Reklama

MWC 2013 w Barcelonie - telefony jutra

Pierwsze kompletne rozwiązanie do transmisji wideo w sieciach LTE

Dzisiaj oglądanie materiałów wideo dobrej jakości w telefonach oraz tabletach poprzez sieć komórkową potrafi być zawodne. Dzięki LTE, sytuacja ta ma ulec zmianie.

Ludzie coraz częściej chcą mieć dostęp do swoich treści multimedialnych z każdego urządzenia, dlatego ruch związany z transmisją programów telewizyjnych i filmów zdominuje sieci i w ciągu najbliższych 3-4 lat wzrośnie z 40 do 90 procent całego ruchu w sieciach mobilnych. W rezultacie operatorzy są zmuszeni do umożliwienia klientom korzystania z takich usług jak TV Anywhere, przy jednoczesnym zachowaniu kontroli nad kosztami i wydajnością sieci.

Reklama

Czołowi operatorzy dostrzegli już potencjał sieci LTE, których szybkość i pojemność pozwala na udostępnianie wysokiej jakości treści wideo bez buforowania — do każdego odbiorcy, wszędzie i w dowolnym czasie.  W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na usługi transmisji wideo przez sieci LTE firma Ericsson uruchomiła swoje własne kompleksowe rozwiązanie. Zapewni ono odbiorcom zupełnie nowe doznania, oferując najwyższej jakości transmisje popularnych imprez z gwarantowaną realizacją usługi. Rozwiązanie firmy Ericsson pozwoli operatorom i ich partnerom medialnym świadczyć opłacalne usługi specjalne o gwarantowanej jakości, które staną się nowym źródłem przychodów.  

Parissa Pandkhou, dyrektor działu zaawansowanych rozwiązań (Advanced Solutions) w firmie Verizon powiedziała: "Verizon planuje wprowadzić rozwiązanie LTE Broadcast firmy Ericsson, które zapewni fanom sportu zupełnie nowe doznania podczas oglądania rozgrywek. Ta technologia stwarza nowe możliwości w zakresie transmisji wydarzeń sportowych, koncertów, a nawet zdalnych kursów i prowadzenia zajęć dla studentów".

- Ericsson ma wyjątkowe możliwości w zakresie transmisji w sieciach LTE. Jesteśmy jedynym dostawcą, który może połączyć znajomość przyzwyczajeń klientów, dogłębną wiedzę specjalistyczną w zakresie sieci komórkowych oraz dwudziestoletnie doświadczenie lidera w dziedzinie kompresji wideo, aby pomóc operatorom zmaksymalizować możliwości osiągania przychodów wynikające z szybko ewoluującego sposobu korzystania z mediów - dodał Ulf Ewaldsson, wiceprezes i dyrektor ds. technicznych w firmie Ericsson.

Rozwiązanie LTE Broadcast jest oparte na trzech nowych standardach:

HEVC (High Efficiency Video Coding) — nowy standard kompresji wideo, dzięki któremu transmisja wideo będzie wymagać o połowę mniejszej przepustowości niż w przypadku obecnych czołowych implementacji standardu MPEG-4 AVC.

MPEG DASH (Dynamic Adaptive Streaming over HTTP DASH) — standard upraszczający i unifikujący adaptacyjne dostarczanie treści wideo do urządzeń użytkowników; zapewnia wyższą jakość usług, większą efektywność oraz nowe możliwości osiągania zysków.

eMBMS (Evolved Multimedia Broadcast Multicast Service) — standard 3GPP, który umożliwia oferowanie w sieciach komórkowych dynamicznych usług nadawania, co pozwala na odciążenie emisji popularnych treści w scenariuszach z dużym zagęszczeniem odbiorców, a tym samym obniżenie kosztów świadczenia usług za pośrednictwem sieci radiowych oraz łączy typu backhaul.

Wyniki badania przeprowadzonego przez dział ConsumerLab firmy Ericsson wskazują, że 67% użytkowników używa urządzeń mobilnych (takich jak tablet, laptop lub smartfon) do oglądania telewizji. Co więcej, ponad 50% czasu, jaki użytkownicy przeznaczają na oglądanie telewizji na smartfonach, przypada na pobyt poza domem. Nowe rozwiązanie do transmisji wideo przez sieć LTE pozwoli zaspokoić zapotrzebowanie na wydajniejsze dostarczanie treści do wszystkich urządzeń oraz na większą personalizację usług telewizyjnych.

INTERIA.PL/informacje prasowe

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Ericsson | LTE | operatorzy