Reklama

YunOS to trzeci najpopularniejszy system mobilny na świecie

W Europie mało kto o nim słyszał, a w Azji to prawdziwy hit - YunOS to system mobilny, który rośnie w siłę z zawrotną prędkością.

YunOS to system stworzony w 2011 roku przez korporację Alibaba. Początkowo jego rozwój był skutecznie blokowany przez Google, które twierdziło, że jest kopią produktu amerykańskiego giganta. Środowisko bazuje na Linuksie, tak samo jak Android - dlatego też jest jego bezpośrednią konkurencją. Interfejs wygląda jak jedna z nakładek graficznych na system Google któregoś z chińskich producentów, ale nie o sam wygląd tutaj chodzi. Yun OS, nazywany też Aliyun OS, w założeniu ma opierać się głównie na danych w chmurze i aplikacjach online, a oprócz tego cechuje się też pełną kompatybilnością z aplikacjami ze Sklepu Play. 

Jak widać, taka wizja mobilnego systemu bardzo spodobała się Chińczykom, którzy z roku na rok coraz bardziej przekonują się do rodzimego rozwiązania. Doskonale pokazują to wyniki sprzedaży, według których w 2015 roku zanotowano wzrost sprzedaży urządzeń z YunOS aż o 700 procent. Co najciekawsze, według danych z tego roku, do maja na świecie było już 70 milionów aktywnych smartfonów z tym systemem. Oznacza to, że zupełnie niespodziewanie wyrósł on na trzecią największą platformę mobilną na świecie!

Gwałtowny wzrost popularności YunOS to z pewnością w dużej mierze zasługa współpracy z marką Meizu, która postawiła na ten system między innymi w nowym modelu M3. Według szacunków Alibaby, do końca 2016 roku liczba aktywnych użytkowników ma wzrosnąć do 100 milionów. Czy to oznacza początek końca Androida i iOS-a?

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: YunOS

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje