Reklama

Windows Phone 7 - mobilny Windows

Microsoft rzuca wyzwanie iPhone OS i Androidowi. Do sprzedaży wreszcie trafiły pierwsze smartfony z systemem Windows Phone 7. Mamy swój egzemplarz. Co sądzimy o mobilnym Windowsie?

Wojna w świecie smartfonów toczy się dzisiaj przy pomocy systemów operacyjnych. Po tym, jak Nokia rozczarowała użytkowników nowym Symbianem, na rynku tak naprawdę pozostało dwóch poważnych zawodników - iPhone OS oraz Android. Jest jeszcze BlackBerry OS, czyli system wykorzystywany w smartfonach kanadyjskiego RIM, ale to w większości sprzęty biznesowe. Na rynku pojawił się jednak "trzeci do tanga" - jest nim oczekiwany od dłuższego czasu Windows Phone 7, czyli następca Windows Mobile 6.5. W zeszłym roku, dzięki Windows 7, Microsoft odniósł spory sukces. Czy dobra passa giganta z Redmond trwa nadal?

Windows do tablicy

Reklama

System Windows Phone 7 testowaliśmy na smartfonie LG Swift 7. To istotna uwaga, bo była to, co prawda, praktycznie finalna wersja systemu operacyjnego, ale w wersji angielskiej. Zatem oprócz braku polskiego menu, musieliśmy się także zmierzyć z brakiem polskich liter.

Po włączeniu Windows Phone 7 naszym oczom ukazuje się ekran początkowy z tablicami ułożonymi jedna pod drugą. To zupełnie inne podejście do tematu, niż u konkurencji. Tablice są aktualizowane w czasie rzeczywistym informacjami z internetu, takimi jak wiadomości, spotkania albo status naszych internetowych znajomych.

Nowe tablice można tworzyć z dowolnej treści, m.in. z aplikacji, witryn internetowych i muzyki. Niektóre z nich to nic innego, jak np. historia wykonanych rozmów lub esemesy, inne to zwyczajnie aplikacje (Adobe Reader etc.), ale niektóre z tablic kryją za sobą tak zwane "huby", czyli zakładki grupujące konkretną tematykę. Opiszmy najważniejsze huby:

Interfejs Windows Phone 7:

Ludzie - zakładka łącząca pokrewną treść dotyczącą danej osoby, w tym źródła informacji pochodzące z serwisów społecznościowych oraz zdjęcia. Ta tablica integruje nasz telefon z kontaktami z karty SIM, kontaktami z Facebooka oraz Windows Live (ale nie z kontaktami z Twittera i MySpace - przynajmniej na razie).

Obrazy - znajdziemy tutaj zebrane przez nas zdjęcia (zarówno wykonane telefonem, jak i zgrane na telefon) oraz nasze zdjęcia z serwisów społecznościowych, tutaj możemy także zobaczyć zdjęcia wrzucane przez znajomych do serwisów społecznościowych.

Muzyka i wideo - Windows Phone 7 na płaszczyźnie multimediów działa tak samo, jak niedostępny w Europie odtwarzacz Zune HD (taki odpowiednik iPoda touch). Jest to player, dzięki któremu można odtwarzać swoją kolekcję muzyki oraz wideo, a także przewodowo lub bezprzewodowo synchronizować telefon z komputerem PC.

Biuro - pozwala wykorzystać oprogramowanie biurowe w telefonie. Otrzymujemy dostęp do Office, OneNote i SharePoint Workspace, aby w jednym miejscu czytać, edytować i udostępniać dokumenty. Outlook Mobile dodaje do tego możliwość pracy oraz dostęp do aktualnych wiadomości również poza domem lub biurem.

Trzeba przyznać, że ekran początkowy prezentuje się naprawdę wyjątkowo. Smaczku dodają takie detale, jak pojawiające się w hubie "Ludzie" malutkie awatary naszych znajomych z Facebooka. Nie zabraknie także naszego awatara, w osobnym hubie, który zbiera wszystkie informacje o nas (wpisy z serwisów społecznościowych). Ekran po prostu żyje i nie jest tak statyczny, jak w przypadku konkurencji. Świetny pomysł, ale efekt to jeszcze nie wszystko.

Jak to działa

Przede wszystkim, napiszmy to od razu - nawigacja dotykowa sprawuje się świetnie, nie ma poślizgów, konieczności dwukrotnego dotykania ekranu ("bo nie załapało za pierwszym razem"). Czułość na najwyższym poziomie. Zatem sukces.

Wszystkie najważniejsze aplikacje autorstwa Microsoft (program pocztowy, odtwarzacza multimedialny etc.) mają ten sam interfejs użytkownika - wzorowany na interfejsie znanym z Zune HD. Jest on minimalistyczny ale bardzo przejrzysty. Minimalizm jest tu słowem kluczowym, ponieważ interfejs, ani przez chwilę, nie bombarduje nas zbyt dużą liczbą opcji i zakładek.

Każdy telefon z Windows Phone 7 ma trzy przyciski - przycisk cofnięcia się o jedną planszę, przycisk menu głównego (ikonka Windows) oraz przycisk wyszukiwarki. Po wciśnięciu tego ostatniego albo uruchamia się wyszukiwarka wewnętrzna danej aplikacji, albo uruchamia się wyszukiwarka Bing, co polskim użytkownikom nie musi przypaść do gustu (Google ma jednak znacznie lepszą bazę polskich stron).

Szybko okazuje się także, że wirtualna klawiatura nie sprawia problemów i chociaż nie zawsze możemy korzystać z niej w sposób horyzontalny (co jest dość zaskakujące), nie będzie problemów z pisaniem na niej. Musimy jednak podkreślić, że na ostateczny werdykt w tym temacie poczekamy aż do polskiej wersji systemu. Należy jeszcze wspomnieć o opcji Find My Phone, która - w razie zgubienia telefonu - pozwala zdalnie uruchomić dzwonek, zablokować go, wymazać dane oraz sprawdzić lokalizację telefonu na mapie.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Microsoft | Xbox | Windows Phone 7 | Windows

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje