Reklama

Wycieka tajemnicza Nokia RX-114 ze Snapdragonem 800

Na stronie GFXBench pojawia się wiele benchmarkowych wyników nadchodzących urządzeń. Tym razem padło na nieznany do tej pory produkt Nokii o oznaczeniu RX-114. Z pewnością nie będzie to smartfon, tylko długo oczekiwany tablet.

O tablecie Nokii mówi się już od wielu miesięcy, a ostatnio w sieci pojawiły się nawet zdjęcia testowanego przez Finów prototypu. Urządzenie napędzane było ubiegłoroczną jednostką Tegra 3, a nad jego pracą czuwał system Windows RT. Zachodnie media dotarły jednak do informacji, z których wynikało, że Nokia porzuciła projekt, by rozpocząć prace nad czymś lepszym. Spekulowano wtedy, że producent zrezygnował z nie najlepiej radzącego sobie Windowsa RT na rzecz pełnoprawnego systemu, jakim jest Windows 8. Wygląda jednak na to, że spekulacje te z prawdą miały niewiele wspólnego, a Nokia zamiast postawić na lepszy system, skupiła się na lepszych podzespołach.

Reklama

Wiadomo, że sercem testowanego obecnie egzemplarza jest Snapdragon 800 z czipem graficznym Adreno 330, a pracą steruje system Windows. Wersja platformy nie została podana w specyfikacji, jednak możemy być pewni, że jest to edycja RT stworzona z myślą o układach ARM.

Z opublikowanych danych wynika również, że na pokładzie tabletu znalazł się ekran o nietypowej rozdzielczości 1371 x 771. Najpewniej doszło jednak do lekkiego przekłamania i chodzi o popularną w windowsowym świecie rozdzielczość 1366 x 768.

Oczywiście jest to jedynie testowa wersja urządzenia i nie wiadomo, czy produkt tego typu kiedykolwiek pojawi się na półkach sklepowych. Dziwi już sam fakt, że Nokia w dalszym ciągu eksperymentuje z platformą Windows RT. Nie dość, że okienka Microsoftu w skali globalnej cieszą się znikomym zainteresowaniem konsumentów (4,5 proc. rynku), to jeszcze Finowie upodobali sobie najmniej popularną wersję systemu, którą nawet gigant z Redmond uznaje za niewypał (choć zapowiada jej dalszy rozwój).

I tutaj pojawia się pytanie: Nokia chce wykorzystać Windowsa RT, żeby spopularyzować swoje tablety, czy Microsoft zamierza wykorzystać Nokię, by spopularyzować Windowsa RT?

Miron Nurski

komorkomania.pl


Dowiedz się więcej na temat: Nokia | tablet | windows 8 | Windows RT | Snapdragon 800

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje