Reklama

MWC 2013 w Barcelonie - telefony jutra

MWC 2013: ZTE Open z Firefox OS - pierwsze wrażenia

Podczas targów MWC 2013 chiński gigant ZTE pokazał smarfona, który może całkowicie zrewolucjonizować współczesny segment elektroniki. Mowa o urządzeniu z systemem Firefox OS. Jak sprawuje się zupełnie nowy system operacyjny?

ZTE Open to zgrabny, na pierwszy rzut oka niczym nie wyróżniający się z tłumu telefon, który został oparty na systemie Firefox OS. Obok produktów Alcatela, LG oraz Huawei, ZTE Open będzie jednym z pierwszych urządzeń w całości wykorzystującym możliwości Otwartej Sieci, który umożliwia tworzenie funkcjonalnych rozwiązań systemowych w postaci aplikacji HTML5. Dzięki temu system operacyjny to tak naprawdę globalna przeglądarka internetowa, w poszukiwaniu pożądanych treści przeczesująca nie tylko zasoby pamięci telefonu, ale i całą zawartość internetu.

Sam ZTE Open sprawia wrażenie dobrze skrojonego smartfona z niższej półki. Najbardziej charakterystyczną cechą urządzenia jest kolorowa obudowa - na MWC 2013 dostępne były sample w kolorze pomarańczowym i niebieskim, ale na rynku można spodziewać się wielu innych barw tęczy. Sama konstrukcja jest zwarta, a spasowanie poszczególnych elementów obudowy prawidłowe. Smartfon pewnie leży w dłoni.

Reklama

Sprzęt ma 3,5-calowy ekran TFT HVGA, który nie powala na kolana jakością generowanego obrazu, ale przeciętnemu użytkownikowi w zupełności wystarczy. Serce ZTE Open stanowi procesor Qualcomm MSM722SA wspomagany przez 256 MB pamięci RAM. Smartfon nie jest demonem szybkości, ale jego istnienie nie jest uwarunkowane potrzebą ścigania się z HTC One czy Sony Xperią Z.

W zestawie znajdziemy również 512 MB przestrzeni dyskowej, aparat o rozdzielczości 3.2 Mpix oraz baterię o pojemności 1200 mAh. Uzupełnienie specyfikacji stanowi WiFi 802.111 a/b/g/n, Bluetooth 2.1, GPS, akcelerometr, radio oraz port Micro USB 2.0.

Największą zaletą ZTE Open, jak i wszystkich telefonów z Firefox OS, ma być ich cena. Według informacji przedstawiciela Mozilli, końcowa cena  dla konsumenta ZTE Open będzie znacznie niższa niż 100 dolarów. Wiele wskazuje na to, że nadchodzi kolejny ciekawy "smartfon za złotówkę". Na pewno znajdzie się dla niego miejsce na polskim rynku.Więcej informacji Firefox OS

Firefox OS będzie fundamentem pierwszego na świecie Urządzenia Otwartej Sieci (Open Web Device), oferując opcje personalizacji i niską cenę. Nowy system umożliwia wykonywanie wszystkich standardowych czynności dla smartfona, są to: rozmowy, wysyłanie wiadomości SMS i e-mail, aparat fotograficzny i inne - a także np. wbudowaną kontrolę kosztów, funkcje społecznościowe serwisów Facebook i Twitter, usługi oparte na lokalizacji, przeglądarkę internetową Firefox, nowe możliwości korzystania z jednorazowych i udostępnionych do pobrania aplikacji, dostęp do sklepu Firefox Marketplace i wiele więcej. - Każde urządzenie jest lepsze, jeśli posiada dostęp do platform społecznościowych, dlatego cieszymy się, że użytkownicy Firefox OS na swoich telefonach komórkowych będą mieć łatwy dostęp do sieciowej wersji Facebooka, która będzie korzystać z naszych bieżących i przyszłych funkcjonalności - powiedział Vaughan Smith, VP, Mobile Partnerships w Facebooku.

Firefox Marketplace

W Firefox Marketplace znajdziemy aplikacje z kategorii takich jak gry, wiadomości i media, biznes czy produktywność. Aplikacje te przypisane będą do użytkownika i jego internetowego ID, umożliwiając dostęp do nich z różnych urządzeń i platform. Uwolniony przez Mozillę potencjał Sieci wykorzystają najlepsi programiści aplikacji mobilnych i sieciowych z całego świata, udostępniając swoje produkty w Firefox Marketplace.

- Dzięki Firefox Marketplace tworzenie i rozpowszechnianie aplikacji HTML5 ma być łatwe. W Firefox Marketplace znajdziemy zarówno popularne aplikacje, takie jak AccuWeather, Airbnb, Box, Cut the Rope, Disney Mobile Games, EA Games, Facebook, Nokia HERE, MTV Brasil, Pulse News, SoundCloud, SporTV, Terra, Time Out czy Twitter, jak również programy indywidualnie dopasowane do potrzeb użytkowników w konkretnych rejonach świata. - Firefox OS otwiera przed nami wspaniałe możliwości dotarcia do nowych klientów - mówi Glenn Roland, VP, Nowe Platformy i OEM w Electronic Arts.

Aplikacje mobilne tworzone są zwykle w oparciu o technologie sieciowe, do których następnie dołącza się zastrzeżone rozwiązania wymagane do publikacji na określonych platformach. Za pomocą Firefox Marketplace, Mozilla zamienia całą Sieć w platformę programowania z otwartymi technologiami tworzenia aplikacji mobilnych, aby zapewnić programistom i klientom większe możliwości i pełniejszą kontrolę.

Firefox w Polsce

Deutsche Telekom, właściciel T-Mobile Polska, zamierza już w czerwcu rozpocząć sprzedaż Alcatela One Touch Fire. To pierwszy smartfon z systemem operacyjnym Firefox, który w tym roku zadebiutuje w Europie Środkowej, w tym w Polsce, a także w Ameryce Łacińskiej.  - Polska jest bardzo ważnym i dużym rynkiem, bardzo otwartym na innowacje. Dlatego jest dla nas tak istotny - tak René Obermann, prezes Deutsche Telekom, wyjaśnia w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria, dlaczego to właśnie w Polsce zadebiutuje nowy system operacyjny.

Deutsche Telekom, właściciel Polskiej Telefonii Cyfrowej, operatora sieci T-Mobile, jako pierwszy operator na europejskim rynku zaproponuje urządzenie z nowym systemem firmy Mozilla, czyli Firefox. Alcatel One Touch Fire zadebiutuje w tym roku w Polsce i w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej (np. na Węgrzech). - Mamy nadzieję wprowadzić go w połowie roku, planujemy w czerwcu, ale wiele zależy od postępów prac technicznych nad systemem operacyjnym - mówi Andrzej Gładki, kierownik Działu Zarządzania Produktami - Terminale, Polska Telefonia Cyfrowa S.A.

Marcin Powęska, Barcelona

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: ZTE Open | Smartfon | Tani smartfon | Firefox OS | Qualcomm | MWC 2013