Sztuczna inteligencja miała stworzyć chodzącego robota. Coś poszło nie tak...

Zespół naukowców znalazł dla sztucznej inteligencji nowe zastosowanie. Badacze poprosili SI o stworzenie robota, który będzie mógł chodzić. W odpowiedzi otrzymano projekt po zaledwie niecałych 30 sekundach. Jednak robot stworzony przez sztuczną inteligencję jest z pewnością co najmniej bardzo dziwny.

Zadanie dla sztucznej inteligencji zostało zlecone przez zespół badaczy z kilku uczelni, w tym MIT oraz Uniwersytetu Vermont. Efekt końcowy w postaci gotowego robota udało się uzyskać niemal w mgnieniu oka. Jednak rezultat zaskoczył naukowców, bo oczekiwali oni po SI czegoś zupełnie innego, co przypominałoby cokolwiek z kończynami.

Sztuczna inteligencja stworzyła bardzo dziwnego robota

SI uwinęło się z powierzonego zadania w bardzo krótkim czasie. Zajęło jej to tylko 26 sekund. W efekcie uzyskano robota, który widoczny jest na materiałach umieszczonych w artykule. Naukowcy liczyli na coś podobnego do jakiegokolwiek stworzenia z kończynami. W zamian uzyskali od sztucznej inteligencji dziwny twór, który jest mały, gąbczasty oraz zniekształcony. Projekt został wydrukowany z użyciem drukarki 3D i początkowo był sporą zagadką.

Reklama

"Powiedzieliśmy sztucznej inteligencji, że chcemy robota, który mógłby chodzić po lądzie. Następnie po prostu wcisnęliśmy przycisk i gotowe!" - wyjaśnia Sam Kriegman, adiunkt i główny badacz odpowiedzialny za badanie. Później dodaje, że "kiedy ludzie projektują roboty, zwykle projektujemy je tak, aby wyglądały jak znane obiekty. Ale sztuczna inteligencja może stworzyć nowe możliwości i nowe ścieżki rozwoju, o których ludzie nawet nie myśleli."

Zniekształcony twór, ale mogący się poruszać

Efekt końcowy w postaci dziwnego robota zaskoczył naukowców, ale okazuje się, że taki twór rzeczywiście może się poruszać. Sztuczna inteligencja zaprojektowała w nim specjalne otwory, które początkowo były dla uczonych zagadką. Jednak ich napełnienie powietrzem wszystko zmieniło i okazało się, że gąbczasta "maszyna" mogła się poruszać.

Widzimy, że sztuczna inteligencja podeszła do problemu poruszającego się robota inaczej względem ludzi. Dla porównania człowiek projektuje takie maszyny na swój wzór lub znanych mu obiektów. Dobrym przykładem są tutaj człekopodobny Atlas czy robo pies Spot, które zostały opracowane przez inżynierów z Boston Dynamics. SI postanowiło jednak wykorzystać inne rozwiązania, czego efekt widzimy w tym artykule.

Polecamy na Antyweb | Polacy nie potrafią korzystać ze smartfonów

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Robot | Sztuczna inteligencja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy