AI przewiduje trzęsienia ziemi z 70 proc. skutecznością. Co z Afganistanem?

Naukowy pochwalili się przełomem w zakresie prognozowania trzęsień ziemi z udziałem AI. Nowa technologia osiągnęła w czasie rzeczywistych testów skuteczność przewidywania z tygodniowym wyprzedzeniem na poziomie 70 proc.

Naukowy pochwalili się przełomem w zakresie prognozowania trzęsień ziemi z udziałem AI. Nowa technologia osiągnęła w czasie rzeczywistych testów skuteczność przewidywania z tygodniowym wyprzedzeniem na poziomie 70 proc.
Regularnie słyszymy o potężnych trzęsieniach ziemi. Ten system pomoże skutecznie je prognozować /JIJI PRESS /AFP

Na skutek potężnego trzęsienia ziemi o sile 6,3 w skali Richtera, które w sobotę nawiedziło zachodni Afganistan, zginęło ponad 2000 osób. I niestety regularnie donosimy o podobnych wydarzeniach w innych częściach świata. Czy naprawdę nie ma sposobu, by skuteczniej wykrywać nadchodzące katastrofy i na czas ewakuować mieszkańców? Naukowcy z całego świata pracują nad tego typu systemami i jakiś czas temu pisaliśmy o potencjalnym wykorzystaniu w tym celu tzw. "fazy prekursorskiej", która ma miejsce 2 godziny przed pęknięciem sejsmicznym.

Reklama

AI będzie ostrzegać. Tydzień wcześniej

Teraz dowiadujemy się zaś o kolejnym, który wykorzystuje sztuczną inteligencję. I wydaje się to naturalny wybór, bo jeśli zależy nam na wysokiej precyzji i dokładności przewidywania trzęsień ziemi, to nic i nikt nie jest w stanie szybciej analizować ogromnych baz danych i identyfikować w nich wzorców czy anomalii niż AI. Oczywiście, już dziś korzystamy z usług algorytmów ze sztucznej inteligencji do przewidywania trzęsień ziemi na podstawie analizy cech geologicznych i wcześniejszych danych sejsmicznych, ale modele te obliczają prawdopodobieństwo wystąpienia trzęsień ziemi na poszczególnych obszarach w danym okresie i ich prognozy są zazwyczaj zbyt ogólne.

To może się zmienić już niedługo, bo naukowcy z Uniwersytetu Teksasu (UT) w Austin przetestowali algorytm sztucznej inteligencji, który dokładnie przewidział 70 proc. trzęsień ziemi na tydzień przed ich wystąpieniem. Próby trwały siedem miesięcy w Chinach i dały nadzieję na niezawodny system sztucznej inteligencji, który uchroni nas przed takimi tragediami, jak ta ostatnia w Afganistanie.

AI pomyliło się tylko raz. Pominęło jedno trzęsienie

Ich system sztucznej inteligencji zdołał przewidzieć lokalizację 14 trzęsień ziemi w promieniu ok. 300 km od miejsca ich faktycznego wystąpienia i z niemal dokładnie obliczoną siłą. Jednocześnie zasygnalizował tylko osiem fałszywych ostrzeżeń i pominął jedno trzęsienie ziemi.

Naukowcy chcą teraz przetestować swój model w regionach o silnej aktywności sejsmicznej, takich jak Kalifornia, Włochy, Japonia, Grecja, Turcja i Teksas. Trening na tak dużej ilości danych umożliwiłby modelowi poprawę współczynnika dokładności przewidywania daty i zawężenie szacunków lokalizacji do kilkudziesięciu kilometrów od rzeczywistego centrum trzęsienia ziemi.

I mają nadzieję, że projekt zakończy się pełnym sukcesem, bo jak podkreślają: "Nie widzisz nadchodzącego trzęsienia ziemi. To kwestia milisekund, a jedyną rzeczą, którą możesz kontrolować, jest to, jak jesteś przygotowany. Nawet przy 70 proc. jest to świetny wynik, który może pomóc zminimalizować straty gospodarcze i ludzkie, a także radykalnie poprawić gotowość na trzęsienie ziemi na całym świecie".

Polecamy na Antyweb | Polacy nie potrafią korzystać ze smartfonów

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: trzęsienie ziemi | Sztuczna inteligencja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama