Babska sprawa - Samsung SGH-E570

Pierwsze wrażenie, jakie odnosi się po wzięciu do ręki Samsunga SGH - E570, jest takie, że to coś dla kobiet. Lusterko, puderniczka lub coś w tym stylu. Owalny kształt, czerwony kolor, w środku na wyświetlaczu piesek, który zresztą potrafi zatańczyć. Pozory tym razem nie mylą. To telefon tego producenta z linii dla pań. Wyróżnia go nie tylko zresztą kształt. W menu jest też jedna z funkcji o nazwie Życie Kobiet (testowany aparat miał polskie menu), a w nim takie rarytasy, jak m.in. cykl menstruacyjny czy spalanie kalorii (np. w trakcie seksu).

Reklama

Do tego dochodzą typ zapachu, biorytm, współczynnik wagi. Generalnie wszystko, co z pewnością nie zainteresuje użytkownika płci męskiej. Choć jest jeszcze lista zakupów. To może jednak panów zainteresować, jeśli to im przyjdzie ostatecznie zapłacić za nie rachunki. Jest jednak przy okazji opcja "Ile" i odnosi się do ilości sztuk, druga do ceny. Zawsze można interweniować.

Lustereczko powiedz przecie, kto jest najpiękniejszy?

Jako się rzekło - telefon skierowany jest do płci pięknej, więc może mieć słabsze funkcje, ale musi być piękny. A że stylistów Samsunga stać na wiele - co pokazali już nie raz - także i tym razem ten, bądź co bądź mocno sprofilowany produkt, się udał. E570 jest mały, lekki, składany - ma dwa wyświetlacze - zewnętrzny OLED i wewnętrzny. Ma też srebrne dodatki. Pewnym niedociągnięciem jest wyświetlacz zewnętrzny. Oczywiście, gdy ktoś do nas dzwoni pojawi się numer (jeśli się identyfikuje), jednak zaraz potem znika. A każdemu - nie tylko kobietom - zdarza się nie dosłyszeć dzwonka. Trzeba co jakiś czas sprawdzać, czy ktoś nie chciał się skontaktować. Także ze względu na wielkość wysyłanie SMS-ów nie jest takie proste. Klawiatura siłą rzeczy nie jest zbyt duża. Chyba że... ma się drobne dłonie zadbanej kobiety. Wtedy problem w sposób naturalny znika.

Telefon do zabawy i nie tylko

Po otwarciu klapki pojawia się zwierzak - piesek (kotka brakuje). Żeby go wprawić w ruch, trzeba poruszać telefonem. Komórkowy pies też się ruszy z taką prędkością, z jaką poruszało się telefonem. Zamiast zwierzęcej tapety można także wybrać film wideo.

Samsung E 570 to jednak nie tylko zabawa. Są w im także funkcje dostępne w "normalnych" telefonach komórkowych. Lepsze i gorsze. Wejścia na karty pamięci i złącze do słuchawek/ładowarki chronione są zaślepkami, przymocowanymi na stałe do obudowy, tak jak w wielu modelach Samsunga.

Niestety, przy zbyt nieostrożnym używaniu można je bardzo łatwo wyłamać. Do prawidłowego włożenia karty pamięci należy mieć dłuższe paznokcie (co to za problem dla niektórych kobiet) lub posłużyć się np. ołówkiem. Po jej włożeniu automatycznie tworzone są foldery: Images, Videos, Music, Sounds czy Other files. Możliwe jest także kopiowanie i przenoszenie plików, foldery możemy tworzyć i następnie kasować. Za to kopiować i przenosić już nie. Nie ma, niestety, opcji takiego skonfigurowania urządzenia, żeby zdjęcia lub filmy były zapisywane bezpośrednio na kartę pamięci. Tym samym jesteśmy przy robieniu zdjęć, bądź filmowaniu ograniczeni wielkością pamięci operacyjnej (ok. 20 MB) i fotki lub filmy musimy co pewien czas na kartę pamięci przenosić ręcznie. Po obu bokach znajdują się szybkie przyciski - po jednej stronie obsługa kamery, po drugiej - poziomu głośności.

Ułatwienia, które czasem nimi nie są?

Gdy wybieramy numer z klawiatury, włącza się automatycznie wyszukiwarka i pojawia się lista pasujących numerów. Jednak gdy już się zdarzy tak, że wybierzemy nie ten numer i zechcemy wrócić do listy, to znacznie szybciej będzie wpisać numer "z palca" ponownie.

Do wpisu możemy dodać zdjęcie, przypisać dźwięk, grupę. W czasie rozmowy jednym przyciskiem możemy uaktywnić tryb głośnomówiący. Pisanie z użyciem polskich liter jest możliwe przy użyciu słownika T9. Jednak niektóre wyrazy zawierające normalnie polskie znaki są wyświetlane bez nich, a nie da się ich wpisać "z palca". Przy SMS-ach nie ma to takiego znaczenia, ale w notatkach już tak. Telefonu można używać jako odtwarzacza MP3 (w który jest wyposażony), ale wielkość utworów jest ograniczona do 192 Kbps. Przy większych pojawia się komunikat, że dany plik nie jest obsługiwany. Niby jakość jest i tak duża, ale okazuje się, że niektóre aparaty mają lepsze parametry. W E-570 trzeba by większość plików przerabiać.

Muzyki możemy słuchać przy zamkniętej klapce. Możemy także nagrywać rozmowy, ale jest to trochę skomplikowane, musimy przejść w trakcie rozmowy do menu telefonu, gry i aplikacji i wybrać dyktafon. No i ciekawostka. Wspomniane wcześniej menu w polskim języku nie było tu przypadkowe. Telefon Samsunga wyposażono w przelicznik walut. Tyle że zapomniano o złotówkach.

Zagadką pozostaje Czujnik ruchu. Jest on wykorzystywany także przez aplikację Krokomierz, która zlicza kroki, jakie zrobiliśmy, w przeliczeniu na kilometry lub spalone kalorie. Możemy ustalić, przy jakiej wartości ma włączyć się alarm, wyniki możemy przeglądać w formie raportu dziennego lub tygodniowego. Tyle teoria, bo w praktyce działanie tej aplikacji pozostaje pewną zagadką.

Teoretycznie po skonfigurowaniu (wybraniu celu, wpisaniu parametrów użytkownika) aplikacja powinna zacząć zliczać dane, które sobie zażyczyliśmy i pokazywać je czytelnie na ekranie. Powinna, ale jednak działa trochę własnym życiem. Owszem, gdy chodzimy i po pewnym czasie skontrolujemy wynik to jest on wyświetlony, ale tylko jeden raz udało się uchwycić na żywo jak te kroki są zliczane.

... a czasem są

Telefon ma wbudowany moduł Bluetooth, dzięki któremu można wysyłać kontakty, wpisy z kalendarza, zdjęcia innym użytkownikom oraz podłączyć słuchawki bezprzewodowe. Współpraca z tymi ostatnimi nie sprawia problemu. Przyciskiem głównym słuchawki możemy wybrać listę ostatnio wybranych numerów, a przyciskami +/- słuchawki odpowiednią pozycję z listy.

Gdy urządzenia są sparowane, po włączeniu słuchawki telefon ją wykrywa i chce ją podłączyć. Samsung E-570 jest wyposażony w aparat o rozdzielczości 1.3 Mpx 4x cyfrowy zoom, jednak jest on bez flasha.

Możemy wybrać zdjęcia sekwencyjne, zastosować dodatkowe ciekawe efekty (co w Samsungu nie dziwi), ramki, skorzystać z samowyzwalacza. Filmy nagrywane są z rozdzielczością 176x144 lub 128x96 pikseli do 1 godziny. Jakość samych zdjęć nie jest zachwycająca, światła są wypalone, mało ostre, odwzorowanie kolorów w normie. Działa w technologii EDGE.

Samsung SGH - E570 jest telefonem stworzonym dla kobiet. I im powinien się spodobać. Jeśli ktoś szuka bardziej wymagającego urządzenia, powinien go poszukać wśród innych produktów tego producenta.

Plusy

Elegancki wygląd

Lekki

Funkcjonalny

Minusy

Zdecydowanie tylko dla jednej płci

Niedoróbki w menu

Wykończenie, które w męskich dłoniach może ulec zniszczeniu

Marcin Kwaśniak, Test pochodzi z magazynu "Twoja Komórka"

Twoja Komórka
Dowiedz się więcej na temat: filmy | menu | telefon | SGH | Samsung
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy