Reklama

Wkrótce Android… uruchomi aplikacje Windows

Pomimo gwałtownego rozwoju oprogramowania tworzonego na dystrybucje Linuksa dość często zdarza się, że zachodzi potrzeba skorzystania z programu dostępnego jedynie na Windows. W tym momencie użytkownik ma dwie możliwości: pierwsza to posiadanie na komputerze dwóch systemów – Linuksa i Windows (co jednak jest kosztowne i nie zawsze możliwe), a druga to skorzystanie z narzędzia, które uruchamia aplikacje tworzone na Windows bezpośrednio w Linuksie – najpopularniejsze programy do tego służące to WINE i CrossOver.

W gorszej sytuacji byli jak dotąd użytkownicy sprzętu z Androidem - żadna z powyższych możliwości nie była dostępna. Wszystko jednak wskazuje, że posiadacze wybranych urządzeń z Androidem już wkrótce skorzystają z drugiej opcji.

Reklama

Czym jest WINE?

WINE dodaje do systemu Linux brakujące biblioteki i pliki z systemu Windows, które umożliwiają uruchamianie aplikacji z tego systemu na Linuksach. To oczywiście spore uproszczenie, ale pozwala zrozumieć czym jest to oprogramowanie. Założeniem twórców WINE jak i programu CrossOver jest to, by aplikacje działały z podobną wydajnością na Linuksie jak na Windows - nie zawsze jest to możliwe, ale w wielu przypadkach można zrezygnować z systemu Microsoftu.

Pod koniec tego roku CrossOver, a wkrótce po nim także WINE będą dostępne dla systemu Android. Nie wiemy jeszcze czym się będą różnić oba programy (w przypadku wersji linuksowej CrossOver oferuje dodatkową optymalizację dla wybranego oprogramowania, lecz w odróżnieniu od WINE jest płatny), ale jedno jest pewne: umożliwią uruchamianie aplikacji tworzonych dla Windows bezpośrednio na Androidzie. 

Połączenie zalet Androida i użytecznych aplikacji Windows brzmi atrakcyjnie prawda? Niestety jako, że WINE i CrossOver to nie są emulatory do działania aplikacji wymagany będzie procesor x86 - a te mimo starań Intela nadal mają problemy z pokonaniem bazującej na ARM konkurencji. Z drugiej strony informacja o możliwości uruchamiania aplikacji z Windows na tablecie z Androidem może sprawić, że Intel - pomimo obecnych trudności - znacznie szybciej zdobędzie rynek i poważnie zagrozi jak dotąd popularnej platformie ARM. Niewątpliwie wprowadzenie WINE na system Android zagraża też planom Microsoftu, który od kilku lat próbuje zaistnieć na rynku mobilnym. 

Możliwość uruchamiania aplikacji Windows będzie dla was ważnym argumentem przemawiającym za wyborem tabletu lub smartfonu z Androidem?

Adrian Smorąg

Źródło informacji

android.com.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje