Koniec sieci 3G. Duży operator podał konkretną datę

Sieć 3G w 2005 roku zrewolucjonizowała naszą komórkową codzienność. Operatorzy wyłączają jednak sukcesywnie nadajniki. Dla wielu osób może oznaczać konieczność wymiany telefonu na nowy. To dlatego, że dzisiaj główne skrzypce grają sieci 4G oraz 5G.

Orange wyłącza sieć 3G

Już 28 września 2023 roku rozpocznie się wyłączanie sieci 3G przez Orange. Zgodnie z zapowiedziami, tego dnia operator rozpocznie wyłączanie sieci w kilku miejscach kraju. Na początek będą to powiaty:

  • pilski
  • złotowski
  • wałecki
  • wieruszowski
  • wieluński
  • pajęczański

W kolejnych miesiącach sieć 3G będzie wyłączana przez Orange w kolejnych regionach kraju. Ostatecznie zniknie ona z usługi operatora do końca 2025 roku. Warto wymienić telefon, jeżeli nadal korzystaliście z tej formy połączenia.

Reklama

Co to jest sieć 3G?

Sieć 3G to trzecia generacja sieci mobilnej. Bazuje na trzeciej generacji rodziny standardów IMT-2000, w tym UMTS, czyli uniwersalnym systemie telekomunikacji ruchomej. Sieć 3G jest pełnoletnia, bo choć pomysł jej powstania zrodził się w latach 80. XX wieku, to w Polsce wdrożenie 3G miało miejsce w 2005 roku

Co gwarantowało nam 3G w telefonach? 

Przede wszystkim dostaliśmy dostęp do internetu w telefonie. Jako pierwsi w 2001 roku cieszyli się nim mieszkańcy Japonii, a sieć 3G gwarantowała transferu na poziomie 7,2 Mb/s. Po kilku modernizacjach pozwalała na pobieranie danych z prędkością 42 Mb/s.

W porównaniu do drugiej generacji sieć 3G była rewolucją. To dlatego, że w pierwszej dominującą miała być usługa głosowa, poszerzana później o transmisję pakietów w oparciu o standardy GPRS oraz EDGE. Sieć 3G od samego początku gwarantowała świadczenie transmisji dźwięku, wideo oraz pakietowej transmisji danych na tym samym poziomie. 

Koniec sieci 3G w Polsce. Dlaczego operatorzy wyłączają nadajniki?

Wyłączenie 3G nie oznacza wyłączenia częstotliwości np. 900 MHz czy 2100 MHz, na jakich świadczone są usługi 3G. Te zostaną wykorzystane na poprawę sieci 4G. Ta oferuje dostęp do bardzo dobrego internetu, który w poszczególnych sieciach może osiągać nawet do 600 Mb/s. Oczywiście przy wykorzystaniu agregacji pasm, czyli funkcji polegającej na łączeniu od dwóch do pięciu częstotliwości 4G LTE w jeden zbiorczy kanał

Co ciekawe, koniec 3G w Polsce nie oznacza końca starszego brata, czyli sieci 2G. Ta, pamiętająca jeszcze początki GSM, na razie pozostanie. Ja tłumaczą operatorzy sieci komórkowych, 2G nadal gwarantuje łączność głosową i SMS-ową w starszych urządzeniach. Co ważne jednak sieć 2G jest słabo zabezpieczona, dlatego telefony z Androidem mogą ją zablokować.

T-Mobile już wyłączył 3G w Polsce. Kiedy Orange, Play i Plus?

Koniec 3G w Polsce ma już miejsce. T-Mobile wyłączył już 3G kilka miesięcy temu (z wyjątkiem niewielkich obszarów, które zostaną także wyłączone do końca roku).

Orange rozpocznie operację wyłączania sieci 3G 28 września 2023 roku. Tego dnia rozpocznie się pierwszy etap wyłączania, a całość potrwa do końca 2025 roku.

Operator sieci Plus także sukcesywnie wyłącza nadajniki 3G, a cała operacja ma zakończyć się do 2027 roku. Polkomtel od wielu lat stawia na rozwój sieci 5G, którą w marcu tego roku zaoferował wszystkim klientom.  

Play - jak poinformował Urząd Komunikacji Elektronicznej, nie ma obecnie planu wygaszania usług w technologii 3G. Ruch sieciowy wykorzystujący 3G u tych operatorów wynosi zaledwie 3 proc. wszystkich połączeń.

Koniec sieci 3G. Kto będzie musiał wymienić telefon?

Koniec sieci 3G nie dotyczy posiadaczy nowszych smartfonów. Konieczność wymiany telefonów może czekać posiadaczy starszych urządzeń. Problemy mogą mieć przede wszystkim ci, których telefony nie pozwalają rozmowy za pośrednictwem sieci LTE. Chodzi głównie o modele telefonów sprzed 2017 roku.  

Tak jak wspomnieliśmy, po wyłączeniu 3G konsumentowi, który nie ma odpowiedniego telefonu, pozostanie tylko sieć 2G - umożliwiająca rozmowy i wysyłanie SMS-ów. 

Niestety, koszt wymiany telefonu na taki z internetem i LTE musi ponieść klient. 

Przed zakupem nowego smartfonu warto jednak sprawdzić parametry naszego starszego modelu.

Polecamy na Antyweb | W ten serial prawie nikt nie wierzył. Teraz jest numerem 1 na Netflix

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: 5G | sieć komórkowa | telefony | LTE | Smartfon | SEO
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy