Reklama

Ile kosztuje wakacyjny roaming?

Tańsze SMS-y oraz korzystniejsza taryfikacja - to główne pozytywne zmiany w roamingu dla polskich użytkowników komórek, jakie wprowadziła decyzja Komisji Europejskiej. Jednak ceny połączeń pozostają bez zmian, a w niektórych przypadkach nawet wzrosną.

Od 1 lipca 2009 roku obowiązują nowe regulacje Unii Europejskiej, która ponownie obniżyła stawki za połączenia roamingowe w krajach Unii. Problem w tym, że nowe stawki są wyrażane w euro, co po przeliczeniu na polską walutę nie przynosi wielkiej rewolucji.

Reklama

Mało tego: w przeliczeniu na złotówki od 1 lipca 2009 roku maksymalne stawki wzrosły - z 1,81 zł do 2,34 zł dla połączeń wychodzących oraz z 0,86 zł do 1,03 zł dla połączeń odebranych. Dla polskich użytkowników jedynym plusem zmian będą tańsze SMS-y, których cena nie powinna przekroczyć 0,58 zł.

Na szczęście operatorzy komórkowi nie zdecydowali się podwyższyć cen rozmów głosowych - pozostawili je na dotychczasowym poziomie.

Jednak nie wszędzie stawki zostały obniżone. Drożeją stawki roamingowe dla klientów usług pre-paid (Tak Tak, Heyah) - z 1,81 zł do 2,35 zł za minutę połączenia wykonanego oraz z 0,86 zł do 1,04 zł za minutę połączenia odebranego. Także z 0,44 zł do 0,59 zł za minutę drożeją połączenia wychodzące dla użytkowników Heyah korzystających z usług Nowa Heyah.

Inną korzystną zmianą, jaką Unia Europejska wymusiła na operatorach, jest zmiana taryfikacji. Od 1 lipca połączenia wykonywane w roamingu będą rozliczane co sekundę, po pierwszych 30 sekundach rozmowy. Z kolei odbierane połączenia będą rozliczane co sekundę od samego początku rozmowy.

"Gazeta Prawna" przeprowadziła własny ranking najtańszych ofert roamingowych wśród operatorów komórkowych. Wynika z niego, że najwięcej za usługi w roamingu zapłacą klienci pre-paid w sieci Era i Heyah, a najmniej klienci sieci Play.

Media2

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: stawki | roaming

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje