Reklama

Dziesiątki tysięcy urządzeń z Androidem zagrożone atakiem. Wszystko przez niezabezpieczony port

Niezliczonej ilości urządzeń z Androidem grożą ataki, jeśli zostaną dostarczone z niezabezpieczonym krytycznym lewym portem.

Android Debug Bridge (ADB) to rozwiązanie pozwalające programistom na zdolną komunikację z urządzeniem poprzez wydawanie odpowiednich komend. Jeśli to koniecznie, taki rodzaj komunikacji może mieć również formę pełnego dostępu i może wiązać się z przejęciem całkowitej kontroli nad urządzeniem. Jak sama nazwa wskazuje, narzędzie to jest bardzo przydatne jeśli chodzi o debugowanie i naprawianie błędów, jednak jeśli nie zostanie wyłączone na urządzeniach przeznaczonych dla zwykłych użytkowników, staje się furtką dla cyberprzestępców. 

Reklama

Badacz bezpieczeństwa Kevin Beaumont zwraca uwagę na swoim blogu:

"Dostęp jest całkowicie nieautoryzowany , każdy może się podłączyć do urządzenia z aktywnym portem ADB i wydać odpowiednie komendy. Teoretycznie, jeśli chcesz uzyskać pełen dostęp, musisz się podłączyć do Debug Bridge, używając do tego USB. Niestety, dostawcy sprzętu elektronicznego sprzedają produkty z włączonym ADB. Funkcjonuje ono na porcie 5555 i umożliwia każdemu na dostęp do urządzenia przez internet". 

"W skrócie, każdy może uzyskać dostęp do wadliwych urządzeń i zrobić to z uprawnieniami roota (administratora), zainstalować oprogramowanie, a następnie uruchomić złośliwy kod" - komentuje Mariusz Politowicz, inżynier techniczny Bitdefender z firmy Marken. "Wszystko to dzieje się bez potrzeby wpisywania żadnego hasła"  - dodaje.

Według Beaumonta, do wadliwych urządzeń zaliczają się również smartfony i telewizory typu Smart. Według innych badaczy, zagrożenie nie jest wcale teoretyczne. Internetowy robak ADB.Miner przeszukiwał sieć w poszukiwaniu informacji, gdzie TCP port 5555 (którego używa ADB) pozostał niezabezpieczony. Robił to w celu utworzenia botneta - koparki kryptowalut.  

Mimo tego, że trudno oszacować ilość urządzeń narażonych na bezpośredni atak, Beaumont mówi: "Bezpiecznie jest powiedzieć, że jest ich dużo".

Instrukcja na serwisie HackTabs zawiera tutorial o tym, w jaki sposób użytkownicy mogą sprawdzić, czy ich urządzenia posiadają niezabezpieczony (włączony) port ADB. 


INTERIA.PL/informacje prasowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje