LG Mini - mały, a cieszy

Koreańskie LG próbuje zdobyć polski rynek jednym z najsmuklejszych telefonów dostępnych obecnie na rynku - LG Mini. Czy uda się mu ta sztuka.

Pierwszy kontakt z LG Mini kończy się zazwyczaj stwierdzeniem - "chcę taki telefon". Dotyczy to głównie przedstawicielek płci pięknej, które rzadziej niż mężczyźni stawiają na gadżeciarstwo.

Czarno-srebrna obudowa ewidentnie kojarzy się ze stylem i klasą. Przypomina trochę telefony Sony Ericssona z okresu takich modeli jak T610. Trzeba przyznać, że oprócz wyglądu również wykonanie obudowy stoi na wysokim poziomie. Nic nie trzeszczy i wszystko jest do siebie solidnie dopasowane. Poza włącznikiem, umieszczonym na górze telefonu, w LG Mini nie uświadczymy innych przycisków. Przycisk ten pełni również funkcję blokady telefonu. Jego umiejscowienie jest jak najbardziej trafione, minimalizuje bowiem ryzyko przypadkowego odblokowania ekranu.

Hybrydowy wyświetlacz LCD o przekątnej 3,2 cala, rozdzielczości 480 na 854 pikseli i wyświetlający obraz w aspekcie 16:9 stanowi kolejny mocny punkt tego telefonu. Posiada wysoki kontrast, a wyświetlany obraz ma dużą rozpiętość barw. Nawet w dużym słońcu nie ma większych problemów z odczytaniem tego co się na nim znajduje - jedynym problemem mogą być refleksy. Ekran chroniony jest przez tworzywo odporne na zarysowania.

Reklama

Pod maską

Telefon działa pod kontrolą autorskiego systemu LG, który jest z reguły wydajny - tylko czasami zdarzają się chwilowe zawieszenia. Producent zrobił ogromny postęp w stosunku do takich modeli jak na przykład LG KP500 ("Cookie"), gdzie w trakcie pisania wiadomości sms, telefon lubił się wieszać i doprowadzać użytkownika do szału.

Główny ekran telefonu podzielony został na trzy wirtualne pulpity, co w telefonach z dotykowymi ekranami jest równie powszechne, jak funkcja pisania smsów. Można na nich umieszczać widżety umożliwiające dostęp do różnych funkcji telefonu oraz stron internetowych. Producent pozwala również na ściąganie dodatkowych elementów z internetu.

Co w menu piszczy

Główne menu telefonu podzielone jest na trzy kategorie. Nie ma w nim nic odkrywczego, podobne jest do rozwiązań stosowanych w innych modelach LG i przez innych producentów. Ikony funkcji są duże, a ich rozmieszczenie logiczne. Ogólnie poruszanie się po telefonie jest wygodne, poza interfejsem przeglądarki. Jeżeli chcemy z niej wyjść musimy bowiem rozwinąć górne menu.

Prezentacja wideo LG Mini GD880:

Naturalny interfejs powinien posiadać przycisk "Wstecz" osiągalny natychmiast i bez zbędnych kombinacji. W związku z faktem, iż LG GD880 jest telefonem bardzo smukłym, niektóre z przycisków umieszczone są na skrajnie przeciwległych krańcach telefonu. Ich wciśnięcie wymaga od użytkownika trochę gimnastyki i ewentualnej korekty ułożenia dłoni. Po kilku dniach zaczyna to denerwować.

Z duchem czasu

Z telefonem zintegrowane są usługi społecznościowe, takie jak Twitter, Facebook czy Blogger, co z pewnością ucieszy osoby często korzystające z serwisów Web 2.0. Funkcja SNS pozwala na zarządzanie kontami Facebook i Twitter z jednego miejsca. Dodatkowo informacje o wirtualnych znajomych można łatwo i szybko zintegrować z kontaktami znajdującymi się w książce telefonicznej. Oprócz tego, wśród aplikacji znajdziemy YouTube, Gmail oraz Mapy Google. Dostęp do nich uzyskamy poprzez łącze HSDPA oraz Wi-Fi, a moduł A-GPS sprawi, że użytkownik już nigdy nie zgubi się w obcym mieście.

Wraz z pojawieniem się na rynku telefonu LG Mini, swój debiut ma również usługa LG Air Sync. Pozwala ona na synchronizację danych pomiędzy telefonem a komputerem oraz na przechowywanie ich na zewnętrznych serwerach.

Przeglądarka internetowa zainstalowana w LG Mini działa na silniku LGE WebKit i całkiem sprawnie radzi sobie z wyświetlaniem stron. Wspiera ona obsługę gestów, znanych na przykład z iPhone'a, posiada częściową obsługę technologii Flash oraz pozwala na oglądanie filmów w serwisie YouTube. W trakcie testowania telefonu problemy pojawiły się tylko raz, gdy przeglądana witryna posiadała zbyt dużą ilość elementów dynamicznych. Nawigowanie po internecie przy użyciu LG GD880 sprawia wiele przyjemności.

Multimedia

LG Mini wyposażony jest w aparat o rozdzielczości 5 megapikseli. Pozwala on na wykonywanie wysokiej jakości zdjęć i filmów. Software telefonu udostępnia użytkownikowi wiele funkcji robienia zdjęć, nie znajdziemy tu jednak flesza - wykonywanie fotografii po zmroku raczej się nam nie uda... Pozytywne natomiast jest to, że aparat posiada funkcję autofocusu, rozpoznawania twarzy, tagów geograficznych oraz stabilizacji ekranu. Dzięki integracji z usługami internetowymi, zrobione zdjęcie możemy natychmiast umieścić w sieci.

Telefon oferuje obsługę gestów. Po zablokowaniu ekranu i wciśnięciu przycisku głośności, można szybko przejść do pożądanej funkcji telefonu. Przykładowo, napisanie na ekranie litery M przeniesie nas do listy wiadomości SMS. Funkcję tę można uznać za przydatną, jednak powinna ona być łatwiej dostępna. Dotarcie do niej wymaga od nas mniej więcej tyle samo wysiłku co standardowy dostęp do menu.

Dzięki dobrym parametrom wyświetlacza, sporadyczne oglądanie filmów na LG Mini nie jest męczące. Dzięki obsłudze popularnych formatów plików wideo (DivX, XviD i MP4), użytkownik nie jest zmuszany do przeprowadzania konwersji i jeszcze większej utraty ich jakości. Odtwarzacz multimediów jest intuicyjnie skonstruowany, a możliwość umieszczenia w telefonie karty microSD o pojemności do 32GB pozwoli na jego pełne wykorzystanie.

Mini telefon - mini bateria?

Podawany przez producenta czas pracy na baterii w trybie czuwania wydaje się być nieco przesadzony. Według specyfikacji, czas czuwania na jednym ładowaniu wynosi około 330 godzin. Z naszego doświadczenia wynika, że przy oszczędnym korzystaniu z telefonu z telefonu, wytrzymuje on około 20-30 godzin. Czas podany przez LG zapewne nie uwzględnia włączonego Wi-Fi, które pobiera sporo energii. Pamiętajmy, że telefon z internetem jest po to, aby z niego korzystać. W trakcie ładowania dało się zauważyć niepokojąco wysokie nagrzewanie się górnej części telefonu. Niespotykanie wysokie temperatury powstawały również wtedy, gdy na zewnątrz było około 30 stopni i włączony był moduł Wi-Fi.

Podsumowanie

Podsumowując, LG GD880 Mini to telefon dla osób czynnie korzystających z portali społecznościowych, ceniących sobie w telefonach niebanalny wygląd. Po tym modelu nie można się spodziewać dużych fajerwerków - ot, prosty telefon od LG nie pozostający w tyle jeśli chodzi o pożądane przez użytkowników funkcjonalności. Zdecydowanie nie jest to telefon dla biznesu.

Cena urządzenia: około 1400 złotych.

PLUSY:

+ design,

+ dobry wyświetlacz,

+ integracja z portalami społecznościowymi,

+ moduł Wi-Fi,

+ wygodna klawiatura ekranowa.

MINUS:

- bateria,

- niektóre elementy interfejsu,

- tendencja do zbyt dużego nagrzewania się w niektórych warunkach.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: uda | WiFi | YouTube | menu | telefon
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy