Reklama

Nokia Lumia 920 – jak działa bezprzewodowe ładowanie?

Bezprzewodowe ładowanie to bez wątpienia użyteczny wynalazek, który Nokia za sprawą Lumii 920 chce jeszcze bardziej spopularyzować. Czy zastanawialiście się, jak działa ta technologia? Jaki w tym udział ma firma Texas Instruments?

Zasada działania ładowarki bezprzewodowej jest bardzo prosta, a do jej wytłumaczenia wystarczy schemat widoczny poniżej. Widoczne są na nim dwie cewki (L1 - cewka nadawcza i L2 - cewka odbiorcza) oraz linie pola magnetycznego. Aby lepiej to zobrazować, można przyjąć, że cewka L1 to głośnik JBL, a cewka L2 to Nokia Lumia 920.

Reklama

Prąd przepływający przez cewkę L1 powoduje wytworzenie się pola magnetycznego, które indukuje napięcie w cewce L2. Napięcie to, jak nietrudno się domyślić, jest wykorzystywane do ładowania baterii.

Dla zainteresowanych - bezprzewodowe przesyłanie prądu jest pomysłem Tesli. Jednostka indukcji magnetycznej, o której tu wspominałem, została nazwana nawet jego nazwiskiem. Mimo że bezprzewodowe ładowanie telefonu to tylko skromny ułamek tego, o czym myślał Tesla, to cieszy mnie fakt, że prace toczą się w tym kierunku. Szczególnie pomysł Nokii z wykorzystaniem bezprzewodowego ładowania w kawiarniach. Mam nadzieję, że w krótkim czasie zostanie to spopularyzowane na skalę globalną.

Wszystkie bezprzewodowe ładowarki udostępnione przez Finów korzystają z układu bq500410A wyprodukowanego przez firmę Texas Instruments. Dzięki zastosowaniu tego kontrolera powierzchnia ładująca jest dużo większa i może mieć wymiary ok. 70 x 20 mm. Co ciekawe, sprawność ładowarki nadal zachowuje poziom 70%.


TI ogłosiło także kolejny układ o oznaczeniu bq51050B, który pozwoli na jeszcze szybsze ładowanie. Mam nadzieję, że pozostali producenci to podchwycą i w najbliższym czasie czeka nas wysyp bezprzewodowych ładowarek. Przyniesie to korzyści wszystkim, począwszy od samych producentów, na konsumentach kończąc. A do tego sama idea bezprzewodowego ładowania będzie popularyzowana, czemu gorąco kibicuję.


Tomasz Nowak
http://komorkomania.pl

Komórkomania.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje