Jak sprawdzić model i parametry swojego komputera?

Co roku do sprzedaży trafiają coraz to nowsze i bardziej wydajne podzespoły komputerowe. Warto zatem co jakiś czas modernizować swoją jednostkę centralną, by móc komfortowo korzystać ze swojego urządzenia. A w jaki sposób można sprawdzić poszczególne parametry komputera? Wystarczy kilka kliknięć, by poznać całą specyfikację.

Czy mój komputer jest wydajny?

To, czy komputer jest wydajny, zależy od wielu czynników, jednak przede wszystkim należy zwrócić uwagę na podzespoły. Chodzi tu między innymi o procesor (przetwarza procesy komputerowe), kartę graficzną (odpowiada za przetwarzanie procesów graficznych) czy dysk twardy (służy do przechowywania danych). Nowszy sprzęt z pewnością pozwoli na płynniejsze działanie systemu, a także uzyskanie lepszej wydajności w wymagających grach czy programach komputerowych.

Reklama

O wydajności swojego komputera można się przekonać, dzięki sprawdzaniu testów poszczególnych podzespołów. Rzeczone testy to benchmarki, dzięki którym można porównywać ze sobą różne modele komponentów. Jedną ze stron, która umożliwia sprawdzenie benchmarków procesorów, kart graficznych czy dysków twardych jest https://www.passmark.com/. 

Jak sprawdzić parametry komputera?

Żeby jednak móc sprawdzić benchmarki swoich podzespołów, trzeba najpierw wiedzieć, co konkretnie drzemie w jednostce centralnej komputera. Na szczęście można to zweryfikować za pomocą kilku kliknięć. 

Wystarczy przejść do menedżera urządzeń, który w przypadku Windows 11 znajduje się w panelu sterowania, w sekcji "Sprzęt i dźwięk". Można również przejść do niego "na skróty" wpisując w polu wyszukiwania na pasku zadań "menedżer urządzeń". W podobny sposób można przejść do menedżera urządzeń korzystając z systemu Windows 10. 

Dane techniczne komputera. Co jest ważne?

Przechodząc do menedżera zadań, można przekonać się, jakie podzespoły znajdują się w komputerze. W tym miejscu da się sprawdzić nie tylko model procesora i karty graficznej, ale również karty sieciowej czy stacji dysków. Znając już poszczególne modele komponentów można porównać je z innymi na wcześniej wspomnianej stronie i tym samym rozważyć modernizację komputera.

Oprócz procesora, karty graficznej i dysku twardego istotnym komponentem jest również pamięć operacyjna RAM. Im jest jej więcej, tym komputer może  wykonywać płynniej większą liczbę zadań. Nie należy również zapominać o płycie głównej – elemencie, na którym montowane są poszczególne podzespoły całego układu komputerowego. Zarówno pamięć RAM, jak i model płyty głównej można sprawdzić przechodząc do "Informacji o systemie" (na Windows 11 wystarczy wpisać rzeczoną frazę w polu wyszukiwania na pasku zadań). W tym miejscu da się również sprawdzić model komputera. 

Znając już dane techniczne komputera można podjąć wstępną decyzję o wymianie niektórych podzespołów. Warto jednak zasięgnąć porady doświadczonego informatyka – dobór odpowiedniego rodzaju komponentów może przysporzyć osobie nieobeznanej z technikaliami sporych problemów.

Polecamy na Antyweb: To ostatni moment, by zaoszczędzić na kupnie elektroniki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: komputer | komputery
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy