Reklama

Nasze drogie komórki

W Polsce ceny połączeń za rozmowy w telefonii komórkowej są jednymi z najwyższych w grupie 30 państw OECD, a telefonia komórkowa jest najmniej rozpowszechniona wśród krajów UE. Żeby to zmienić, na polskim rynku muszą pojawić się nowi operatorzy - uważają eksperci Instytutu Gospodarki Centrum im. Adama Smitha.

Według nich, w UE średnie nasycenie rynku telefonii komórkowej wynosi 85 proc. Polska będzie potrzebowała, przy obecnym tempie wzrostu liczby użytkowników, siedmiu lat na dogonienie Unii Europejskiej.

Reklama

Obecnie na 100 Polaków przypada ok. 48 użytkowników telefonów komórkowych, co daje nam ostatnie miejsce w Unii. Na Cyprze, w drugim najgorszym państwie, ten wskaźnik wynosi 67 użytkowników na stu mieszkańców - poinformował w czwartej na konferencji prasowej dyrektor Instytutu Andrzej Piotrowski.

"Teraz jest dobra okazja, by przeprowadzić zmiany na tym rynku, które doprowadziłyby do obniżenia cen połączeń i zwiększenia liczby użytkowników" - podkreślił Piotrowski.

Do połowy września Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty ma zamiar ogłosić przetarg na częstotliwości dla telefonii UMTS oraz na wyłonienie jednego lub kilku podmiotów na częstotliwości GSM 1800, wykorzystywane w tradycyjnej telefonii komórkowej. Obie częstotliwości zostały zwolnione przez Ministerstwo Obrony Narodowej na początku 2004 roku.

Czwarty operator wskazany!

Czwarty operator powinien pojawić się na rynku - taka jest wstępna opinia UOKiK. Ostateczną przedstawi po analizach, które właśnie rozpoczął.

Zdaniem ekspertów Centrum, częstotliwości powinny trafić do nowych operatorów, by w ten sposób wywołać prawdziwą konkurencję na rynku telefonii komórkowej. Natomiast dotychczasowi operatorzy do podziału nowych częstotliwości nie powinni zostać dopuszczeni.

"Nie można stawiać znaku równości pomiędzy tymi, którzy otrzymali już dostęp do częstotliwości, a tymi, co się dopiero o nie starają" - powiedział ekspert Centrum, dr. Michał Goliński.

"Od strony technicznej jest w Polsce miejsce na nawet czterech nowych operatorów telefonii komórkowej. Wymaga to podjęcia decyzji, co jest ważniejsze: interes dotychczasowych operatorów czy też interes klientów" - powiedział Piotrowski.

Eksperci Centrum podkreślili także negatywne efekty pobierania za częstotliwości opłat licencyjnych. Według Golińskiego jest to "nowy podatek, pobierany w imieniu państwa przez operatorów komórkowych, który prowadzi do wieloletniego zablokowania cen".

Dodatkowo eksperci postulowali o jak najszybsze dopuszczenie krajowego roamingu, który pozwoliłby na korzystanie nowym operatorom z infrastruktury sieciowej dotychczasowych operatorów.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: ekspert | operatorzy | piotrowski | komórki | Centrum im. Adama Smitha

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje