Reklama

MIO DigiWalker A 5 0 1 - Mała nawigacja

MIO, firma znana z dostarczania na rynek urządzeń do nawigacji satelitarnej, oferuje nam nowy nawigator o symbolu A501, który służy między innymi jako klasyczny telefon.

Testowany model jest wykonany w dość ładnej stylistyce. Jest może nieco za gruby, ale wiele osób uważa, że przez to dobrze leży w ręce. MIO A501, jak na swoje przeznaczenie jest też dosyć lekki - waży 135 g.

Reklama

Oparty jest niestety na przestarzałym nieco systemie Windows Mobile 5. Spowalnia to pracę urządzenia, co jest widoczne zarówno przy jego uruchamianiu, jak i przy obsłudze poszczególnych funkcji. MIO A501 ma dotykowy ekran o przekątnej 2,7 cala (41x55 mm) o rozdzielczości 240x320 pikseli (65 tys. kolorów). Napędza je procesor TI OMAP 850, 201 MHz.

Myślę, że nic by nie zaszkodziło, gdyby był on nieco szybszy, bo czasem wyliczenie trasy trwa zbyt długo i ? jak potem wykażemy ? utrudnia nawigację. Pod ekranem znajdują się przyciski funkcyjne w tym klawisz z napisem MIO służący do uruchomienia menu.

Na drodze

Przy opisywaniu funkcji zacznę od podstawowej, czyli nawigacji GPS. Urządzenie ma wbudowany odbiornik GPS SiRFstar III. Nawigacją steruje program Mio- Map v3.3.Sam odbiornik jest czuły. Testowaliśmy nawigację m.in. w autobusie i MIO cały czas pracował. W łączności z satelitami nie przeszkadza też włożenie urządzenia do kieszeni kurtki.

W zależności od potrzeb mapę możemy ustawić w układzie landscape (na przykład w samochodzie) lub w układzie pionowym. Wygodniejszym, gdy na przykład pieszo zwiedzamy obce miasto. Umieszczony w nietypowy sposób, po lewej stronie obudowy, dżojstik pozwala nam na przybliżanie lub oddalanie widoku lub nawet na zmianę kierunku patrzenia. Interfejs jest oparty na dużych ikonach, więc nie ma problemu wyboru ustawień palcem. Samo urządzenie ma też rysik, ale w czasie nawigacji w samochodzie jest on niedostępny.

Czasami zaskoczyć może głos pilotki. Momentami wypowiadany przez nią tekst jest zlepiany z różnych wyrazów i nieraz powstają śmieszne zdania. Kilka razy zdarzyło się, że trochę za późno były oznajmiane operacje skrętów. Zwłaszcza jeżeli znajdowały się blisko siebie. Warto więc w takich momentach zerkać kontrolnie na mapę. Za obie te uciążliwości obarczyć można zbyt wolno pracujący procesor.

Aplikacja ma możliwość ustawienia pojazdu w stylu rower, autobus czy pieszy, ale te dane są brane tylko przy obliczaniu prędkości i czasu dojechania na miejsce. Jeżeli więc będziemy szli czy jechali na rowerze po chodniku i pod prąd, to system uparcie będzie chciał nas zawrócić na właściwą (czyli samochodową) trasę.

Na plaży

Dość ciekawa jest funkcja wysyłania wybranej lokalizacji przez SMS. Najlepiej gdy odbiorca ma również urządzenie MIO DigiWalker (z aplikacją MIO SMS Locator). Osoba, która otrzyma taki SMS (jest on automatycznie otwierany w wymienionej aplikacji) może z menu wybrać takie opcje, jak pokazanie lokalizacji na mapie, dodania do POI lub nawigowania do niej.

MioMap nie jest jedyną aplikacją korzystającą w tym urządzeniu z dobrodziejstw GPS-a. Podobnie działa funkcja geotagging ? możemy MMS-em wysłać zdjęcie z zapisanymi współrzędnymi, które pozwolą potem na błyskawiczne zlokalizowanie danego miejsca na mapie.

Dowiedz się więcej na temat: gps | urządzenie | nawigacja | Mio

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje