Międzynarodowy pakt dotyczący nowoczesnych technologii chce rozszerzyć się o nowe kraje

Do paktu zawartego między USA, Wielką Brytanią i Australią mogą dołączyć już niedługo nowe kraje. Międzynarodowy sojusz dotyczy m.in. wymiany nowych technologii. W obliczu dynamicznych zmian geopolitycznych na świecie jest to niezwykle ciekawe wydarzenie. Ponadto rozszerzenie AUKUS może być solą w oku dla aspiracji Chin.

Jak donosi Bulgarianmilitary Waszyngton wyraził gotowość do rozszerzenia paktu AUKUS o kolejne kraje. Zainteresowanie świata dołączeniem do tego technologicznego sojuszu jest duże. Jednakże najpierw poszczególne państwa będą musiały wykazać, jaki będzie ich wkład w rozwój organizacji.

Jak powiedział w ostatni poniedziałek Kurt Campbell, koordynator ds. Indo-Pacyfiku: - Trwa dialog z różnorodną grupą narodów wyrażających zainteresowanie AUKUS. Doceniamy to szerokie zainteresowanie. To pozytywny znak i jesteśmy zobowiązani do odpowiedzialnego zbadania tych perspektyw -. Dodaje również: - W odpowiednich okolicznościach wszystkie trzy narody AUKUS są gotowe połączyć siły z innymi partnerami, którzy są w stanie sprostać wyzwaniom.

Reklama

Według doniesień chęć wstąpienia w szeregi AUKUS wyraża Francja, Korea Południowa i Nowa Zelandia. Campbell dodaje, że Waszyngton będzie oczekiwać dużego unikalnego wkładu własnego od każdego nowego członka. Jak powiedział amerykański admirał Mike Gilday, szef operacji morskich, rozszerzanie paktu nie powinno być "otwartym zaproszeniem".

Na początku tego roku pojawiła się informacja, że przewodniczący komisji obrony Izby Gmin Tobias Ellwood stwierdził, że do AUKUS powinny wstąpić Indie oraz Japonia. Takie rozszerzenie miałoby bardzo duże znaczenie dla regionu Indo-Pacyfiku.

Czym jest międzynarodowy pakt AUKUS?

Pakt AUKUS zrzeszający USA, Wielką Brytanię i Australię powstał w 2021 roku i bazuje na dwóch filarach. Pierwszym jest zbudowanie dla Australii okrętów podwodnych o napędzie atomowym. Z kolei drugi dotyczy współpracy w zakresie sztucznej inteligencji, zaawansowanych mechanizmów cybernetycznych, autonomii, zdolności podmorskich, hipersonicznych i kontrhipersonicznych, technologii kwantowych, wojny elektronicznej, innowacji, a także wymiany informacji. 

W 2021 roku w mediach pojawiły się informacje, że powstanie AUKUS wiązało się z "rosnącą obawą o bezpieczeństwo regionalne". Według niektórych organizacja ma być próbą zrównoważenia siły militarnej Pekinu. Rozszerzenie paktu o nowe państwa może być pokłosiem kolejnych działań Chin w regionie, zwłaszcza względem Tajwanu

Pekin oskarżył państwa, które zawarły pakt o "mentalność zimnowojenną", który ma przeciwdziałać chińskiemu postępowi. Państwo Środka twierdzi, że nowy sojusz zaburza stabilność i szkodzi pokojowi w regionie. Jak powiedział były premier Australii Tony Abbott, wstąpienie jego kraju do AUKUS "wskazuje, że będziemy stać ramię w ramię ze Stanami Zjednoczonymi i Wielką Brytanią w sprostaniu wielkiemu strategicznemu wyzwaniu naszych czasów, którym oczywiście są Chiny". 

W 2021 roku Engineering & Technology wskazywał, że w oświadczeniu amerykańskiej Komisji Bezpieczeństwa Narodowego ds. Sztucznej Inteligencji pojawiło się polecenie o zintensyfikowaniu lokalnych wysiłków na rzecz szerzenia technologii, a także o "zgromadzeniu naszych najbliższych sojuszników i partnerów w [...] nadchodzącej erze rywalizacji i konfliktów przyspieszanych przez sztuczną inteligencję".

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: organizacja | USA | Wielka Brytania | Australia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy