Test Xiaomi Mi 8

Xiaomi Mi 8 /INTERIA.PL
Reklama

Każdy smartfon Xiaomi na polskim rynku budzi spore zainteresowanie. Nie inaczej jest z modelem Mi 8, którego mieliśmy okazję testować przez dłuższy czas. Czy warto go kupić, czy też może lepiej zainteresować się nieco tańszym modelem?

Smartfony Xiaomi wkraczają na salony. Już nie można ich traktować jako tańszej i "gorszej" alternatywy dla urządzeń bardziej znanych producentów, ale pełnoprawną konkurencję, która na dodatek spisuje się coraz lepiej. Model Mi 8 jest jeszcze lepszy od chwalonego przez nas Mi Mix 2S, a to bardzo dobry kierunek rozwoju chińskiej marki.

Wygląd i jakość wykonania

Wystarczy rzut okiem na Xiaomi Mi 8 i od razu wiemy, na jakim innym urządzeniu wzorowali się Chińczycy. To prawdopodobnie najbardziej przypominający iPhone'a X smartfon w portfolio Xiaomi - znajdziemy tu notcha, szklaną obudowę oraz identyczne ułożenie kamer. Stylistyka Mi 8 może się podobać, zwłaszcza, że smartfon wygląda jak produkt premium. 

Reklama

Jakość użytych materiałów jest na wysokim poziomie, podobnie jak ich spasowanie. Nie jest to jednak smartfon dla osób, którym nie podoba się kierunek stylistyki przyjęty przez Apple i nagminnie kopiowany przez innych producentów.

Dwie tafle szkła Gorilla Glass 5 zostały połączone metalową ramką. Wymiary smartfona wynoszą 155 na 75 na 7,6 mm, a waga to 175 gramów. Mimo sporych rozmiarów ekranu, Xiaomi Mi 8 dobrze leży w dłoni - jest przyjemnie ciężki. Z tyłu obudowy znajdziemy czytnik linii papilarnych, który dla niektórych użytkowników może być nieco za wysoko. Nie sposób jednak pomylić go z obiektywem aparatu czy lampą. Odblokowywanie Mi 8 w ten sposób działa bezbłędnie i sprawdza się w 9 sytuacjach na 10. Pod tym względem do smartfona Xiaomi nie mam żadnych zastrzeżeń.

Sprawdź najkorzystniejszą cenę Xiaomi Mi 8

U dołu obudowy znajdziemy złącze USB typu C, głośnik oraz mikrofon. Na lewej krawędzi mamy slot na dwie karty SIM, a na prawej regulację głośności i przycisk Power. Pod względem ergonomii Mi 8 jest bez zarzutu. Jedynym minusem jest brak wodoszczelności - i to nie dlatego, że przecież każdy kąpie się ze smartfonem, ale że w produktach z wyższej półki jest już ona standardem.

Ekran

Xiaomi Mi 8 ma piękny ekran AMOLED o przekątnej 6,21 cala. Pracuje on w rozdzielczości FHD+ (2248 na 1080 pikseli) i wspiera funkcję Always-on. Oznacza to, że na wyłączonym ekranie będą pojawiały się komunikaty nieobciążające znacznie procesora. Pod względem parametrów, ekran Mi 8 prezentuje się rewelacyjnie.

Jak w każdym ekranie AMOLED, mamy tu nieskończony kontrast, a kolor czarny jest zawsze czarny. Dobra jest także maksymalna jasność wyświetlacza (ok. 450 cd/m2), co zapewnia widoczność w pełnym Słońcu i mocno oświetlonym pomieszczeniu. Odwzorowanie kolorów jest wzorowe - w trybie standardowym mamy 100 proc. pokrycia palety sRGB, więc wszystkie barwy wyglądają naturalnie. Kąty widzenia także zasługują na pochwałę. Wieczorem warto włączyć tryb redukcji światła niebieskiego, który działa uspokajająco.

Dalsza część testu na kolejnej stronie

W Mi 8 nie zabrakło modnego w tym roku wcięcia ekranu. Notch w smartfonie Xiaomi jest wręcz ogromny - i bezsensowny jednocześnie. Technologie zastosowanie w Mi 8 nie uzasadniają tak szerokiego wcięcia, które wręcz utrudnia codzienne funkcjonowanie. Na pasku powiadomień nie mieszczą się bowiem powiadomienia aplikacji czy procentowy stan naładowania baterii. Oczywiście, notcha można zamaskować poprzez wyłączenie podświetlenia w jego bezpośrednim otoczeniu, choć nadal wyświetla się stan naładowania baterii i połączenie z WiFi oraz siecią komórkową. Warto zaznaczyć, że zamaskowane wcięcie nie jest podświetlane w aplikacjach. 

Tak szeroki notch jest bezsensowny, bo MIUI w wersji Global nie pozwala na odblokowywanie smartfona poprzez skan twarzy, a przecież notch w teorii ma skrywać wszystkie skanery niezbędne do takiej formy zabezpieczenia.

Aparat

W Xiaomi Mi 8 znajdziemy taki sam zestaw fotograficzny, co w modelu Mi Mix 2S i trzeba jasno przyznać, że jest on naprawdę bardzo dobry. Aparat główny Mi 8 składa się z dwóch obiektywów: standardowego i szerokokątnego - oba o rozdzielczości 12 Mpix. Obie soczewki mogą wykorzystywać swoje przesunięcie względem siebie, aby lepiej odwzorować głębie ostrości, co może być wykorzystywane do manipulacji efektem bokeh. Portrety wykonywane przez smartfona Xiaomi są jednymi z najładniejszych wśród smartfonów dostępnych na rynku.

Zdjęcia wykonane Mi 8 cechują się wysokim poziomem szczegółowości, zarówno w dzień, jak i w gorszych warunkach oświetleniowych. Nasycenie barw jest realistyczne, kontrast na wysokim poziomie, a szumy minimalne. Teleobiektyw jest w stanie wykonać bardzo dobre zdjęcia z dwukrotnym zoomem optycznym - jest to przydatna funkcja, bo czasami pozwala uchwycić zupełnie niespodziewane kadry.

Także bez zarzutu spisuje się aparat przedni, który ma aż 20 megapikseli i robi jedne z najlepszych selfie na rynku. Warto jednak pamiętać, że domyślnie jest włączone wsparcie sztucznej inteligencji, które działa trochę jak instagramowy filtr - podkręca jasność, kolory i kontrast. Zupełnie niepotrzebnie, bo i bez tego zdjęcia wykonane przez Xiaomi Mi 8 są godne pochwały.

Nieźle jest również jeżeli chodzi o materiały wideo. Nagrania 4K wykonane przy pomocy Mi 8 są szczegółowe i odpowiednio nasycone. Dla osób, które nie zajmują się profesjonalnie kręceniem wideo, supersmartfon Xiaomi w zupełności wystarczy. Stabilizacja obrazu jest dobra, choć jeszcze lepszy efekt uzyskamy po podłączeniu choćby najprostszego gimbala.

Wydajność i bateria

Xiaomi Mi 8 to jeden z najszybszych smartfonów z Androidem dostępny na rynku. Na pokładzie znajdziemy Snapdragona 845, układ Adreno 630 i 6 GB pamięci RAM. W sprzedaży są dwie wersje pojemnościowe - 64 i 128 GB. Warto wybrać rozsądnie, bo nie doświadczymy tu slotu na kartę microSD. W codziennym użytkowaniu Mi 8 zachowuje się jak błyskawica - nie zawiesza się i nie zwalnia, nawet przy znaczącym obciążeniu. Gdyby wszystkie smartfony z Androidem właśnie tak działały, zwolennikom Apple odpadłby przynajmniej jeden argument.

Wyniki w benchmarkach:

  • Antutu - 266 856 pkt.
  • Geekbench 4 - 2472 pkt. Single-Core Score), 9014 pkt. (Multi-Core Score),
  • 3DMark Sling Shot Extreme - 5427 pkt. 



W Xiaomi Mi 8 znajdziemy to samo ogniwo, co w modelu Mi Mix 2S, czyli akumulator o pojemności 3400 mAh, który pozwala nawet na 1,5 dnia intensywnego użytkowania. Niektórzy użytkownicy będą ładować smartfona nawet co 2 dni. To bezsprzecznie jeden z najlepszych wyników wśród flagowców największych producentów. Mi 8 wspiera technologię Quick Charge 4+, więc od 0 do 100 proc. naładujemy go w niecałe 1,5 godziny.

Podsumowanie

Sprawdź najkorzystniejszą cenę Xiaomi Mi 8

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Telefon Xiaomi | AMOLED
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy