Fizyk, który wynalazł baterię litowo-jonową ma nowy pomysł

Profesor John B. Goodenough będący twórcą akumulatorów litowo-jonowych znalazł lepszą alternatywę dla swojego poprzedniego wynalazku.

Zespół profesora z University of Texas w Austin opracował baterię, która opiera się na wykorzystaniu stałych, szklanych elektrolitów, które w przeciwieństwie do płynnych, nie są łatwopalne, a ich wydajność jest znacznie większa. Co więcej mają być one również tańsze w produkcji i odporne na skrajne temperatury. 

Lit został w tym wypadku zastąpiony sodem, co ma również wpłynąć na większą pojemność i znacznie dłuższą żywotność, która ma wynosić około 1200 cykli bez strat na wydajności.

To kolejny w ostatnim czasie pomysł związany z bateriami i tak jak wszystkie pozostałe, wydaje się być genialnym rozwiązaniem problemu tradycyjnych ogniw. Problem jednak w tym, że większość wizji i pomysłów nie jest wprowadzana w życie, ze względu na brak zainteresowania ze strony dużych koncernów i brak środków na rozwój u jednostek, które je wynalazły. Jak będzie w tym wypadku? Czas pokaże, ale profesor Goodenough zapewnia, że intensywnie szuka producenta zainteresowanego jego technologią. 

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: baterie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy