Reklama

Nokia jednak nie umrze. Microsoft zmienia decyzję

Wiele osób zastanawiało się, jaki będzie los marki Nokia po przejęciu działu mobilnego przez Microsoft. Scenariuszy było wiele, ale wydawało się, że wszystkie spekulacje zostały ucięte przez samego Elopa. Tymczasem niewykluczone, że były prezes Nokii nie powiedział lub nie znał całej prawdy dotyczącej przyszłości firmy.

Przed kilkoma miesiącami w AMA na stronie Converstions Nokia Stephen Elop oznajmił, że logo Nokia zniknie ze smartfonów i że Microsoft zastanawia się nad nową marką.

Reklama

- Microsoft Mobile Oy jest tworem prawnym, który został powołany do życia, by ułatwić połączenie firm. To nie marka, którą zobaczą konsumenci. Marka Nokia jest dostępna dla Microsoftu przez jakiś czas, ale nie będzie używana w przyszłości w naszych smartfonach. Pracujemy nad wyborem nowego brandu dla smartfonów - powiedział Stephen Elop.

Evleaks sugeruje jednak, że Microsoft zmienił plany i finalizuje właśnie umowę na mocy której uzyska prawa do używania logo Nokia.

Na obudowach nowych smartfonów może pojawić się napis "Nokia by Microsoft". Co więcej, Evleaks podaje, że promowana od kilku lat marka Surface będzie zastąpiona przez znaną skądinąd Lumię.

Oczywiście do rewelacji Evleaks trzeba podchodzić z dystansem, ale sugerowany scenariusz wydaje się wiarygodny i rozsądny. Nokia to potężna marka i odcięcie się od niej nie byłoby mądrym posunięciem. Budowanie nowego, mocnego brandu jest czasochłonne i kosztowne. Zapłacenie Finom za możliwość korzystania z logo Nokia w ogólnym rozrachunku może wyjść na plus: tak z perspektywy finansowej, jak i ze względu na siłę i wiarygodność tego znaku towarowego.

Z pewnym zaskoczeniem czytałem o możliwym uśmierceniu marki Surface, ale po chwili zastanowienia i ta decyzja wydaje się rozsądna. Choć w promocję urządzeń z linii Surface włożono ogromne pieniądze, to są one dobrze znane tylko wąskiemu gronu odbiorców żyjących w kilku państwach na świecie. Lumia ma zdecydowanie większą siłę, a i ujednolicenie nazewnictwa linii produktowych wydaje się dobrym pomysłem.

Pewnie nie będziemy musieli długo czekać na potwierdzenie doniesień Evleaks. Jestem też ciekawy, czy licencja - jeśli rzeczywiście zostanie wykupiona - będzie dotyczyć także urządzeń z linii Asha i Nokia X czy włącznie smartfonów z rodziny Lumia.

Jan Blinstrub

komórkomania.pl

Komórkomania.pl

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Nokia | Microsoft

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje