Reklama

Orange ostrzega przed SMS-ami z próbą oszustwa

Operator ostrzega przed SMS od nadawcy „INFORMACJA” lub „INFORMATOR”. Mają one na celu skłonienie odbiorcy do wysłania wiadomości i wyłudzenie w ten sposób pieniędzy.

Na blogu Orange Polska pojawiło się ostrzeżenie o próbach wyłudzenia pieniędzy od klientów sieci. Wiadomości od nadawcy "INFORMACJA" lub "INFORMATOR" nie są wysłane przez operatora sieci, a cyberprzestępców. Treść SMS dotyczy włączenia płatnej usługi w cenie 14,25 złotych za dzień. W celu jej dezaktywacji musimy wysłać wiadomość na podany numer, która w rzeczywistości obciąży nas finansowo.

Reklama

Orange tłumaczy, że płatne usługi nigdy nie są włączane bez zgody klienta, a informacje o nowych świadczeniach nigdy nie są nazywane "usługą premium". Tego typu wiadomości zawsze będą próbą oszustwa. Operator apeluje, by przekazać tą informację swoim bliskim i znajomy, co pozwoli uniknąć kolejnych wyłudzeń. Pozytywnym ruchem ze strony operatora jest deklaracja, że osoby, które nieopatrznie dały się złapać w pułapkę cyberprzestępców otrzymają zwrot poniesionych kosztów.

Nie chcesz, aby zaskoczył cię dzisiaj deszcz? Pobierz darmową aplikację Weź parasol

Mechanizm tego typu akcji opierają się na masowej wysyłce wiadomości do osób z danej listy numerów. Naszą naturalną reakcją, której także spodziewają się oszuści, jest podjęcie działań takich jak np. jednorazowa wysyłka SMS na wskazany numer w celu uniknięcia dodatkowych kosztów. Niestety często są to pułapki, a koszt wiadomości jest znacznie wyższy niż deklarowany. Dlatego tak ważne jest, by zwracać uwagę na to gdzie i kiedy podajemy swój numer telefonu oraz wiedza na temat tego jakie usługi aktywujemy. To pozwoli nam na uniknięcie tego typu pułapek.

Monika Kuchta

Mobileclick.pl.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje