Start Galileo - Europa na drodze do nawigacji

Wystartował Galileo, europejski system nawigacji GPS. Po wczorajszym opóźnieniu, rakieta Sojuz wystartowała dzisiaj o godzinie 12:34.

Pierwsze dwa operacyjne satelity europejskiego systemu nawigacyjnego Galileo wyniosła na orbitę rakieta Sojuz, która wystartowała z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Zaplanowany na wczoraj start odwołano na 2 godziny przed ustalonym terminem. - Podczas ostatniej fazy tankowania pojawiły się niespodziewane zmiany w systemie pneumatycznym - tłumaczył Agencji AFP Jean-Yves Le Gall, główny koordynator projektu. Dzisiaj nie było już opóźnień.

Galileo to europejskim globalnym systemem nawigacji satelitarnej, konkurencyjna dla amerykańskiego systemu GPS (Global Positioning System) i rosyjskiego GLONASS. Koncepcja stworzenie "europejskiego GPS" powstała w 1999 roku. W 2003 roku Unia Europejska i Europejska Agencja Kosmiczna rozpoczęły pracę nad systemem. Flagowy projekt UE kosztował unijny budżet już 6,4 mld euro.

Pierwszy satelita miał trafić na orbitę 20 października, doszło jednak do 24-godzinnego opóźnienia . Planowo system zacznie działać dopiero w 2014 roku - wtedy na orbicie znajdzie się już 18 satelitów. Docelowo Galileo ma korzystać z 30 satelitów, w tym 3 rezerwowych.

Reklama

Dlaczego Europa potrzebuje Galileo?

Minęło ponad 20 lat od wystrzelenia na orbitę pierwszego z ponad 30 satelitów współczesnego systemu nawigacji satelitarnej GPS. System ten jest utrzymywany i zarządzany przez Departament Obrony USA i można z niego korzystać zgodnie z polityką Stanów Zjednoczonych. Jest to nadal system amerykański, zatem korzystające z niego kraje są w jakiś stopniu uzależnione od polityki USA w tym obszarze. Dodatkowo, sama technologia ma już dwie dekady i nie jest tak dokładna, jak w założeniu ma być Galileo.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Galileo | Europa | GPS | rakieta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama