Reklama

Motorola DEXT - komórka społecznościowa

Amerykańska Motorola chce wrócić do gry za sprawą systemu operacyjnego Android oraz telefonów przystosowanych do Web 2.0. Czy smartfon Motorola DEXT będzie biletem powrotnym do dawnej sławy?

Jeszcze dwa lata temu Motorola była drugim co do wielkości producentem telefonów komórkowych na świecie. Jednak palmę pierwszeństwa odebrał jej Samsung. Od czasów serii RAZR Motorola nie wyprodukowała telefonu, który spotkałby się z komercyjnym sukcesem. Nie mówiąc już o odpowiednim poziomie technologicznym. Pierwszą "jaskółką" zmian są telefony korzystające z platformy Android autorstwa Google - dane nam było przetestować jeden z nich, DEXT (CLIQ na terenie USA).

Reklama

Pierwszy kontakt

Podobnie jak niektóre z konkurencyjnych telefonów z Androidem, także DEXT jest "sliderem poziomym". Mechanizm rozsuwanej klawiatury działa bardzo dobrze, szybko okazuje się, że klawiatura - chociaż plastikowa - sprawuje się naprawdę pozytywnie. Bardzo praktycznym dodatkiem będzie także panel nawigacyjny ze strzałkami. Jak się okaże - ułatwi on nie tylko nawigację po menu, ale także inne czynności. Ale o tym szerzej w dalszej części tekstu.

MOTOROLA DEXT (CLIQ w USA) - krótka prezentacja wideo

Nie zabrakło także dodatkowych przycisków - takich jak zmiana poziomu głośności, przycisku umieszczającego telefon w trybie oczekiwania, spustu migawki oraz przełącznika automatycznie przełączającego telefon w tryb bez dźwięku. Rozmieszczenie przycisków jest jak najbardziej poprawne i nie rodzi przeszkód w obsłudze.

Także waga DEXT jest zaskakująco niewielka - 163 gramów. Dla niektórych większą przeszkodą mogą okazać się wymiary omawianej komórki, mowa tutaj o "gabarytach" 58 na 114 na 15,6 mm. Nie jest jednak zaskakujące, ponieważ rozsuwana klawiatura dodaje "masy" DEXT. Mimo wszystko, telefon sprawia wrażenie bardzo solidnego. Plastikowa obudowa powinna wytrzymać wiele, a klawisze nie padną tak szybko (chociaż pewnie po kilkunastu miesiącach nie obędzie się bez zmiany klawiatury). Generalnie, chociaż DEXT nie powala na kolana, biorąc pod uwagę wykonanie, jest to telefon praktyczny i ergonomiczny. A to już dużo. Włączmy go zatem.

Na Androidzie

Na pokładzie DEXT zainstalowano Androida w wersji 1.5. O tym, jak sprawuje się system Android w praktyce, pisaliśmy w TYM MATERIALE. Nie będzie zaskoczeniem, że telefon radzi sobie z systemem Google bardzo sprawnie. Firmowo mamy do dyspozycji 5 ekranów, na których możemy umieszczać aplikacje, widżety oraz inne "cuda". Ekran dotykowy działa bez zarzutu, chociaż - podobnie jak w przypadku innych telefonów z Androidem - nie zawsze reaguje za pierwszym razem. Ponieważ do dyspozycji mamy klawiaturę fizyczną - pisanie nie sprawi problemów. Możemy jednak korzystać z wirtualnej klawiatury oferowanej we wszystkich telefonach z Androidem.

MOTOBLUR

Jest jednak rozwiązanie, które możemy znaleźć tylko w tym telefonie (i innych, nielicznych, komórkach Motoroli) - jest nim MOTOBLUR. To nic innego, jak agregat wszystkich popularnych serwisów społecznościowych (Facebook, MySpace etc) oraz serwisów fotograficznych (Flickr, Picasa). MOTOBLUR ściąga dla nas wszystkie informacje ze wspomnianych serwisów, podając je nam w przystępnej formie. To dobra strona tego systemu.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: wideo | Google | komórka | Android | telefon

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje