Ministerstwo Cyfryzacji stawia na sztuczną inteligencję. Będzie akt prawny

Ministerstwo Cyfryzacji podsumowało ostatnio pierwszych 100 dni nowego rządu. Resort ujawnił także plany związane z przyszłością. Duży nacisk zostanie położony na AI. Ponadto zapowiedziano konsultacje, których celem jest wypracowanie Aktu o Sztucznej Inteligencji, czyli nowych przepisów prawnych UE.

Aktualizacja: otrzymaliśmy oświadczenie z Ministerstwa Cyfryzacji w tej sprawie. Jego treść znajduje się niżej.

W środę odbyła się konferencja, gdzie Ministerstwo Cyfryzacji podsumowało pierwsze 100 dni pod obecnym zarządem. Zapowiedziano również kierunki działań na przyszłość, gdzie duże znaczenie ma odegrać m.in. sztuczna inteligencja. Świadczy o tym, chociażby powołany do życia w styczniu zespół ds. rozwoju AI w Polsce.

Sztuczna inteligencja wśród priorytetów Ministerstwa Cyfryzacji

Reklama

Wśród prac legislacyjnych wymienia się trzy obszary i są to:

  • prawo komunikacji elektronicznej
  • krajowy system cyberbezpieczeństwa
  • unijny akt o usługach cyfrowych

"Wszystkie projekty aktów prawnych będą przechodziły ścieżkę konsultacji społecznych na każdym etapie procesu legislacyjnego." - zapowiada Krzysztof Gawkowski. Ponadto Ministerstwo Cyfryzacji zwróciło uwagę na odbudowę relacji z Unią Europejską. W tym celu odbyło się wiele spotkań.

Przy okazji padło zagadnienie związane z budową fabryki Intela pod wrocławską Miękinią. Ministerstwo Cyfryzacji wysłało do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zawiadomienie związane z udzieleniem pomocy publicznej. Komisja Europejska, której opinia jest ważna, prowadzi obecnie analizy tej sprawy.

Konsultacje dotyczące Aktu o Sztucznej Inteligencji

Przy okazji Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało w tym tygodniu o rozpoczęciu wdrażania konsultacji dotyczących unijnego Aktu o Sztucznej Inteligencji zatwierdzonego przez Parlament Europejski. Nowe prawo ma pozwolić na uregulowanie AI i jest to pierwsza tak szeroka próba w skali świata.

Konsultacje mają pozwolić uzyskać Ministerstwu Cyfryzacji odpowiedzi na kilka pytań. Będą one dotyczyć m.in. organów sprawujących nadzór i notyfikującego. Rozważa się, czy powinny to być nowe podmioty lub istniejące. Problem dotyczy również ewentualnego podziału zakresu obowiązków. Resort czeka na odpowiedzi wraz z uzasadnieniem do 23 kwietnia. Można je przesyłać mailem.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Ministerstwo Cyfryzacji | Krzysztof Gawkowski | resort | prawo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama