Nowy wirus nadciąga. Czym jest Nipah?

Czy jesteśmy świadkami rozwijania się kolejnej pandemii? Na południu Indii w stanie Kerala doszło do zarażenia i śmierci spowodowanej wirusem Nipah. Ten przeniósł się na ludzi najpewniej na skutek kontaktu z nietoperzem. Czym jest wirus Nipah i jakie są objawy zarażenia?

Kolejna pandemia w drodze?

Niezbyt pozytywne wieści docierają do nas z Indii, gdzie doszło do poważnych zarażeń wirusem Nipah. W stanie Kerala zaczęły umierać osoby, które padły ofiarami zarażenia śmiercionośnym wirusem - najpewniej na skutek kontaktu z nietoperzami. Skojarzenia nasuwają się automatycznie. Przypomina się chińskie Wuhan, gdzie rozpoczęło się rozprzestrzenianie wirusa COVID-19.

Czy na skutek zarażeń wirusem Nipah świat ponownie stanie w obliczu pandemii? Na razie mowa jedynie o jednostkowych przypadkach, jednak niebezpieczeństwo jest realne. Czym w ogóle jest wirus Nipah, jakie są jego objawy i śmiertelność?

Reklama

Czym jest wirus Nipah?

Wirus Nipah jest już od lat znany naukowcom. Ma na swoim koncie wywołanie epidemii choroby Nipah w malezyjskim mieście Ipoh w 1998 roku. W tamtym czasie doprowadził do 265 zakażeń i 108 zgonów. Początkowo mylono go z tzw. japońskim zapaleniem mózgu, później rozróżniono wirus Nipah i powodowaną przez niego chorobę o tej samej nazwie.

Do wyizolowania wirusa Nipah doszło rok później, czyli w 1999 roku. Ogniska wirusa znajdują się głównie w Azji południowo-wschodniej. Wirus jest przenoszony przez nietoperze, a infekcja może być śmiertelna zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Analizując geograficzne i historyczne dane dotyczące występowania wirusa widać, że co jakiś czas pojawia się on w tamtym regionie świata, powodując śmierć kilku osób. Jeszcze w ubiegłym roku w Indiach z tego powodu zmarł 12-letni chłopiec.

Wirus Nipah - objawy

Podstawowe i początkowe objawy wirusa Nipah nie należą do niebezpiecznych, choć łatwo pomylić je np. z grypą czy przeziębieniem. Rzeczone objawy to:

  • ból głowy i mięśni
  • gorączka
  • ból gardła
  • wymioty

Wraz z postępowaniem choroby, wirus Nipah powoduje o wiele poważniejsze objawy:

  • senność i zawroty głowy
  • pogorszenie świadomości
  • ciężkie zapalenie płuc
  • zapalenie mózgu
  • padaczka
  • niewydolność oddechowa

Poważniejsze objawy wirusa Nipah i wynikający z nich drastycznie pogarszający się stan zdrowia mogą prowadzić do śmierci osoby zarażonej. Warto zaznaczyć, że wirus Nipah cechuje bardzo wysoka śmiertelność. Mowa o nawet 50% przypadków. Dla porównania śmiertelność wirusa COVID-19 wynosi ok. 0,5% - 1% w skali całego świata.

Czy wirus Nipah jest niebezpieczny?

Chociaż wirus Nipah jest relatywnie rzadko spotykany, to stanowi ogromne zagrożenie. WHO umieściła go na liście najbardziej niebezpiecznych patogenów znajdujących się na Ziemi. Nie ma obecnie żadnego leku będącego w stanie skutecznie zwalczać chorobę u osób zakażonych.

Jak dochodzi do zarażenia wirusem Nipah? Wystarczy kontakt z pozostałościami po obecności owocożernych nietoperzy. Może to być ich mocz czy zjedzenie nadgryzionego wcześniej owocu. Tak było w przypadku najnowszych zgonów z Indii, gdzie osoba zaraziła się na skutek spożycia owocu, który wcześniej miał kontakt z nietoperzem.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wirus | Indie | nietoperz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy