Telegram poinformował, iż zablokował kanały, które jawnie nawoływały do nienawiści. Sytuacja ma miejsce tydzień po tym, jak grupa ekstremistów szturmowała budynek Kapitolu w USA.
Rzecznik komunikatora Telegram w wypowiedzi dla serwisu CNN przekazał, iż platforma z zadowoleniem przyjmuje pokojowe dyskusje oraz pokojowe protesty, ale jednocześnie rutynowo usuwa publicznie dostępne treści, które nawołują do nienawiści i zawierają bezpośrednie wezwania do przemocy. Nie wiadomo czy usunięte kanały przez Telegram były powiązane z zaprzysiężeniem nowego prezydenta USA Joe Bidena czy też z inną sytuacją.
W ciągu ostatnich kilku dni w komunikatorze Telegram zarejestrowało się ponad 25 milionów nowych użytkowników, tym samym przekraczając granicę 500 mln zarejestrowanych użytkowników. Telegram najwyraźniej chce również uniknąć konsekwencji, które dotknęły Parler - sieć społecznościową dla konserwatystów. Została ona zablokowana oraz wyrzucona ze sklepów z aplikacjami największych producentów.
To los, z którym Telegram jest aż nazbyt dobrze zaznajomiony. W 2018 roku Apple usunęło komunikator z App Store w ramach naruszenia regulaminu. Od tamtej pory właściciele komunikatora stawiają na zwiększone bezpieczeństwo.
Telegram zyskał na popularności w ostatnich dniach po tym, jak WhatsApp zaktualizował swoją politykę prywatności (więcej informacji) - niektórzy użytkownicy nie chcą wyrazić na nią zgody, decydując się na zmianę komunikatora.
Telegram - więcej informacji o apce
Aplikacja posiada sprawnie działające narzędzia do edycji zdjęć i wideo oraz otwartą platformę naklejek/GIFów. Niedawno do jego funkcji dołączyła także możliwość prowadzenia grupowej wideokonferencji. Wszystko to za darmo i w formie pozbawionej jakichkolwiek denerwujących reklam. Aplikacja nie tylko nie daje dostępu do naszych danych osobom trzecim, ale także oferuje specjalny tryb wiadomości w szyfrowanych czatach, które mogą być zaprogramowane tak, aby automatycznie ulegały samozniszczeniu na obu uczestniczących w nim urządzeniach.
Nad bezpieczeństwem programu czuwa system szyfrowania wykorzystujący kombinację 256-bitowego symetrycznego szyfrowania AES, 2048-bitowego szyfrowania RSA oraz bezpiecznej wymiany kluczy Diffie-Hellmana.
Telegram jest dostępny w naszym ojczystym języku. Do powstania oficjalnego tłumaczenia przyczyniła się przede wszystkim jej wysoka popularność w naszym kraju.