Nokia obawia się konkurencji ze strony Microsoftu

Obecnie Nokia jest mocno uzależniona od platformy Windows Phone rozwijanej przez Microsoft. A co by się stało, gdyby koncern z Redmond sam zajął się tworzeniem smartfonów z Windowsem?

W sprawozdaniu złożonym przed amerykańską komisją papierów wartościowych i giełd, Nokia musiała zdradzić, co może w najbliższym czasie mocno zagrażać rozwojowi spółki. Okazuje się, że bolesny cios może nadejść ze strony Microsoftu, a taki scenariusz jest wysoce prawdopodobny. W raporcie czytamy:

Reklama

"Microsoft może podjąć strategiczne decyzje i zmiany które będą kluczowe dla nas. Na przykład poza tabletem Surface, Microsoft mógłby rozszerzyć swoją strategię do sprzedawania innych urządzeń pod swoją marką, włączając w to smartfony. To mogłoby prowadzić do skupienia się koncernu na własnych urządzeniach i mniejszego zainteresowania innymi twórcami mobilnych urządzeń korzystających z Windows Phone’a, w tym Nokii".

Microsoft jakiś czas temu znacznie pogorszył swoje stosunki z niektórymi producentami sprzętu, prezentując tablet Surface. Podobnie było, gdy Google kupował mobilny oddział Motoroli - możliwy konflikt interesów i priorytetowe traktowanie własnych projektów jest w tym przypadku widoczne już na pierwszy rzut oka. Gdyby producent Windowsa rzeczywiście zechciał tworzyć własne telefony z platformą Windows Phone, zniechęciłby do siebie jeszcze więcej firm.

Choć na razie za obawami nie stoją żadne fakty, trudno oczekiwać, by Microsoft nie przyglądał się poważnie rynkowi smartfonów. Ewentualne korzyści wynikające z posiadania popularnej serii urządzeń oznaczałyby miliardowe zyski, stąd o sukces na tym polu starają się obecnie dziesiątki technologicznych spółek.

Bez wątpienia jest jednak powód, dla którego Microsoft - pomimo zaprezentowania tabletu - prawdopodobnie nie będzie chciał szybko udostępnić własnego smartfona. O ile Windows 8 był praktycznie skazany na sukces za sprawą gigantycznych udziałów w rynku komputerów osobistych, sytuacja zupełnie inaczej wygląda jeśli chodzi o telefony. Amerykański koncern na razie nie chce zrazić technologicznych liderów do Windows Phone’a, a więc na smartfon Microsoftu szybko się nie pojawi.

Adrian Nowak

komorkomania.pl


Dowiedz się więcej na temat: Nokia | Microsoft | Windows Phone 8 | Smartfon

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje