Reklama

Jak wybrać telefon komórkowy

Którą komórkę z oferty operatora warto wybrać, a jaki telefon można kupić w sklepie? Zanim zapadnie decyzja - przeczytaj nasz poradnik.

W tym poradniku pomożemy w kupnie telefonu komórkowego. Opiszemy, o czym należy pamiętać wybierając komórkę.

Reklama

Rodzimi operatorzy nieustannie walczą na nowe komórki - w ten sposób chcą przyciągnąć nowych klientów. Takiej okazji abonent nie powinien przegapić. Jednocześnie Polacy coraz częściej zamiast korzystać z ofert przygotowanych przez operatorów i subsydiowanych telefonów za złotówkę, decydują się na kupno nowego telefonu we własnym zakresie. Jest do tego wiele miejsc i okazji - począwszy od salonów operatorów, przez sklepy i internet, a na zakupie telefonu poza granicami kraju kończąc. Na co należy uważać i o czym trzeba pamiętać?

Do czego telefon? - najważniejsze pytanie

Przed kupnem komórki musimy się zastanowić, czego tak naprawdę oczekujemy od nowego aparatu. Czy telefon ma służyć tylko do dzwonienia i wysyłania SMS-ów? W dzisiejszych czasach byłaby to wielka strata. Każdy, kto miał szansę "przejść" na bardziej multimedialny aparat od razu zaczyna korzystać z jego funkcji. Jednym spodoba się odtwarzacz multimediów, innym aparat i kamera, a chcącym odrobiny organizacji w swoim życiu narzędzia takie, jak kalendarz, lepsza książka adresów czy rozbudowana lista kontaktów. Tych rozwiązań nie należy traktować jako niepotrzebnych "bajerów" - to ułatwianie sobie życia.

Na co musimy zwrócić uwagę przy kupowaniu telefonu?

Wygląd

Obudowa - przede wszystkim należy sprawdzić ergonomię. Koniecznie zbadać, czy telefon dobrze leży w dłoni, czy mieści się do naszych kieszeni/torebek. To trochę jak z butami. Kiedy kupujemy nową parę, nie tylko zależy nam na wyglądzie, ale i na wygodzie - dlatego w sklepie wkładamy buty i zaczynamy w nich chodzić. Warto zrobić to samo z komórką. Obecnie telefony coraz częściej mają obudowy posiadające elementy aluminium, włókna węglowego oraz szkła. Nie tylko prezentuje się to dobrze, ale i sprawia, że telefon jest bardziej wytrzymały. Takie dodatki gwarantują, że w razie upadku komórki nie stracimy bezpowrotnie naszego dopiero co kupionego urządzenia.

Klawiatura i mechanika - pierwszy test klawiatury jest bardzo prosty, po prostu musimy się nią bezproblemowo posługiwać. Przy trendzie miniaturyzacji oraz dziwnej stylistyce niektórych modeli, tak podstawowa rzecz jak obsługa klawiatury może stać się barierą nie do pokonania. Dlatego najlepiej chwilę się pobawić klawiszami, spróbować napisać SMS-a i wpisać jakiś numer. Sprawdzić, czy obsługa jest instynktowna. Druga kwestia to różne rozwiązania stosowane przez producentów - otwierane klapki, części rozsuwające się na zasadzie slidera, czy często psujące się w pewnej marce telefonów joysticki. Kupując nowy aparat nie sprawdzimy, co może ulec uszkodzeniu. Trzeba to jednak wziąć pod uwagę i najlepiej zapoznać się z recenzjami oraz opiniami innych użytkowników.

Bateria - prostsze modele komórek nie stwarzają problemów z baterią, ponieważ nie posiadają zaawansowanych rozwiązań technologicznych. Ceną multimedialności jest jednak częstsze ładowanie telefonów, nieraz nawet codziennie. Co skutecznie wyczerpuję baterię: rozmowy oraz korzystanie z internetu (im szybsza wymiana danych, tym większe zużycie baterii), duży ekran oraz jego poziom jasności, słuchanie muzyki oraz odtwarzanie filmów (wideo potrzebuje bardzo dużo energii do pracy). Ogromnym wysiłkiem dla baterii jest korzystanie z połączenia bezprzewodowego Wi-Fi oraz modułu GPS - 4-5 godzin pracy z tymi technologiami, a telefon przestanie pracować. Przed zakupem warto zapoznać się z testami i wynikami czasu pracy baterii.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje