Amazon nie zarabia na Kindle Fire HD

W przeciwieństwie do Apple i Microsoftu, Amazon nie zarabia na swoim tablecie. Firma IHS, która ujawniła niedawno, że podzespoły iPada mini kosztują łącznie około 188 dolarów, postanowiła rozłożyć na części i ujawnić rzeczywistą wartość tabletów Kindle Fire HD i Microsoft Surface. Dzięki temu wiemy, że koszt materiałów potrzebnych do wyprodukowania pierwszego z nich to tylko 165 dolarów.

Robi wrażenie. Szczególnie, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że sam tablet kosztuje w sklepach jedynie 34 dolary więcej. Uwzględniwszy w tej kwocie pozostałe obciążenia, jak np. research, czy wydatki na rozwój i marketing, wyjdzie nam na to, że Amazon rzeczywiście nie zarabia na swoim sprzęcie. Zupełnie inaczej do tematu podchodzi Apple, które - poza czysto bazowym urządzeniem - bardzo ceni sobie także kilka innych, być może nieco mniej istotnych rzeczy, jak np. design i oprogramowanie. Choć materiały potrzebne do złożenia iPada mini kosztują zaledwie o 23 dolary więcej od podzespołów Kindle Fire - ich cena różni się od siebie aż o 130 zielonych. Sporo - i chyba jednak przesadnie. Coraz trudniej dziwić się głosom, że nowy tablet Apple jest po prostu odrobinę za drogi.

Reklama

Całkowicie inaczej wygląda sprawa z tabletem Microsoft Surface, którego z pozostałą dwójką raczej więcej rzeczy dzieli niż łączy. Gigant z Redmond wydaje dokładnie 271 dolarów na wyprodukowanie pojedynczego, 32-gigabajtowego egzemplarza tabletu Surface, za który w sklepach trzeba zapłacić równiutkie 500 dolarów. Ma to sens biorąc pod uwagę fakt, że w przeciwieństwie do Amazonu - MS raczej nie zarabia na sprzedawanych w trakcie użytkowania sprzętu treściach.

Dowiedz się więcej na temat: Amazon | Kindle Fire HD 7 | tablet

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje