Reklama

Tablet do 900 zł oraz tablet do 2500 zł - poradnik kupującego

Tabletów na rynku nie brakuje. Ale to nie znaczy, że wszystkie tego typu urządzenia są dobre. Poniżej piszemy o czym należy pamiętać przy wybieraniu wymarzonego tabletu.

Komunijna ofensywa kilku popularnych sieci hipermarketów zalała nasz rynek tanimi tabletami po 300-400 zł. Pozytywny skutek to trwałe obniżenie cen w tej grupie urządzeń oraz rosnące zróżnicowanie modeli. Gdy w maju testowaliśmy tablety z Biedronki i Carrefoura okazało się, że mimo różnego wyglądu urządzenia mają takie same funkcje i parametry, np. ekran 7 cali. Obecnie klient szukający taniego tabletu może wybierać między urządzeniami z ekranem 7, 8, 9, a nawet 10 cali. Może się zdecydować na model z wbudowanym modemem 3G, GPS-em lub aluminiową obudową.

Reklama

Zmiana objęła także oprogramowanie tabletu. Podczas poprzedniego testu tabletów w "PC Formacie" cechą charakterystyczną tanich urządzeń była nieaktualna wersja systemu. Teraz większość urządzeń ma najnowszą, czwartą wersję OS-u, podczas gdy w droższych tabletach nadal zdarzają się urządzenia z Androidem 3. System Google zdominował tablety. Producenci zrezygnowali z Windows 7, który nie nadawał się do tabletów, a system iOS spotkasz tylko w iPadzie.

Artykuł pochodzi z magazynu "PC Format 9/2012

Segment tabletów kosztujących powyżej 1000 zł rozwija się znacznie mniej dynamicznie. Najważniejsze zmiany to rosnąca moc obliczeniowa, wyższa rozdzielczość ekranu oraz współpraca z zewnętrznymi akcesoriami, np. bezprzewodową klawiaturą, stacją dokującą, telewizorem. Coraz częściej można trafić na droższe tablety z ekranami mniejszymi niż 10 cali, np. 9,7 lub 8,9 cala.

Wybór krok po kroku

Wykorzystanie we wszystkich tabletach tego samego systemu operacyjnego - Androida - sprawia, że funkcje różnych urządzeń są bardzo zbliżone. Mimo tego nie polecamy kupowania pierwszego lepszego tabletu i w kilku punktach omówimy cechy, na które warto zwracać uwagę przy zakupie.

Krok 1. Przekątna ekranu

Wybór przekątnej powinien zależeć od zastosowania tabletu - generalnie im większy wyświetlacz, tym wygodniejsza praca z tabletem w większości zastosowań, ale też mniejsza mobilność. Mniejsze urządzenie, np. 7-calowe, lepiej się sprawdzi jako czytnik e-booków, samochodowa nawigacja GPS, podręczny notatnik, konsola do gier, kamera lub aparat. Siódemkę możesz chwycić w obie dłonie i obsługiwać kciukami - w ten sposób np. bardzo wygodnie się pisze. Taka praca nie jest możliwa na tablecie 10-calowym. Tu jedną ręką trzymasz, a drugą obsługujesz tablet. Z drugiej strony, jeśli położysz urządzenie na blacie stołu, możesz używać do obsługi wszystkich palców dłoni, np. pisać jak na tradycyjnej klawiaturze qwerty. Duże tablety lepiej nadają się do przeglądania internetu, oglądania filmów, czytania komiksów.

"PC Format" testuje tablety Tracer Neo 9.7 IPS oraz Toshiba AT200

Krok 2. Jakość wykonania

Biorąc tablet pierwszy raz do ręki, zwróć uwagę, czy tylną cześć obudowy pokryto materiałem zwiększającym przyczepność do dłoni - gumą, szorstkim aluminium itp. Używanie tabletu w obudowie z tzw. fortepianowego plastiku jest mniej komfortowe. Drugi istotny element to waga urządzenia. Ta zależy oczywiście od rozmiaru ekranu, ale nawet między tabletami o tej samej przekątnej wyświetlacza występują spore różnice wagi. W tańszych tabletach na obudowie umieszczono wiele przycisków sprzętowych. W większości są one zbędne, ponieważ system Android 4 można obsługiwać za pomocą przycisków wyświetlanych na ekranie.

Niezastąpione są tylko klawisz blokady ekranu oraz przyciski regulacji głośności. Obecność tych ostatnich nie gwarantuje, że będziesz mógł nimi zmieniać natężenie dźwięku - w tanich tabletach zdarza się, że przypisano im całkiem inne funkcje. W drogich tabletach znajdziesz tylko klawisze blokady ekranu i głośności. Dodatkowo mniej używane porty (np. karty pamięci) będą zakryte zaślepkami. Przydatny, choć rzadziej spotykany, jest przełącznik wyłączający rotację ekranu podczas obracania tabletu.

Krok 3. Parametry ekranu

Domeną tanich tabletów jest przeciętnej jakości ekran. Przejawia się to w kiepskich kątach widzenia oraz niskiej rozdzielczości ekranu, np. 800 na 480 punktów w tablecie 7-calowym (taki sam markowy tablet może mieć rozdzielczość ekranu 1280 na 720 punktów). Zwiastunem poprawy sytuacji są pierwsze tanie tablety z matrycą IPS (stosowaną też w droższych modelach).

Taki ekran ma znacznie lepsze kąty widzenia - kiedy patrzysz nań pod kątem, nie pojawia się efekt negatywu. Jest to szczególnie istotne, gdy z tabletu korzysta jednocześnie więcej niż jedna osoba. Kupując drogi tablet, nie musisz się martwić ani słabymi kątami widzenia, ani niską rozdzielczością. W tej grupie urządzeń dominują ekrany w formacie 16:10 - znacznie wygodniejsze od formatu 16:9, który można często spotkać w tabletach kosztujących poniżej 1000 zł.

Krok 4. Płynność działania

O szybkości działania tabletu decyduje moc użytego procesora i układu graficznego oraz ilość pamięci RAM. Są to elementy, które (obok ekranu) najmocniej różnicują tanie i drogie tablety. W tańszych modelach spotkasz jednordzeniowe procesory taktowane zegarem około 1,2 GHz.

Podobne lub wyższe taktowanie mają układy stosowane w drogich tabletach, ale w tym przypadku mówimy o procesorach dwu- lub czterordzeniowych. Taki układ będzie potrzebny, jeśli kupujesz tablet z myślą o graniu w najnowsze gry z grafiką 3D. Przyda się także w oknie przeglądarki, gdy na ekranie pojawia się dużo elementów flash.

Procesor wpływa także na ogólną płynność działania tabletu, np. otwieranie programów, przewijanie menu. Do tych podstawowych zadań wystarczy procesor jednordzeniowy, pod warunkiem że tablet ma wystarczającą ilość pamięci RAM - najlepiej 1 GB. Niedobór RAM-u objawia się zawieszaniem się tabletu na kilka sekund podczas normalnej pracy z urządzeniem.

Krok 5. Wyposażenie

Tu zasada jest prosta - im droższy tablet, tym bogatsze wyposażenie. Najtańsze modele wyposażone są bardzo ubogo. Jedyny interfejs bezprzewodowej komunikacji to Wi-Fi. Nie ma ani bluetootha, ani GPS-u. Inaczej wygląda sytuacja z modemem 3G. Można go spotkać nawet w modelach za kilkaset złotych. Drogie tablety często są produkowane w dwóch wersjach - z modemem lub bez. Kolejna różnica między dwoma grupami urządzeń to pojemność pamięci flash.

W tańszych tabletach nie przekracza 8 GB (a czasem wynosi tylko 4 GB). Z kolei w droższych modelach ilość pamięci nie spada poniżej 16 GB. Choć nie jest to regułą, droższe tablety mają lepsze akumulatory, ale większość tanich modeli jest wyposażona w baterię, która pozwala na 6-8 godzin ciągłego odtwarzania filmów. W trybie czuwania czas pracy zwiększa się do kilku dni.

Maciej Płochocki

W numerze "PC Format 9/2012" redakcja przetestowała 6 tabletów w cenie do 900 zł, oraz 7 tabletów w cenie do 2500 zł - dokładne wyniki testu oraz informacje o najlepszych tabletach można znaleźć w dostępnym w kioskach magazynie.

Źródło informacji

PC Format

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje