Test Samsung Galaxy S8

Samsung Galaxy S8 - bardzo udany flagowiec koreańskiego giganta /materiały prasowe
Reklama

Testujemy Samsunga Galaxy S8, flagowy smartfon, o którym zapewne marzy wielu wielbicieli technologii, i nie tylko. Jak wypadł?

Samsung Galaxy S8 to mniejsza wersja Galaxy S8+ (dokładny test tutaj). Różnice w specyfikacji można znaleźć na końcu materiału, ale - jak wspomniano - podstawowe zmiany dotyczą wielkości. Ponieważ oba smartfony więcej łączy niż dzieli, poniższy test będzie krótszy od recenzji S8+. Zainteresowanych dłuższymi deliberacjami zapraszamy do testu S8+.

Futurystyczny wygląd

Galaxy S8 prezentuje się fantastycznie, najbardziej futurystycznie ze wszystkich tegorocznych premier mobilnych, jakie testowaliśmy. Przedni panel niemalże w całości pokrywa gładka powierzchnia, bez fizycznych przycisków i ostrych kątów. Efekt robi wrażenie - to nie ulega wątpliwości. Dzięki zaokrągleniom na przednim i tylnym panelu, oraz smukłej sylwetce, telefon świetnie leży w dłoni. Jeśli S8+ był dla kogoś za duży - S8 niweluje ten problem.

Reklama

Ekran pokryto Corning Gorilla Glass 5 z przodu i z tyłu, co ma - według zapewnień producenta - zagwarantować odpowiednią wytrzymałość.   S8 to także wodoodporność i pyłoszczelność w klasie IP68, obsługa kart MicroSD do 256 GB i Always On Display, na którym można sprawdzić godzinę lub ważne notatki, bez konieczności aktywacji całego urządzenia. 

W zestawie z Galaxy S8 znajdziemy słuchawki AKG firmy Harman. Galaxy S8 współpracuje z nowym Gear VR (dokładny test tutaj), a także z Samsung DeX, rozwiązaniem, przekształcającym smartfon w urządzenie stacjonarne (dokładny test tutaj).

Ekran

Jeśli chodzi o wzornictwo i styl - S8 wypada doskonale. A co z ekranem? Wyświetlacz Samsunga Galaxy S8 ma przekątną 5,8 cala, nietypowe proporcje (18,5:9) i rozdzielczość 2950 na 1440 pikseli, czyli Quad HD+ (570 ppi). Tę ostatnią można zmniejszyć do Full HD. Jakość oferowana przez ekran S8 stoi na najwyższym poziomie, a kształt wyświetlacza tylko polepsza efekt.

Warstwa dotykowa posiada  czujnik nacisku, co jest nowością, jeśli chodzi o serię S. Jest on jednak wykorzystywany tylko i wyłącznie w wirtualnym przycisku Home, który reaguje wibracją, mającą imitować kliknięcie fizycznego klawisza. Pozostaje aktywny przez cały czas, nawet jeśli ekran jest wygaszony.

Moc obliczeniowa i system

W europejskiej wersji S8  znajdziemy układ Exynos 8895 wyprodukowany w nowoczesnym procesie technologicznym 10 nm. Składa się on z ośmiordzeniowego procesora z czterema rdzeniami Mangoose M2 i czterema ARM Cortex A53 oraz układu graficznego Mali-G71 MP20. Pamięć RAM ma pojemność 4 GB.

Jak wypada w testach? Wyniki poniżej (ustawienie ekranu w rozdzielczości Quad HD+):

Quadrant Standard Edition 43 431 punktów

3DMark Sling Shot- 3122

Antutu - 166 462 punktów.

Na pokładzie pracuje system Android 7.0 z zupełnie nową nakładką graficzną od Samsunga o nazwie Samsung Experience. Względem Touch Wiza z Galaxy S7 została ona zmodyfikowana, nie przypomina już pierwszych wersji interfejsu Samsunga, które nie prezentowały się dobrze na tle "czystego" Androida czy iOS. Teraz nie ma już tego problemu - interfejs jest na tyle minimalistyczny, że przypadnie do gustu użytkownikom wspomnianych wersji systemów.

Aparat fotograficzny

Tylny aparat w S8 ma 12-megapikselowaą matrycę Dual Pixel z obiektywem o jasności f/1.7 i optyczną stabilizacją. Z przodu znajdziemy aparat z matrycą o rozdzielczości 8 megapikseli (f/1.7) - sprawdzi się bardzo dobrze przy "selfiakach" i wideorozmowach.


A sam główny aparat? Nie pozostaje nic innego jak przytoczyć fragmenty testu S8+: Fotografie wykonywane telefonem są rewelacyjne, zarówno w dzień, jak i w nocy. Nie można mieć żadnych zastrzeżeń do ich szczegółowości, ani kolorystyki. W trybie automatycznym, smartfon zawsze dobiera odpowiednią wartość ekspozycji i bardzo sprawnie ustawia ostrość.

W warunkach nocnych S8+ rejestruje zadziwiająco dużo szczegółów, a szumów jest naprawdę niewiele. Autofocus jest imponująco szybki, podobnie jak cały proces wykonywania zdjęcia. Niemal natychmiast po naciśnięciu spustu migawki, fotografia jest już gotowa do wyświetlenia.  Smartfon może rejestrować wideo w jakości 4K. Podobnie jak zdjęcia, filmy również cechują się świetną szczegółowością, a ich płynność nie pozostawia wiele do życzenia.

Bateria

Galaxy S8 bez większych problemów wytrzyma cały dzień zwykłego użytkowania - to dobra wiadomość. Jeśli chcemy przedłużyć jego "życie", można zmniejszyć rozdzielczość ekranu do Full HD, a także dezaktywować Always On Display. To zaoszczędzi nam kilka procent baterii, co może być kluczowe pod koniec dnia.  Z pewnością S8 nie jest mistrzem optymalizacji, a na rynku znajdziemy smartfony, które lepiej radzą sobie ze zużyciem baterii. Jednak nie można mówić o jakiejś znaczącej wpadce ze strony Samsunga. Kupując S8 chcemy jak najwyższej rozdzielczości ekranu i dodatkowych rozwiązań, ceną za nie jest takie, a nie inne, zarządzanie energią.

Podsumowanie

Cena: Około 3000 zł

Specyfikacja Samsung Galaxy S8 i Galaxy S8+

   Galaxy S8 Galaxy S8+
System operacyjny Android 7.0
Sieć LTE, kat. 16*  * mogą wystąpić różnice w zależności od rynku i operatora mobilnego
Wymiary 148,9 x 68,1 x 8,0 mm, 152 g 159,5 x 73,4 x 8,1 mm, 173 g
Procesor Ośmiordzeniowy (2,3 GHz Quad + 1,7 GHz Quad), 64-bitowy, technologia 10 nm Ośmiordzeniowy (2,35 GHz Quad + 1,9 GHz Quad), 64-bitowy, technologia 10 nm* mogą wystąpić różnice w zależności od rynku i operatora mobilnego
Pamięć 4 GB RAM (LPDDR4), 64 GB (UFS 2.1) * mogą wystąpić różnice w zależności od rynku i operatora mobilnego
Ekran 5,8” (146,5 mm)1Quad HD+  (2960x1440), (570 ppi) 6,2” (158,1 mm)1 Quad HD+  (2960x1440), (529 ppi)
1 Ekran mierzony po przekątnej jako prostokąt, nie uwzględnia zaokrąglonych narożników
Aparat Tylny: Dual Pixel 12 MP OIS (F1.7), Przedni: 8 MP AF (F1.7)
Baterie 3000 mAh 3500 mAh
Szybkie ładowanie w trybie przewodowym i bezprzewodowymBezprzewodowe ładowanie zgodne z WPC i PMa
Płatności NFC, MST
Łączność Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac (2,4/5 GHz), VHT80 MU-MIMO, 1024QAM  Bluetooth® v 5.0 (LE do 2 Mbps), ANT+, USB Type-C, NFC, Lokalizacja (GPS, Galileo*, Glonass, BeiDou*)   *Odbiór Galileo i BeiDou może być ograniczony.
Czujniki Akcelerometr, barometr, czujnik linii papilarnych, czujnik żyroskopowy,czujnik geomagnetyczny, czujnik Halla, czujnik pulsu, czujnik zbliżeniowy,   czujnik światła RGB, czujnik tęczówki, czujnik ciśnienia
Dźwięk MP3, M4A, 3GA, AAC, OGG, OGA, WAV, WMA, AMR, AWB,  FLAC, MID, MIDI, XMF, MXMF, IMY, RTTTL, RTX, OTA, DSF, DFF
Wideo MP4, M4V, 3GP, 3G2, WMV, ASF, AVI, FLV, MKV, WEBM
INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy