Nowe "prawo Koomey'a" o wydajności energetycznej komputerów

Przez większą część ery komputerów najważniejszym celem ludzi z branży było stworzenie coraz to potężniejszych komputerów, które mimo znacznie większych mocy obliczeniowych, nie będą zajmowały proporcjonalnie większych powierzchni.

Trend ten istnieje nieprzerwanie od niemal wieku, odkąd tylko zaczęto budować pierwsze komputery. W latach 60-tych jeden z twórców firmy Intel -Gordon Moore, zauważył ten wzrost oraz sformułował słynne prawo, nazwane jego nazwiskiem. Mówi ono o tym, że moc obliczeniowa komputerów podwaja się co mniej więcej 1,5 roku.

Jak się okazuje wykładniczy(podwaja się w niemal równych odcinkach czasu) postęp dotyczy wielu dziedzin związanych z nowoczesnymi technologiami. Niedawno badaczom udało się udowodnić, że również efektywność energetyczna komputerów podwaja się co 18 miesięcy. Korzystali oni z danych z poprzednich 60 lat, które wyraźnie wykazywały ten kolejny obok słynnego prawa Moore'a wykładniczy trend.

"Chodzi o to, że przy danym obciążeniu obliczeniowym, zużywana energia baterii będzie się zmniejszać dwukrotnie co półtora roku," mówi Jonathan Koomey ze Stanford University, autor opracowania. Podczas badania, prowadzonego przez firmy Intel ioraz Microsoft, przeanalizowano pobór mocy w elektronicznych urządzeniach przetwarzających dane, począwszy od ENIACA z 1946 roku, który mógł wykonywać zaledwie kilkaset operacji na sekundę, pobierając przy tym 150 kW. "Jest to podstawowa charakterystyka technologii informacyjnych wykorzystujących elektrony do przełączania" - dodał.

Reklama

Patryk Solarczyk

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: komputery
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy