Tablet, telefon i notebook na komunię

Test BlackBerry Bold 9790 - gatunek na wymarciu

BlackBerry Bold 9790 jest kolejnym terminalem kanadyjskiego Research In Motion, który pojawił się na naszym rynku. Jak wypada na tle innych urządzeń marki i czy warto się nim zainteresować?

W sklepach znajdziemy kilka telefonów BlackBerry, wśród których wciąż dominuje charakterystyczny dla producenta układ - średniej wielkości ekran i pełna klawiatura QWERTY. Wiele wskazuje na to, że kultowe terminale zostaną wkrótce zastąpione przez pełnoprawne "dotykowce", czyli coś na kształt testowanego przez nas modelu Torch 9860. Wszystko za sprawą najnowszej wersji oprogramowania oznaczonej numerem X. Bold 9790 reprezentuje jednak "starą gwardię" i działa pod kontrolą wersji 7.0.

Lekki, poręczny i elegancki

9790 jest wyraźnie mniejszy od reprezentującego górną półkę 9900. Dzięki temu pewnie i przyjemnie leży w dłoni. Pod dotykowym ekranem o przekątnej 2,45 cala znalazły się charakterystyczne dla RIM, i tym razem wystające ponad obudowę, przyciski systemowe: "zielona i czerwona słuchawka", menu, cofnij oraz nawigacyjny d-pad. Ten ostatni jest dotykowy i ułatwia obsługę interfejsu.

Z wykonaniem telefonów RIM bywa różnie. 9900 jest tutaj wzorem, a testowany 9790 ustępuje mu tylko odrobinę. Wszystko za sprawą wszechobecnego plastiku - dobrej jakości, ale jednak plastiku. Jest on dość gruby, błyszczący, ale stosunkowo odporny na zarysowania. Poszczególne elementy obudowy są dobrze spasowane, przez co nie poruszają się względem siebie i nie skrzypią. Na słowa uznania zasługuje również klawiatura QWERTY, ale ten element jest mocną stroną każdego telefonu Kanadyjczyków.

Reklama

Specyfikacja

Sercem Bolda jest jednordzeniowy układ Marvel Tavor MG1 o taktowaniu 1 GHz, wspierany przez 768 MB pamięci operacyjnej RAM. Na papierze nie wygląda to oszałamiająco, ale w zupełności wystarczy, aby zapewnić szybkie działanie systemu BB OS 7.0.

Od jakiegoś czasu RIM stosuje w swoich telefonach ekrany dotykowe. Nie inaczej jest w przypadku testowanego 9790. Wyświetlany przez niego obraz jest bardzo dobrej jakości - zarówno pod względem odwzorowania kolorów, jak i ostrości - jego rozdzielczość wynosi 480 x 360 pikseli. Przekątna o długości 2,45 cala jest wystarczająca do wygodnej obsługi urządzenia przy pomocy dotyku, jak również korzystania z przeglądarki czy obsługi multimediów. Reakcja na dotyk jest szybka i bardzo precyzyjna.

Na pokładzie nie mogło zabraknąć najważniejszych modułów łączności bezprzewodowej, w tym HSDPA. Warto wiedzieć, że z internetu w telefonach BlackBerry można skorzystać tylko dzięki usłudze BlackBerry BIS. Jest ona oferowana jako usługa dodatkowa do abonamentu i dodatkowo płatna. Ma jednak jedną ważną zaletę - nie jest w żaden sposób limitowana.

Bateria o pojemności 1230 mAh pozwala na około 2-3 dni pracy z urządzeniem.

System operacyjny

Najnowsze modele RIM działają pod kontrolą systemu BlackBerry 7.0. Oprogramowanie znacząco zmieniło się z biegiem lat. Jest przyjaźniejsze, bardziej intuicyjne, tak że każdy nowy użytkownik powinien szybko się w nim odnaleźć.

Producent starał się dostosować nowy interfejs do obsługi dotykiem. Zabieg udał się tylko po części, ponieważ niektóre elementy są zbyt małe i trudno je precyzyjnie obsługiwać z poziomu ekranu. Fanów multimediów z pewnością ucieszy możliwość dodawania skrótów do głównego pulpitu. Dzięki temu zabiegowi mamy ułatwiony dostęp np. do ulubionych piosenek czy albumów.

W akapicie poświęconym specyfikacji wspomniałem, że system działa szybko. Niestety sporadycznie zdarza mu się zawiesić. Na szczęście trwa to tylko chwilę, po czym wraca do pełnej sprawności - bez konieczności restartowania urządzenia.

Podsumowanie

BlackBerry Bold 9790 to kolejny udany telefon kanadyjskiego RIM. Jest lekki, poręczny i elegancki. Obudowę wykonano solidnie, a zastosowany ekran ma świetne parametry. Jego jedyną poważniejszą wadą są chwilowe przycięcia systemu, chociaż bardzo prawdopodobne, że w innych egzemplarzach ten problem nie występuje. Nowy Bold to wydatek rzędu 1250 do 1870 zł, co jak na BlackBerry nie jest wcale wygórowaną ceną.

PLUSY:

+ kompaktowe wymiary,

+ wykonanie,

+ dobry ekran.

MINUSY:

- system sporadycznie zawiesza się,

- niewiele aplikacji w BlackBerry App World,

- przeciętny aparat.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: BlackBerry | Smartfon
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy