Wszystko o 5G

Sieci 5G - czym różni się mmWave od Sub-6GHz?

Wraz z popularyzacją sieci 5G, na horyzoncie pojawiają się dwa standardy, które są wykorzystywane przez tę technologię. Czym różni się mmWave od Sub-6GHz i czy ma to znaczenie dla przeciętnego użytkownika?

Coraz większa liczba smartfonów posiada dostęp do sieci 5G, a sama infrastruktura rozwija się także w polskich miastach. Warto pamiętać, iż sieć 5G korzysta obecnie nie z jednego, a z dwóch standardów, które różnią się od siebie działaniem.

Gdzie więc znajdziemy różnice pomiędzy 5G mmWave a Sub-6GHz? Sprawa rozbija się o prędkość przesyłania oraz wysyłania danych.

5G mmWave

5G w technologii mmWave to obecnie najszybsza opcja na przesyłanie danych. W laboratoryjnych warunkach transfery wykorzystujące mmWave pozwalają uzyskać transfer danych na poziomie do 5 Gb/s. W rzeczywistości oraz warunkach poza laboratorium, tego typu transfer spada, jednak dalej pozwala na pobieranie plików z prędkością nawet 2 Gb/s.  

Reklama

Największą wadą standardu mmWave jest jednak jej zasięg. W przypadku korzystania z mmWave w warunkach miejskich, praktycznie każdy budynek jest w stanie zakłócić sygnał. To wymusza na operatorach instalowanie stacji bazowych 5G w bardzo gęstej siatce, tym samym zapewniając użytkownikowi nieprzerwany dostęp do połączenia internetowego.

mmWave to więc wysoka szybkość, ale także mała stabilność sygnału.

Sub-6GHz

5G w standardzie Sub-6GHz to rozwiązanie opierające się na pasmach radiowych średniej i niskiej częstotliwości poniżej 6GHz. W tym przypadku użytkownicy są w stanie osiągnąć na swoich sprzętach prędkości szybsze niż przy wykorzystaniu LTE przy zachowaniu dobrego zasięgu. Niestety maksymalny transfer przy wykorzystaniu Sub-6GHz oscyluje w zakresie około 200-300 Mb/s, co jest wynikiem wielokrotnie gorszym od mmWave.

Największą zaletą Sub-6GHz w porównaniu do mmWave jest jednak zasięg oraz odporność na przeszkody - w mieście i nie tylko. Całość zapewnia więc dużo większą stabilność połączenia.

5G w Polsce

Sieci bezprzewodowe 5G w Polsce będą wykorzystywały w większości przypadków standard Sub-6GHz. W późniejszym czasie po odpowiednich aukcjach, operatorzy będą mogli skorzystać na sieci 5G w standardzie mmWave - nie wiadomo jednak, jak dokładnie będzie wyglądała sytuacja z umieszczaniem nowej infrastruktury w miastach na terenie kraju.

Obecnie Polacy mogą więc skorzystać z 5G w postaci Sub-6GHz. Operatorem, który chwali się wysoką prędkością takiego rozwiązania jest chociażby Plus.

mmWave w Polsce pozostaje pieśnią przyszłości. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: 5G
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy