Reklama

Nvidia Shield Tablet z Tegrą K1. To może się udać

Nvidia szykuje się do prezentacji kolejnej dużej nowości. Mówi się, że zamiast przenośnej androidowej konsoli firma postawi teraz na tablet dla graczy, który oparty będzie na najnowszym układzie Tegra K1. To może się udać.

Jakiś czas temu pojawiły się informacje o tym, że Nvidia ma zamiar zrezygnować z rynku mobilnego. Nie jest to jednak do końca prawdą - wiele osób nadinterpretuje słowa szefa amerykańskiej firmy. Jen-Hsun Huang w jednym z wywiadów stwierdził bowiem, że Nvidia "nie będzie koncentrować się na mainstreamowych telefonach". Interesować będą ją tylko naprawdę topowe urządzenia, które będą wyróżniać się na tle konkurencji. Nie ma więc co spodziewać się, że zobaczymy tanie komórki czy modele ze średniej półki, które będą bazować na nowych Tegrach. Nie powinno to zresztą nikogo dziwić, gdyż firma wyraźnie przegrała rywalizację w tym segmencie z Qualcommem i MediaTekiem.

Reklama

Często pojawiają się jednak głosy, że producent układów Tegra zrezygnuje także z tabletów. Nie jest to prawdą. Nvidia wciąż ma zamiar inwestować w ten segment, ale będzie skupiać się na wydajnych i dobrze wyposażonych urządzeniach dla graczy. Dobrym przykładem tego jest Xiaomi MiPad. Mówi się, że podobne tablety mogą zaprezentować również Asus i ZTE.

Warto zauważyć jednak, że Nvidia nie ma zamiaru polegać jedynie na partnerach. Najnowsze wieści sugerują, że Amerykanie już wkrótce zaprezentują Shield Tablet. Pod tą nazwą sprzęt pojawił się ostatnio w bazie Global Certification Forum (GCF), a wcześniej przewijał na stronach producenta. W pierwszej chwili dziwić może nieco, że nowa generacja Shielda nie będzie przenośną konsolą tylko tabletem. Każdy zgodzi się chyba jednak, że jest to lepsze rozwiązanie.

Tablet ma dużo większą funkcjonalność niż handheld i jest urządzeniem uniwersalnym. Da się na nim nie tylko odpalać gry, ale i wygodnie przeglądać strony WWW czy edytować proste dokumenty. Dołożenie do kompaktowego tabletu odpowiedniego pada lub specjalnej stacji dokującej (jak tak do Razer Edge) może sprawić, że granie na nim będzie bardzo wygodne.

Shield Tablet najprawdopodobniej będzie urządzeniem podobnym do wspomnianego MiPada chińskiego Xiaomi z 7,9-calowym ekranem o rozdzielczości 2048 x 1536 pikseli, 64 GB pamięci i pojemną baterią. Sercem urządzenia będzie oczywiście Tegra K1 z wbudowanym modułem 3G. Czy projekt ten ma szansę powodzenia?

Myślę, że tak. Nvidia pokazała już serią Tegra Note, że jest w stanie zaprojektować dobrze wyposażone i sensownie wycenione tablety. Ogromną zaletą Shield Tablet może być platforma Tegra Zone, o którą bardzo dbają Amerykanie - to dzięki Nvidii pojawiły się mobilne wersje Portala czy Half-Life'a 2. W przypadku nowego Shielda nie powinno być również problemów z dostępnością - sprzedaż przenośnej konsoli została ograniczona do rynku amerykańskiego.

Z niecierpliwością czekam więc na prezentację urządzenia, która ma odbyć się już 22 lipca. Wtedy też o Shield Tablet dowiemy się znacznie więcej.

Mateusz Żołyniak

komórkomania.pl

Komórkomania.pl

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Tegra K1 | tablet Nvidia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje