Reklama

iOS 9 - nowy system dla iPhone'ów i iPadów

iOS 9 nie ma przed nami żadnych tajemnic. Podczas wczorajszej konferencji WWDC firma Apple zaprezentowała nową wersję systemu operacyjnego dla smartfonów iPhone oraz tabletów iPad.

iOS 9 to przede wszystkim potężnie odświeżona Siri. W nowej wersji systemu asystent głosowy uzbrojony w tzw. Proactive Assistant nie będzie tylko odpowiadał na pytania i wykonywał proste polecenia, ale pomoże nam w wielu codziennych aktywnościach. Oznacza to, że program będzie wiedzieć, kiedy wsiądziemy do samochodu lub wyjdziemy pobiegać - wtedy np. włączy ulubioną muzykę (lub odtwarzacz po podpięciu słuchawek) lub przypomni o zabraniu ważnych rzeczy z bagażnika. Dzięki integracji z aplikacjami systemowymi Siri będzie "świadoma" tego, co znajdzie się na ekranie smartfona, np. treści wyświetlanych w przeglądarce. Dlatego po wydaniu prostej komendy wyłowi interesujące nas treści z aktualnie przeglądanej strony i przypomni o nich w odpowiednim momencie. W innym przypadku poszuka w mailach nieznanego nam numeru telefonu, który akurat próbuje się z nami skontaktować. Dzięki tym wszystkim zmianom Siri zaczęła przypominać Google’ową usługę Now.

Reklama

Kolejną nowością jest bazująca na Flipboard aplikacja News - czyli odpowiedź na agregatory informacji w stylu HTC BlinkFeed czy Newsstand zaprojektowany przez Google. Dostępność tej usługi będzie jednak mocno ograniczona (USA, Australia i Wielka Brytania). Nie skorzystamy również z nowej funkcji map, czyli nawigowania z wykorzystaniem komunikacji miejskiej. Wielka Brytania będzie się natomiast cieszyć możliwością płacenia przy pomocy Apple Pay.

Wszyscy skorzystają natomiast z serwisu Apple Music, o którym przeczytacie w tym miejscu. Na szczęście nie musimy czekać na niego do jesieni, ponieważ dla użytkowników urządzeń Apple będzie dostępny 30 czerwca.

Bardzo dobrze zapowiada się nowa wersja aplikacji Notes, która umożliwi łatwe dodawanie linków, zdjęć a nawet szkicowanie. Ten element systemu naprawdę wymagał poprawy, ponieważ od przez ostatnie lata działo się z nim niewiele.

Nowy iOS to również seria usprawnień związanych z bezpieczeństwem, wydajnością i zarządzeniem energią (pojawi się tryb ekstremalnego oszczędzania baterii). 9 będzie zajmować na dysku zdecydowanie mniej miejsca.

iOS 9 dla iPadów

Wszystkie opisane wyżej zmiany znajdą się w iPhone’ach i iPadach. Ten drugi typ urządzeń dostanie jednak kilka zupełnie nowych i unikalnych funkcji. Większość związana będzie ze współdzieleniem ekranu przez dwie aplikacje.

Chodzi o Slide Over, Split View oraz Picture in Picture. Pierwsza umożliwia szybkie korzystanie z danej aplikacji, bez konieczności zamykania innej - wszystko za sprawą jednego prostego gestu. Kolejna dotyczy niezależnej obsługi dwóch aplikacji otwartych jednocześnie, które współdzielą ekran. Ostatnia pozwala oglądać wideo w dowolnie skalowanym oknie na tle innej uruchomionej aplikacji.

Wszystkie nowości związane ze współdzieleniem ekranu będą dostępnie wyłącznie dla nowszych urządzeń. Slide Over i Picture in Picture dla iPadów mini 2 oraz 3, a także obu modeli Air. Ze Split View skorzysta wyłącznie Air 2.

Bardzo ciekawe zmiany dotyczą iPadowych klawiatur. Nie tylko zyskają one dodatkowe przyciski ułatwiające wykonywanie nieco bardziej złożonych czynności, ale również zamienią się w wirtualnego touchpada do obsługi aplikacji.

iOS 9 kolejny raz nie jest ani przełomowy, ani rewolucyjny. Apple skupił się przede wszystkim na nadrobieniu kilku zaległości względem konkurencji, ale kluczowe jest tutaj słowo "Apple", czyli gwarancja doskonałego rozwiązania wielu kwestii i możliwie najlepsze dopieszczenie oprogramowania. Użytkownicy iPhone’ów i iPadów na pewno docenią wszystkie nowości.

Dostępność

iOS 9 będzie dostępny dla wszystkich urządzeń działających aktualnie pod kontrolą Ósemki, co oznacza również iPada 2 czy iPhone’a 4s! System zadebiutuje oczywiście jesienią - po premierze nowych iPhone’ów - a deweloperzy otrzymają go już dzisiaj.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: iPad | iphone | iOS 9

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje