Reklama

Test Kindle Fire HD - tablet z innym Androidem

Jednym z najpopularniejszych tabletów na świecie jest Kindle Fire HD - sprzęt dostępy w Polsce dzięki dystrybucji firmy Vobis. Na papierze to doskonały konkurent Nexusa 7. Jak wygląda to w rzeczywistości?

Stany Zjednoczone oraz Kanada pokochały Kindle Fire - głównie dzięki ogromnej popularności sklepu Amazon i dostępnym w nim książkom, magazynom oraz innym materiałom. Europa, a w szczególności część Środkowo-Wschodnia, rządzi się własnymi prawami. Czy zatem Kindle Fire HD może liczyć na aż tak ciepłe przyjęcie? 

Karuzela Amazon

Reklama

Zacznijmy od podstaw, Kindle Fire HD to 7-calowy tablet, który rozmiarami nie odbiega znacznie od Nexusa 7, ważąc około 50 g więcej niż Google Nexus. Tablet ma ekran IPS LCD o rozdzielczość 1280 na 800 pikseli. Trzeba przyznać, że jego jakość nie budzi jakichkolwiek wątpliwości. To pierwsza liga.Sprzęt jest wykonany profesjonalnie i robi tak samo dobre wrażenie jak Nexus 7. Na plus na pewno należy zaliczyć zastosowanie technologii Dolby Digital, zapewniającej wirtualny dźwięk przestrzenny, profilowany w zależności od aktualnego zastosowania. Głośniki stereo tylko poprawiają te pozytywne wrażenia. 

Zatem Kindle Fire HD zdaje egzamin na poziomie wideo oraz audio - to nie ulega wątpliwości. O wiele bardziej dyskusyjny okazuje się być sam system operacyjny - Fire HD co prawda korzysta z Androida (testowany przez nas egzemplarz miał Androida 4.0), jednak Amazon zrealizował własną nakładę na system mobilny Google, zupełnie zmieniając jego interfejs. Trzeba się do tego przyzwyczaić - ale nie jest to większy problem. Szczególnie, że menu główne (ekran główny), nazywane przez Amazon Carousel ("Karuzela"), umiejętnie łączy łatwy dostęp do niedawno czytanych książek, magazynów, przeglądanych stron, filmów i tak dalej. Jest jednak druga strona medalu.

Inna wersja Androida

Amazon korzysta z własnego sklepu z aplikacjami, blokując dostęp do Google Play. Oznacza to, że jesteśmy ograniczeni tylko do zasobów Amazon, które nie są tak obszerne, co natywny sklep Androida. To jednak nie wszystko - oficjalnie, w testowanym przez nas tablecie, dostęp do sklepu z aplikacjami Amazon był zablokowany w Polsce. Oznacza to, że nie możemy instalować innych aplikacji. To oczywiście duży problem. Nie twierdzimy, że ten stan potrwa wiecznie, dodatkowo - są nieoficjalne sposoby, aby obejść tę blokadę, jednak w momencie prowadzenia testów, taki był stan rzeczy.   

Kindle Fire HD i Amazon mają jednak swoje dobre strony - jak dostęp do biblioteki książek, audiobooków oraz subskrypcji magazynów. Nie będzie także niespodzianką fakt, że książki na Kindle Fire HD czyta się doskonale, podobnie jak magazyny. Sprzęt wystarczy na około 10 do 11 godzin czytania, surfowania po internecie lub słuchania muzyki. Tablet da sobie także radę z nowymi grami, chociaż trudno uznać go za urządzenie do rozrywki elektronicznej - niektóre tytuły z zaawansowaną grafiką 3D z 2013 roku mogą zapewne okazać zbyt dużym wyzwaniem dla Kindle Fire HD. Ale ten sam problem ma dużo innych tabletów z 2012 roku.

Podsumowanie testu Kindle Fire HD

 

Kindle Fire HD to bez wątpienia pierwsza liga 7-calowych tabletów. Jego największym konkurentem jest Google Nexus 7, który obecnie jest trochę tańszy i - przede wszystkim - oferuje dostęp do wszystkich aplikacji Google Play. Także tanie tablety nowej generacji, chociaż nie reprezentują tego samego poziomu, są realną alternatywą dla Fire HD - dzięki cenie właśnie. Zatem ewentualny zakup trzeba dobrze przemyśleć. Jednak znając ograniczenia Kindle Fire HD (i znając sposoby, aby je ominąć), świadomy konsument może być zadowolony z zakupu.

PLUSY 

+ ekran oraz wykonanie,

+ wypadkowa ceny i jakości,

+ wszystkie zalety Amazon...

MINUSY

- ... wszystkie ograniczenia Amazon, z którymi musi się zmierzyć polski konsument,

- Testowany model na 16 GB pamięci wbudowanej - to może być dla niektórych za mało.

Za dostarczenie sprzętu do testów dziękujemy firmie Vobis - dystrybutorze tego urządzenia na terenie Polski

Łukasz Kujawa

Kindle Fire HD 7 - specyfikacja

System operacyjny Android 4.0 ICS
Procesor dwurdzeniowy procesor 1,2 GHz
RAM 1 GB pamięci RAM
Ekran IPS LCD 1280 x 800
Kamera kamera 1,3 Mpix
Transmisja danych podwójne Wi-Fi oraz Bluetooth
Pamięć 16 GB pamięci wewnętrznej
Wymiary 193 x 137 x 10,3 mm
Waga 393,3 g
Cena  999 zł
INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Kindle Fire | Kindle Fire HD 7 | Amazon | Amazon carousel

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje