Reklama

Rusza obowiązkowa rejestracja kart pre-paid

Od poniedziałku 25 lipca nie będziemy mogli aktywować karty pre-paid bez jej zarejestrowania. Jednocześnie wszyscy już korzystający z kart pre-paid, muszą zarejestrować je do końca stycznia 2017 roku - w przeciwnym razie karta zostanie dezaktywowana. Jak zarejestrować kartę SIM u konkretnego operatora? Jakie dokumenty są potrzebne? Odpowiadamy na te oraz na inne pytania.

Konieczność rejestracji kart pre-paid wiąże się z wejściem w życie ustawy antyterrorystycznej. Nowe prawo wymaga od operatorów telekomunikacyjnych weryfikacji tożsamości kupującego (więcej informacji o ustawie tutaj). Jak to wygląda w praktyce?  Kartę kupimy w kiosku bez problemu, ale będzie ona nieaktywna. Aby ją aktywować, musimy udać się do operatora, pokazać dokument potwierdzający tożsamość - dopiero wtedy karta będzie aktywowana.

Reklama


Jakich danych będą chcieli od nas operatorzy?

Standardowe informacje: Imię, nazwisko i  numer PESEL.  Firmy muszą jeszcze przedstawić REGON, NIP lub numer w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Co, jeśli mam kartę pre-paid?

Według operatorów, na rynku znajduje się około 20 mln kart pre-paid. Z pewnością nie wszystkie są wykorzystywane, ale jeśli nie chcemy, aby nasza karta została dezaktywowana z 1 lutego 2017 roku - musimy ją zarejestrować u operatora. Niestety, nie można tego zrobić online - musimy przeprowadzić proces osobiście, w punkcie wyznaczonym przez operatora lub w inny umożliwiony przez niego sposób (np. korzystając z usług kuriera). Na końcu materiału przedstawiamy informacje o rejestracji kart u największych operatorów.

Kto może zarejestrować kartę SIM?


Każdy powyżej 13. roku życia posiadający dowód osobisty lub paszport. W rzeczywistości nie ma znaczenia, że - na przykład - zarejestrujemy na siebie kartę, z której będzie korzystać nasze dziecko lub rodzice. Operator nie będzie sprawdzał, kto rzeczywiście korzysta z karty. Jeśli jednak dojdzie do zdarzenia, w którym wykorzystano daną kartę SIM (np. ktoś zadzwonił z informacją o podłożeniu bomby), wtedy ograny ścigania w pierwszej kolejności skierują się do osoby, na którą zarejestrowano kartę SIM.

Co, jeśli płacę abonament?

Jeśli płacimy abonament - nasza karta SIM jest zarejestrowana. Rejestracja nie jest wtedy konieczna.

Promocje za rejestrację

Operatorzy postanowili wykorzystać okazję i zachęcają swoich klientów do rejestracji już posiadanych kart, oferując różnego rodzaju bonusy. Bardzo możliwe, że odwiedzając salon naszego operatora w celu rejestracji karty, obsługująca nas osoba będzie próbowała zachęcić nas do przejścia na abonament. Nie musimy tego robić - wybór należy do nas. 

Rejestracja istniejących kart SIM u operatorów

Jeśli mamy kartę SIM należącą do jednego z czterech największych operatorów w Polsce, niezależnie od tego, czy jest to karta SIM z nazwą operatora (Orange, Play, Plus, T-Mobile), czy karta jednej z marek należących do któregoś z tych operatorów (Nju Mobile, Heyah, Plush) - wystarczy udać się do salonu.  Większe problemy mogą pojawić się w przypadku operatorów wirtualnych, którzy korzystają z infrastruktury większego operatora, ale rejestracja i tak musi odbyć się w ich siedzibie lub w wyznaczony przez nich sposób. Ponieważ tego typu operatorzy nie mają swoich oddziałów - rejestracja będzie większym wyzwaniem. Najlepiej sprawdzić bezpośrednio na stronie operatora, jak zarejestrować posiadaną lub zakupioną kartę.

Jak zarejestrować kartę u mojego operatora - odpowiedź na następnej stronie

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: rejestracja kart sim | karta pre-paid

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje