Szef Nokii: "Nie będziemy już robić telefonów komórkowych"

Jeżeli mieliście nadzieję, że Nokia wróci do produkcji smartfonów, to czas ją porzucić. Sugeruje to sam szef fińskiej firmy.

Finowie po sprzedaży działu Devices and Services zostali z trzema jednostkami, które zajmują się odpowiednio telekomunikacją, usługami lokalizacyjnymi i opracowywaniem nowych rozwiązań (głównie mobilnych). Ostatnio pojawiało się wiele plotek, że firma może wrócić do produkcji smartfonów, ale tym razem postawi na system Android. Scenariusz ten wykluczył jednak Rajeev Suri, który jest nowym prezesem Nokii.

Reklama

W rozmowie z ZDNet wspomniał on co nieco o planach firmy na najbliższe lata. Suri stwierdził, że na chwilę obecną Nokia ma zamiar skoncentrować się na działach Networks i HERE, które najbliższym czasie mają wrócić do rentowności. Pierwszy z nich konkuruje m.in. z Ericssonem i Huaweiem, a obecnie zaangażowany jest w rozwój sieci 5G.

Zespół odpowiedzialny za mapy i nawigację ma skoncentrować się na licencjonowaniu rozwiązań innym firmom (już teraz robią to Microsoft, Amazon, Yahoo czy Samsung). Nokia planuje rozszerzenie dostępności swoich usług dzięki aplikacjom na platformom Android i iOS. Trzeci z głównych działów fińskiej firmy, czyli Technologies, ma zajmować się tworzeniem, testowaniem i wprowadzaniem na rynek nowych rozwiązań.

Rajeev Suri stwierdził też, że jego firma nie jest zainteresowana powrotem do produkcji telefonów. Jednocześnie podkreślił, że Finowie bardzo mocno rozważają możliwość licencjonowania marki Nokia. Zasugerował on również, że w przyszłości firma może wrócić na rynek z innymi produktami, jak np. inteligentnymi urządzeniami noszonymi.

Mateusz Żołyniak

komórkomania.pl

Dowiedz się więcej na temat: Nokia | smartfony Nokii

Reklama

Reklama

Reklama