Sony Xperia XZ1 i XZ1 Compact - pierwsze wrażenia z IFA 2017

Sony Xperia XZ1 /INTERIA.PL

​Na targach IFA 2017 firma Sony zaprezentowała swoje najnowsze smartfony - XZ1 i XZ1 Compact. W Berlinie mieliśmy okazję przyjrzeć się im bliżej - zapowiadają się naprawdę niesamowicie.

Reklama

Smartfony XZ1 i XZ1 Compact to najmłodsze dzieci mobilne rodziny XZ. Japończycy postawili na sprawdzony przez nich design, nie ulegając światowym trendom stawiającym na minimalizację ramek ekranu i obłe kształty obudowy. Mimo tego cały czas mamy do czynienia ze sprzętami klasy premium.

Dobrze znana konstrukcja

Projektując XZ1 i XZ1 Compact (to tak naprawdę bliźniacze konstrukcje), firma Sony postawiła sobie na cel skorzystanie z dobrze znanych rozwiązań. Zarówno stylistycznych, jak i technologicznych.

Reklama

Design Sony już od jakiegoś czasu jakby zatrzymał się w miejscu, więc osoby, które zachwycają się wyglądem Samsunga Note8 czy LG V30 mogą być zawiedzione. Nowe modele to praktycznie bryła XZ Premium w mniejszym wydaniu i z kilkoma modyfikacjami.

Obudowa nadal może wydawać się toporna, a dla niektórych wręcz "klockowata". Ramki ekranu są dosyć grube, a przestrzeń pod i nad wyświetlaczem spokojnie mogłaby zostać zredukowana o połowę, a i tak uznawano by ją za za dużą. Skąd taka decyzja, skoro światowe trendy wskazują na dominację zakrzywionych ekranów i supercienkich ramek? Projektanci Sony tłumaczą to faktem, że dzięki temu mogli wyposażyć swoje smartfony w świetne aparaty fotograficzne. Trudno przyjąć takie wytłumaczenie, skoro konkurencja ma dużo węższe ramki ekranu, a i tak dysponuje dobrymi aparatami.

Cała bryła jest bardzo solidna i dobrze wykonana. Co najważniejsze - wykonana została z matowego metalu, który praktycznie w ogóle nie zbiera odcisków palców. To świetna informacja dla estetów, którzy nie będą musieli cały czas biegać ze ściereczką do wycierania telefonu.

Smartfony XZ1 i XZ1 Compact sprawiają naprawdę dobre wrażenie. Świetnie leżą w dłoni i prawdopodobnie przypadną do gustu fanom marki.

Szybki jak błyskawica

O tym, że nowe smartfony Sony mogą pochwalić się naprawdę świetnymi możliwościami fotograficznymi, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Te mają być na poziomie flagowców konkurencji, choć osobiście tak daleko bym się nie zapędzał. Aparaty działają szybko, dysponują wieloma trybami, ale w tym wszystkim czuć za dużą ingerencję procesora, zbyt małą - samych soczewek. Z ostatecznym werdyktem muszę poczekać jednak do finalnych testów smartfonów.

Xperia XZ1 i XZ1 Compact zostały wyposażone w świetny tryb nagrywania super slow motion (960 FPS), który jest jednak mocno ograniczony czasowo. Większość użytkowników nie będzie z niego korzystać na co dzień.

Sony Xperia XZ1 działa jak błyskawica. Smartfon pracuje pod kontrolą Androida Oreo i jest naprawdę bardzo szybki. Natychmiastowo reaguje na nasze polecenia, a przy tym oferuje dosyć klarowną nakładkę systemową. Czytnik linii papilarnych działa szybko, a dzięki temu, że umieszczono go w specjalnym zagłębieniu, łatwo na niego trafić palcem.

Szybki jak błyskawica

Sony Xperia XZ1 zapowiada się naprawdę dobrze, pod warunkiem, że przymkniemy oko dosyć monotematyczny design. Jeżeli jego cena u polskich operatorów komórkowych będzie korzystna, szybko może stać się rynkowym hitem.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje