Reklama

Droższe połączenia z nowymi operatorami

Od ponad dwóch lat w Polsce działa komórkowa sieć Play. Niestety za połączenia z numerami jej użytkowników płacimy wyższe stawki. Podobny problem pojawi się, gdy na rynku telefonii mobilnej zadebiutują nowi gracze.

Zasiedziali operatorzy telefonii komórkowej (Era, Orange, Plus) oraz operatorzy stacjonarni w cennikach mają wyższe połączenia z numerami do sieci Play. Klienci mniej zorientowani w rynku telekomunikacyjnych mogą uznać, że wyższa cena to cios wymierzony w młodego konkurenta.

Reklama

Jednak wyższe stawki za połączenia są spowodowane większymi opłatami międzyoperatorskimi (MTR), które duzi operatorzy płacą na rzecz P4 za połączenia zakończone w sieci Play. Z kolei Play płaci standardowe, tańsze stawki MTR za połączenia do sieci konkurencji. Dlatego m.in. może zaoferować 29 groszy do wszystkich, a jednocześnie więcej zarabia na połączeniach z innych sieci.

"Zasiedziali" operatorzy od miesięcy walczą z Urzędem Komunikacji Elektronicznej o zrównanie stawek. UKE jednak nie chce się zgodzić na zmianę tłumacząc, że nowi operatorzy muszą inwestował w budowę własnej sieci. Niestety wiele wskazuje na to, że wkrótce droższych połączeń będzie jeszcze więcej.

Jeszcze przez kilka lat (do 2014 roku) UKE planuje utrzymywać wyższe stawki dla połączeń do sieci Play. To jednak nie koniec. W tym roku na rynku pojawią się nowi gracze - CenterNet oraz Mobyland. Także za połączenia z numerami nowych operatorów będziemy płacić więcej, bo UKE planuje zastosować podobny mechanizm.

Media2

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: UKE | stawki | droższe | operatorzy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje