Telefon został skradziony? Nie panikuj. Sprawdź, co wtedy robić

Nie możesz znaleźć swojego telefonu? Zachowaj spokój i nie panikuj. Sprawdź wszystkie możliwe miejsca, w których mogłeś go zostawić. Jeżeli jednak poszukiwania nie przynoszą skutku, musisz wziąć pod uwagę, że twój telefon został skradziony. Jak działać w takiej sytuacji i czy można zabezpieczyć swój telefon przed kradzieżą?

Jak zabezpieczyć telefon przed kradzieżą?

Jest wiele sposobów na zabezpieczenie telefonu przed kradzieżą. Jednak, jak się okazuje, kradzież telefonu nie jest wcale trudnym zadaniem dla złodzieja. Często wręcz ułatwiają ją sami właściciele smartfonów. Wynika to głównie z ich nieuwagi i roztargnienia. Co zrobić, aby zapobiec potencjalnym zagrożeniom?

Przede wszystkim unikaj trzymania telefonu w tylnej kieszeni spodni czy w otwartej kieszeni kurtki lub płaszcza. Podczas wizyty w restauracji czy barze nie zostawiaj go bezpośrednio na stoliku. Takie zachowanie sprawia, że smartfon staje się łatwym łupem dla złodzieja, które może z łatwością po niego sięgnąć i uciec. 

Reklama

Samo urządzenie podczas spaceru może po prostu wyślizgnąć się z tylnej kieszeni spodni. Dużo rozsądniej jest więc nosić telefon w przedniej kieszeni czy specjalnej kieszonce w plecaku lub torebce. Dobrym pomysłem jest również wykorzystanie specjalnej smyczy, którą można przypiąć do obudowy telefonu i np. do szlufki dżinsów.

Ważne jest również zabezpieczenie telefonu hasłem, pinem albo odciskiem palca. Przy tworzeniu pinu warto unikać najprostszych kombinacji jak 1234, które są pierwszym wyborem złodzieja przy próbie odblokowania urządzenia. Wiele osób decyduje się, aby telefon odblokowywać na odcisk palca. Nowoczesne smartfony mają jednak jeszcze jedną opcją opcję, jaką jest zabezpieczenie wykorzystujące face ID. Działa podobnie jak odcisk palca, ale do odblokowania niezbędne jest rozpoznanie twarzy właściciela. 

W przypadku zgubienia czy kradzieży telefonu warto znać numer IMEI swojego telefonu. Jest on przypisany indywidualnie do każdego urządzenia. W celu jego uzyskania należy wybrać na telefonie kombinację znaków: *#06#. Przedstawienie numeru IMEI urządzenia to jeden ze sposobów, dzięki któremu będzie można udowodnić, że dany smartfon jest twoją własnością.

Jeżeli telefon został skradziony, to konieczne jest odłączenie zapisanych w nim kart debetowych oraz kredytowych.

Nie należy zapominać także o możliwości śledzenia telefonu. Monitorowanie lokalizacji urządzenia może pomóc w jego szybkim odnalezieniu. Dodatkowo taka opcja jest bezpłatna, dlatego tym bardziej warto z niej skorzystać.

Jak śledzić telefon z Androidem?

Właściciele telefonów z Androidem mają ułatwione zadanie w razie kradzieży lub zgubienia telefonu. Zdecydowana większość z nich aktywuje na urządzeniu usługi Google, a tym samym automatycznie uruchamia opcję, jaką jest lokalizacja urządzenia [usługa Znajdź moje urządzenie]. 

Logując się na swoje konto z komputera, można w prosty sposób przejść do lokalizowania urządzeń połączonych z tym kontem. Warto pamiętać, że aby funkcja ta zadziałała, lokalizacja na urządzeniu musi być włączona. W ten sposób można szybko i znaleźć swój smartfon.

Opcja lokalizacji telefonu przez usługę Google pozwala na dodatkowe działania. Za pomocą swojego konta Google można m.in.:

  • odtworzyć dźwięk na 5 minut przy maksymalnej głośności - funkcja ta działa nawet w sytuacji, w której telefon był wcześniej ściszony lub całkowicie wyciszony,

  • zablokować urządzenie - użytkownik może zdalnie zablokować urządzenie, a do jego odblokowania konieczne będzie podanie PIN-u, sam kod można również nadać zdalnie; co ważniejsze na ekranie telefonu możliwe jest wyświetlenie wiadomości z informacją o właścicielu, czy numerze kontaktowym, pod który należy zadzwonić, aby zwrócić urządzenie,

  • wymazać dane - jedna z najbardziej przydatnych funkcji, z której można skorzystać zdalnie; uruchamiając to rozwiązanie, usuwa się wszelkie zapisane na telefonie dane, takie jak numery telefonów czy wykonane urządzeniem zdjęcia; warto jednak pamiętać, że kasuje to również ustawienia konta, a co za tym idzie, lokalizacja urządzenia nie będzie już możliwa.

Jak śledzić telefon Samsung?

Zgubienie lub kradzież telefonu bywają uciążliwe i mogą pociągnąć za sobą lawinę kolejnych problemów. Dlatego wielu producentów oferuje własne funkcje, które pozwalają śledzić urządzenia. Nie inaczej jest w przypadku popularnych telefonów Samsung i usługi "Znajdź mój telefon". 

Pierwszym z korków, jakie należy podjąć, jest wejście na stronę internetową Samsunga, zalogowanie się na swoje konto i przejście do opcji znajdowania urządzenia. Warunkiem jego zlokalizowania jest jego aktywność - oznacza to, że telefon nie może być wyłączony.

Opcje na stronie internetowej Samsunga pozwalają na wykonanie kilku podstawowych działań na smartfonie. Użytkownik ma możliwość:

  • zadzwonienia na swój telefon,
  • zablokowania go,
  • zlokalizowania jego położenia,
  • usunięcia wszelkich danych z urządzenia,
  • utworzenia kopii zapasowej danych,
  • pobrania połączeń i wiadomości,
  • odblokowania telefonu.

Jak śledzić iPhone'a?

Telefony iPhone firmy Apple z systemem iOS mają wbudowaną aplikację Znajdź. Dzięki niej można w łatwy i wygodny sposób z dużą dokładnością zlokalizować każde urządzenie. Jest to przydatne nie tylko, jeżeli chodzi o kradzież telefonu, ale także innych urządzeń marki, jak iPod, Mac, Apple Watch. 

Jeżeli smartfon został skradziony, wówczas użytkownik ma możliwość uzyskania jego dokładnej lokalizacji za pomocą witryny iCloud. W ten sposób możliwe jest wyświetlenie jego położenia na mapie. To tylko jedna z opcji, na które mogą liczyć właściciele iPhone'ów. Na stronie internetowej mogą oni oznaczyć skradzione urządzenie jako utracone. Funkcja ta spowoduje jego zablokowanie kodem, dzięki czemu dane na nim przechowywane pozostaną bezpieczne. 

Właściciele urządzeń z systemem iOS 15 lub nowszym mają również możliwość zdalnego wykasowania wszystkich danych z urządzenia.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Smartfon | iPhone | Android | Google
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy