Reklama

Microsoft Mobile Oy - nowy władca marki telefonów Nokia

Koniec pewnej epoki w świecie telefonów. Microsoft poinformował o sfinalizowaniu przejęcia działu Nokia Devices and Services. Transakcja została zaaprobowana przez udziałowców Nokia i rządowe agencje regulacyjne na całym świecie. Zakończenie przejęcia stanowi pierwszy krok do połączenia obu firm w jedną organizację.

- Dziś witamy dział Nokia Devices and Services w naszej rodzinie. Jego możliwości i zasoby związane z urządzeniami mobilnymi przyspieszą naszą transformację - powiedział Satya Nadella, dyrektor generalny firmy Microsoft. - Wraz z partnerami pozostajemy skupieni na szybszym dostarczaniu innowacji, w świecie, w którym kluczową rolę odgrywa mobilność i technologie chmurowe - dodał.

Co to oznacza?

Reklama

Od dzisiaj zatem "Microsoft" oznacza Microsoft Corp, i podmioty powiązane, w tym Microsoft Mobile Oy, spółkę zależną Microsoft. Microsoft Mobile Oy opracowuje, wytwarza i dystrybuuje telefony komórkowe Lumia, Asha i Nokia X oraz inne urządzenia. Microsoft może zatem korzystać z marek Asha i Lumia, aczkolwiek nazwa Nokia może dotyczyć wyłącznie komórek (podstawowe telefony) i Microsoft płaci za wykorzystanie tej nazwy przez najbliższe 10 lat. Sama Nokia nie może do 31 grudnia 2015 roku produkować telefonów z nazwą Nokia. Telefony z Windows Phone będą produkowane przez Microsoft.

Czym zajmie się Nokia?

Nokia stanie się znacznie mniejszą firmą. Skupi się (przynajmniej w tym momencie) na dostarczaniu produktów i usług z zakresu telekomunikacji (infrastruktura sieciowa etc), usługami platformy HERE oraz licencjonowaniem już posiadanych patentów (a tych nie brakuje).  Były prezes i dyrektor generalny firmy Nokia, Stephen Elop będzie bezpośrednio raportować do Satyi Nadelli. Będzie pełnił funkcję wiceprezesa w Microsoft Devices Group, nadzorując rozszerzony dział urządzeń, który obejmie smartfony i tablety Lumia, telefony komórkowe Nokia, produkty Xbox, Surface, Perceptive Pixel (PPI) i akcesoria.

Do Microsoft dołączy  personel o dużym doświadczeniu branżowym, pracujący w ponad 130 obiektach w 50 krajach świata, m.in. w kilku fabrykach, które projektują, rozwijają, wytwarzają i sprzedają szeroką gamę innowacyjnych urządzeń, telefonów komórkowych oraz usług. W ramach transakcji Microsoft będzie honorował wszystkie istniejące gwarancje na istniejące urządzenia.

Co jeśli mam telefon Nokii?

Nokia w Polsce nadal odpowiada za wsparcie gwarancyjne telefonów zakupionych na terenie naszego kraju - zatem, w tym przypadku, zmian nie ma. 

Zakup przez Microsoft Działu Nokia Devices and Services to wielka operacja i zapewne przez najbliższe miesiące i lata będziemy świadkami wielu zmian w organizacji tej struktury.

Jedno jest jednak pewne - przejcie marki telefonów Nokia do Microsoftu to koniec pewnej epoki. Podzielcie się z nami w komentarzach wspomnieniami związanymi z Waszymi telefonami Nokii.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje