazu, dzięki której kręcenie materiałów wideo "z ręki" będzie jeszcze przyjemniejsze niż do tej pory. Przysłona f/2.2 gwarantuje lepszą jakość zdjęć w niekorzystnych warunkach pogodowych, a serce i mózg aparatu pod postacią sensora BSI CMOS umożliwia na wykonywanie naprawdę niezłych ujęć. O to można być spokojnym, bo od tej generacji sensory są produkowane przez Sony (w Galaxy Note 3 i Galaxy S5 są dziełem Samsunga).

Zdjęcia wykonywane przez Note 4 mają maksymalną rozdzielczość 5312 na 2988 pikseli. Nie zapiszemy ich jednak w formacie RAW (jak w Lumii 1520), co może zniechęcić użytkowników poszukujących "smartfona fotograficznego".

W porównaniu do poprzednich smartfonów Samsunga, zastosowano słabszy filtr antyaliasingowy. Skutkuje to tym, że niektóre brzegi przedmiotów lub cienkie linie wyglądają na lekko postrzępione. Nie wpływa to jednak negatywnie na ostrość zdjęć, liczba detali widoczna na nich jest bardzo duża. Autofokus działa błyskawicznie, podobnie jak w Galaxy S5.

Zdjęcia wykonane przy pomocy Note 4 - w lepszej rozdzielczości

Przedni aparat 3,7 Mpix z przysłoną f/1.9 nie ma autofokusa, ale tego raczej nie potrzeba do zdjęć typu selfie. Tu możliwe jest wykonanie panoramicznego selfie o rozdzielczości 2272 na 1680 pikseli. Ale zdjęcia typu selfie można robić także tylnym aparatem - po odpowiednim wykadrowaniu twarzy, smartfon robi to automatycznie.

Jeżeli chodzi o jakość filmów, to tu smartfonowi także nie można niczego zarzucić. Urządzenie umożliwia nagrywanie w 4K. 

Rysik

Nieodłącznym atrybutem smartfonów z serii Galaxy Note jest cyfrowy rysik S Pen. W kolejnej swojej iteracji doczekał się on - a jakże - kilku usprawnień. Smartfon jest teraz w stanie wykryć położenie digitizera, nawet bez kontaktu z ekranem. Mechanizm tej działa podczas zbliżenia gadżetu na odległość ok. 15-20 mm od wyświetlacza. Na ekranie pojawia się niewielki punktowy wskaźnik, który po wciśnięciu dedykowanego przycisku na rysiku, przeobraża się w kontekstowe menu z czterema podstawowymi funkcjami: notatką z akcji, inteligentnym wyborem, przycięciem obrazu i pisaniem po ekranie.

Po wciśnięciu wspomnianego już przycisku można zaznaczać na ekranie całe bloki tekstu, by następnie je modyfikować. Działa to równie sprawnie, jak podczas zaznaczania fragmentów tekstu kursorem za pomocą myszki. Zaimplementowane w Note 4 technologie umożliwiają rozpoznanie pisma odręcznego. Rysik rozpoznaje teraz 2048 poziomów nacisku (2 razy więcej niż poprzednik), co wyraźnie przekłada się na jego czułość i precyzję działania. Za pomocą obecnego tu digitizera można tworzyć prawdziwe dzieła sztuki, co potwierdza zainstalowana na smartfonie aplikacja PEN.UP, w której znajdują się nieprawdopodobne obrazy stworzone przez innych użytkowników Galaxy Note 4.

Wydajność i bateria

Nowy członek rodziny Note to prawdziwy demon szybkości. Błyskawicznie obsługuje zaawansowane aplikacje i gry, co plasuje go w czołówce najmocniejszych smartfonów na rynku. Serce słuchawki stanowi czterordzeniowy układ Qualcomm Snapdragon 805 APQ8084 o taktowaniu 2,7 GHz wspierany przez 3 GB pamięci RAM. Za wrażenia graficzne odpowiada GPU Adreno 420. Oczywiście w zestawie dostaniemy 32 GB przestrzeni na prywatne dane i slot na kartę microSD, po instalacji której dodatkowo zwiększy nasz magazyn.

Note 4 ma baterię o pojemności 3220 mAh, która od poprzedniej generacji jest tylko o 20 mAh większa. W praktyce jednak zainstalowana bateria pozwala na osiągnięcie całkiem niezłych wyników: prawie 28 godzin rozmów 3G, 10,5 godzin przeglądania internetu czy 17,5 godzin odtwarzania materiałów multimedialnych. Note 4 ładowałem średnio co 2 dni i nie widzę powodów, dla których ten przedział czasowy miałby ulec skróceniu.

Warto wspomnieć jeszcze o autorskiej technologii Adaptive Fast Charing, która umożliwia naładować akumulator do połowy w pół godziny. Jedyny warunek to konieczność korzystania z oryginalnej ładowarki, która wspiera tę funkcję, a wiele rozwiązań konkurencji nie.

Android

Najnowszy flagowiec Samsunga pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Android 4.4.4 KitKat z tradycyjną nakładką graficzną TouchWiz. W porównaniu do innych urządzeń Koreańczyków na pierwszy rzut oka nie doświadczymy tu większych zmian. Ale siła Note 4 tkwi w detalach.

Samsung ogromny nacisk położył na multitasking urządzenia, co potwierdza choćby zastąpienie lewego przycisku dotykowego przenoszącego użytkownika do menu ikoną przełączania między aplikacjami. Ekran multitaskingu został przebudowany i teraz przypomina ten zastosowany w Androidzie L. U dołu mamy dostęp do menadżera zadań i szybkiego zamykania programów. Nowością jest możliwość swobodnego przenoszenia treści między dwiema aplikacjami. Zrobione przed chwilą zdjęcie możemy błyskawicznie obrobić i dodać jako załącznik do redagowanego e-maila. To bardzo przydatne rozwiązanie, szczególnie dla osób, które używają smartfona do pracy.

Nowości znajdziemy także na pulpicie agregującym interesujące nas treści, który teraz nazywa się Briefing. Tak naprawdę jest to widżet Flipboarda z mocno ograniczonymi możliwościami personalizacji, ale działa naprawdę płynnie. Podczas otwierania poszczególnych artykułów, wyświetlane są bardzo dobrze dobrane animacje, składające się w elegancką imitację magazynu.

Usprawniona została także aplikacja "Tryb dla dzieci", która zawiera kilka nowych funkcji, ale nadal przycina się przy przechodzeniu między poszczególnymi ekranami (podobnie było w Note 3). Dziecku, które ma frajdę z oglądania zabawnego krokodyla prawdopodobnie nie będzie to przeszkadzać, ale świadomy użytkownik będzie się krzywił na samo wspomnienie o tym niuansie.

Samsung jak zwykle zbombardował nas masą aplikacji, których tak naprawdę do komfortowego użytkowania smartfonu, wcale nie potrzebujemy. Pierwszą czynnością, jaką należy zrobić po uruchomieniu Note 4, jest przejrzenie programów oferowanych przez Koreańczyków i dostosowanie ich do własnych potrzeb.

Podsumowanie

Galaxy Note 4 to absolutnie najlepszy smartfon w portfolio koreańskiego giganta. Jest to urządzenie bardzo dopracowane, wyposażone w ciekawe funkcje oraz świetne podzespoły, z ponadprzeciętnym wyświetlaczem i aparatem. Nie jest to jeszcze sprzęt całkowicie pozbawiony wad, ale kolejny krok Samsunga w kierunku opus magnum linii Note.

Samsung Galaxy Note 4

Sieć 2.5G (GSM/ GPRS/ EDGE) : 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz 3G (HSPA+ 42Mbps): 850 / 900 / 1900 / 2100 MHz 4G (LTE Cat 4 150/50Mbps) lub 4G (LTE Cat 6 300/50Mbps) * W zależności od kraju i operatora
Procesor 2.7 GHz Quad-Core 1.9 GHz Octa-Core (1.9GHz Quad + 1.3GHz Quad-Core) * W zależności od kraju i operatora
Wyświetlacz 5.7 cala (143.9mm) Quad HD Super AMOLED (2560 x 1440)
System operacyjny Android 4.4 (KitKat)
Aparat Tył: 16 megapikseli, autofocus, stabilizacja Smart OIS Przód: 3,7 megapiksela, jasność obiektywu F 1.9
Tył :  HDR (zwiększona dynamika tonalna), selektywne ustawianie ostrości, autoportret, upiększanie twarzy, Virtual Tour, Shot & More, tryb Dual Camera Przód: autoportret, szerokokątny autoportret
Wideo Kodeki: H.264, MPEG-4, H.263, VC-1, WMV7, WMV8, Sorenson Spark, MP43, VP8 Nagrywanie i odtwarzanie: do rozdzielczości UHD
Audio Kodeki: MP3, AAC/AAC+/eAAC+, WMA, AMR-NB/WB, Vorbis, FLAC, wsparcie Ultra High Quality Audio (~192KHz, 24 bit)
Funkcje S Pen Air Command (Action Memo, Smart Select, Image Clip, Screen Write) S Note, Snap Note, Direct Pen Input
Dodatkowe funkcje Multi Window
Energooszczędny tryb Ultra Power Saving Mode
Dyktafon (tryby Normal, Wywiad, Spotkanie, Notatka głosowa)
Download Booster
S Health 3.5
Dynamic Lock Screen
Briefing
Usługi mobilne Google Chrome, Drive, Photos, Gmail, Google, Google+, Google Settings, Hangouts, Maps, Play Books, Play Games, Play Newsstand, Play Movie & TV, Play Music, Play Store, Voice Search, YouTube
Łączność WiFi 802.11 a/b/g/n/ac (HT80) MIMO PCIe GPS / GLONASS / Baidu NFC,  Bluetooth® v 4.1 (BLE,ANT+) IR LED (pilot zdalnego sterowania), USB2.0, MHL 3.0
Czujniki Czujnik gestów, akcelerometr, czujnik geomagnetyczny, żyroskop, czujnik RGB, czujnik zbliżeniowy IR-LED, barometr, czujnik Halla, skaner linii papilarnych, czujnik UV, pulsometr, czujnik SpO2 (w zależności od kraju)
Pamięć 32 GB pamięci wewnętrznej, gniazdo kart microSD (do 128GB), 3GB RAM
Wymiary 153.5 x 78.6 x 8.5mm, 176g
Bateria Li-ion 3220mAh, funkcja szybkiego ładowania (Adaptive Fast Charging & QC2.0)
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Android
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy